Fot. Kazimierz Netka.
Nagrody za gospodarcze ożywianie Polski.
Biznesmeni, samorządowcy, reprezentanci instytucji z otoczenia biznesu, uczestniczyli w Tczewie w niezwykłej uroczystości, będącej elementem obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości: podsumowaniu dwóch konkursów: „Przedsiębiorca Roku” oraz „Ogólnopolska Gra Rowerowa”. Przy okazji zgromadzeni mogli zdobyć wiedzę na temat najnowszych udogodnień w rozwijaniu przedsiębiorczości: produkcji i usług.
Fot. Kazimierz Netka
Tydzień Przedsiębiorczości powstał po to, by propagować przedsiębiorczość i zachęcać innych by otwierali własna działalność gospodarczą – mówił, witając gości, Krystian Jendrzejewski – kierownik Biura Wspierania Przedsiębiorczości w Tczewie. Wzory warto brać z najlepszych, Stąd konkursy.
Fot. Kazimierz Netka
O konkursie Ogólnopolska Gra rowerowa mówił Grzegorz Pawlikowski – inspektor ds. polityki rowerowej i mobilności w Wydziale Rozwoju Miasta Tczewa. Podkreślił, że dzięki popularyzacji jeżdżenia rowerami. mniejsze są korki na ulicach, czystsze jest środowisko i mamy więcej zdrowia.
Mikołaj Trunin – zastępca dyrektora Invest in Pomerania powiedział m.in., że w Pomorskiem może powstać zupełnie nowy sektor przemysłowy, związany z elektromobilnością.
Fot. Kazimierz Netka
Najważniejszą bolączka jest deficyt pracowników. Dlatego, na początku 2018 roku został zainicjowany program Live more Pomerania. Zapraszam też do zapoznania się z siostrzanym projektem, Pomorski Broker Eksportowy – zachęcał Mikołaj Trunin.
Fot. Kazimierz Netka
Takie inicjatywy mają odzwierciedlenie w poprawie sytuacji gospodarczej. Może się wydawać, że tych zmian nie ma, bo niełatwo je zauważyć; one zachodzą powoli. Jeśli jednak przeanalizuje się statystyki, to się je dostrzeże. Na początku lat 90 bezrobocie w powiecie Tczewie sięgało 30 procent. Teraz wynosi ono, we wrześniu 2018 roku, zaledwie 6,3 procent – mówił Igor Nagraba Project Menedżer w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Poprawie tej sytuacji ma też służyć ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, obowiązująca od końca czerwca 2018 roku. Daje ona możliwości tworzenia specjalnych stref ekonomicznych w każdej gminie. Wcześniej, te strefy zajmowały 25 tys. hektarów, co stanowiło zaledwie 0,08 procent powierzchni kraju.
Fot. Kazimierz Netka
Teraz, siły kilkunastu specjalnych stref zostały połączone i funkcjonują one pod wspólnym szyldem: Polska Strefa Inwestycji. Nowa ustawa zaowocowała przede wszystkim skróceniem czasu załatwiania formalności. Dla przykładu: 24 września zgłosił się inwestor, zamierzający prowadzić działalność według nowych przepisów. Decyzja została przygotowana w ciągu 3 tygodni, czyli w jeden miesiąc można teraz wszelkie formalności według ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, załatwić. Przedtem trwało to nieraz cały rok.
Fot. Kazimierz Netka
Igor Nagraba przypomniał, że na terenie objętym PSSE, będzie tworzona Rada Obszaru Gospodarczego i w jej skład zapraszani będą przedstawiciele różnych środowisk.. Jednocześnie, trwają wizyty reprezentantów PSSE w różnych gminach, środowiskach i propagowane są nowe warunki inwestowania. W Tczewie taka prezentacja odbyła się w bieżącym tygodniu dwa razy: pierwszy – podczas spotkania w Domu Przedsiębiorcy 13 listopada, drugi – 16 listopada, w trakcie Gali konkursu Przedsiębiorca Roku.
Fot. Kazimierz Netka
A oto Laureaci konkursu Przedsiębiorca Roku 2018:
Kategoria: Mikroprzedsiębiorstwa
Usługowy warsztat mechaniki, blacharstwa i lakiernictwa samochodowego Bogusław Łosiak, nagrodzony w uznaniu za: 43 lata pracy w rzemiośle branży motoryzacyjnej, prowadzenie zakładu mechaniki, blacharstwa i lakiernictwa samochodowego w Tczewie; wykształcenie wielu pokoleń uczniów i praktykantów oraz przekazywanie techniki rzemieślniczej. W 2017 roku Bogusław Łosiak otrzymał srebrną odznakę Pomorskiej Izby Rzemieślniczej.
Kategoria: Mikroprzedsiębiorstwa
PROJEKT Grzegorz Piankowski – w uznaniu za: 20 letnią działalność w zakresie projektowania budowlanego; realizację wielu projektów architektonicznych na terenie miasta Tczewa oraz regionu
ciągle doskonalenie i wzbogacanie oferty oraz przekazywanie wiedzy i umiejętności kolejnym pokoleniom Dziełem biura Grzegorza Piankowskiego są m.in. projekty wykonawcze takich obiektów jak: siedziba firmy Medical przy ul. Wojska Polskiego, Park handlowy przy ul. Żwirki i Armii Krajowej oraz wiata przy węźle transportowym w Tczewie.
Kategoria: Małe i średnie przedsiębiorstwa
Elemix s.c. Elżbieta i Jan Leszczyńscy – w uznaniu za: 26 letnią działalność handlową na rynku detalicznym i hurtowy; nieustanny rozwój sieci sklepów, hurtowni przy ul. Jagiellońskiej oraz stworzenie internetowej platformy do obsługi zamówień; podtrzymywanie rodzimej działalności oraz zaufanie wielu klientów i instytucji w powiecie.
Kategoria: Debiut roku
Fot. Kazimierz Netka
Plumkawka Bogumiła Śliwa – w uznaniu za: stworzenie nowego punktu gastronomicznego na mapie starego miasta, nawiązującego do jego tradycji i charakteru PLUMKAWKA. Lokal mieści się w zabytkowej piwnicy z ok. XVI w. Jest jedną z najlepiej zachowanych i odrestaurowanych miejsc na tczewskiej Starówce. W latach 1749-1787 właścicielem kamienicy był Theophil Hanau, od 1751 r. burmistrz Tczewa. W pierwszej połowie XIX wieku kamienica należała do rodziny kupieckiej Preussów. Do roku 2013 znajdowało się tu Studio Odnowy Biologicznej “Styl”.
Kategoria: Inwestycja roku
Zespół Opieki Zdrowotnej Medical sp. z o.o. – w uznaniu za: stworzenie nowoczesnego kompleksu medycznego przy ul. Wojska Polskiego 5a, oferującego pełen profil usług medycznych i zabiegów z wykorzystanie najnowszego osprzętu; podniesienie jakości usług medycznych na tczewskim rynku i świadczenie ich na europejskim poziomie; uznanie klientów i instytucji powiatu tczewskiego.
Kategoria: Inwestycja roku
Fot. Kazimierz Netka
GPEC sp. z o.o. – w uznaniu za: wieloletnią działalność na terenie miasta Tczewa i stały rozwój; stworzenie infrastruktury ciepłowniczej na obszarze starego miasta i jej dalszy rozwój, co przyczynia się do zmniejszenia ilości indywidualnych źródeł ciepła, nie ekologicznych, nie efektywnych i zanieczyszczających powietrze w centrum miasta; działania CSR w zakresie wspierania jednostek, instytucji kultury oraz podmiotów i organizacji społecznych z terenu całego powiatu. Całość inwestycji dokonanych i planowanych wyniesie około 10 mln zł – wynika z informacji, które przekazała nam Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.
W konkursie Ogólnopolska Gra Rowerowa pierwsze miejsca zajęli:
Fot. Kazimierz Netka
Najlepsza firma mikro: Multimedia DTP; Najlepsza firma mała: Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta; Najlepsza firma średnia: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie; Najlepsza firma duża: Press Glass; Najlepsza firma makro: Flex.
Laureatom gratulowali i nagrody wręczali m.in.: Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa, Mirosław Augustyn – przewodniczący poprzedniej Rady miejskiej Tczewa, Krystian Jendrzejewski – kierownik Biura Wspierania Przedsiębiorczości.
Fot. Kazimierz Netka
Na zakończenie uroczystości głos zabrał Grzegorz Sobieralski – przewodniczący Oddziału stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Przypomniał, że w Technikum Ekonomicznym odbyła się konferencja, na której zaapelowano o edukację zawodową młodzieży i zaangażowanie się w to nie tylko szkół, firm, ale też państwa (samorządów i rządu). Grzegorz Sobieralski przedstawił też prośbę do nowowybranych władz miasta o stworzenie nowego centrum Tczewa, które planowane jest na terenie byłej jednostki wojskowej w Tczewie.
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl
Kazimierz Netka