Gala Pracodawców Pomorza ‘2024. Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystościach honorowania najwybitniejszych biznesmenów, naukowców, twórców źródeł utrzymania, którzy w 2023 roku osiągnęli wybitne sukcesy. Słowa uznania dla Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza

Fot. Kazimierz Netka.

Liderzy rozwoju gospodarki Polski, w tym Pomorza, delty Wisły z Mierzeją Wiślaną, z Żuławami i z Powiślem

W województwie pomorskim zarejestrowanych jest około 330 000 firm, małych, średnich i dużych. Każda z nich przyczynia się do tego, że nasze życie jest dostatniejsze, wygodniejsze, lepsze. Trzeba doceni, fakt, że właściciele przedsiębiorstw ponoszą największe ryzyko kryzysów, krachów finansowych na świecie. Oczywiście, uzyskują dochody, czasami bardzo pokaźne, ale to są efekty ich ciężkiej pracy, talentu. W razie załamania na rynku, pandemii, wojny oni często tracą najwięcej, bo dorobek swych rodzin, mimo że prowadząc działalność gospodarczą i zatrudniając wiele osób, dają utrzymanie milionom rodzin, które nie założyły przedsiębiorstw, bo być może mają inne pomysły na życie, obawiają się, brakuje im pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. A jednak warto zacząć działać na własny rachunek.

O tej odwadze w biznesie była mowa już na samym początku Gali Pracodawców Pomorza ‘2024, zorganizowanej 7 czerwca 2024 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich. Uczestniczyli w tej uroczystości, oprócz przedsiębiorców, także m.in. reprezentanci świata nauki, kultury, artyści, dyplomaci, parlamentarzyści, w tym posłowie do Parlamentu Europejskiego, samorządowcy, przedstawiciele władzy państwowej. Wszyscy przybyli po to, by uczestniczyć w ceremonii nagradzania osób i firm, które w 2023 roku miały wybitne osiągnięcia, nie bali się ryzyka, a dodatkowo wykazywali się szczodrością wspierając m.in. kulturę, sport, wyróżniali się w działaniach dla dobra otoczenia.

Szukaj drzwi do sukcesu

Fot. Kazimierz Netka.

Ryzykowali. Czy warto? Na samym początku spotkania o swych niepowodzeniach i sukcesach opowiadał Gość Specjalny, red. Marcin Prokop, podczas rozmowy z prowadzącym Galę, Tomaszem Podsiadłym.

W każdej porażce kryją się drzwiczki ewakuacyjne do sukcesu. Nie każdy jednak te drzwi potrafi znaleźć – powiedział red. Marcin Prokop.

Otwarcia Gali dokonał dr Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza, przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Fot. Kazimierz Netka.

Wpływ na strategię rozwoju regionu

– Drodzy goście koleżanki i koledzy przyjaciele. Jako przedsiębiorcy mamy świadomość bezpośredniego wpływu na stan gospodarki pomorskiej – powiedział prezydent Zbigniew Canowiecki.

Fot. Kazimierz Netka.

– Ale dzięki dobrej współpracy organizacji gospodarczych z władzami samorządowymi mamy pewien wpływ na strategię rozwoju naszego regionu. Kiedy zapytać kogokolwiek z nas, żeby wskazał kilka najważniejszych wyzwań rozwojowych naszego regionu oraz inwestycji, które zapewnią nam harmonijny rozwój województwa pomorskiego, to wielu miałoby z tym duży kłopot i to pomimo że województwo pomorskie ma najlepszą strategię rozwojową opracowaną w oparciu o wielostopniową analizę i konsultacje społeczne oraz eksperckie.

Siłą rzeczy jednak ten dokument jest bardzo obszerny i zwiera szereg postulatów. Można powiedzieć, że odnosząc do każdej dziedziny naszego życia jest od kilku do kilkudziesięciu takich wskazanych wyzwań rozwojowych. Dlatego też z inicjatywy europosła Janusza Lewandowskiego Pracodawcy Pomorza wspólnie ze środowiskiem naukowym i eksperckim podjęli wysiłek zdefiniowania 5 – 7 najważniejszych wyzwań rozwojowych.

Jesteśmy bowiem przekonani, że wskazanie takich kilku kierunków najważniejszym politykom w naszym państwie umożliwi nam uzyskanie wsparcia decyzyjnego i finansowego w ich rozwiązaniu.

Oczywiście mamy świadomość, że rozwój naszego regionu jest uzależniony od szeroko rozumianej współpracy z Unią Europejską. Dlatego też Pracodawcy Pomorza zwrócili się z takim obywatelskim apelem o masowy udział środowiska gospodarczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Szanowni państwo chciałbym życzyć wszystkim tutaj obecnym miłego wieczoru. A wszystkim osobom, które otrzymają dzisiaj najwyższe wyróżnienia, nagrody i statuetki serdecznie gratuluję.

Szanowni państwo, Galę Pracodawców Pomorza 2024 uważam za otwartą – powiedział dr Zbigniew Canowiecki – prezydent Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Prowadzenie: Tomasz Podsiadły.

Oprawa muzyczna: Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers Swing Orchestra

Oto tegoroczni Laureaci – osoby i przedsiębiorstwa – uhonorowani podczas Gali Pracodawców Pomorza 2024 (źródło informacji o nagrodzonych: Pracodawcy Pomorza):

Pomorski Pracodawca Roku 2023

Nagrody wręczali m.in.: Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Adrian Szkudlarski – prezes Rafinerii Gdańskiej, Bogdan Goworowski – prezes firmy BMG Goworowski, Dorota Pyć – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Fot. Kazimierz Netka.

Pomorski Pracodawca Roku 2023 w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników

Laureat: Sprint S.A. Prezes Zarządu: Sławomir Wojtacki. Rok założenia: 1988. Oddział: Gdańsk

Integrator systemów teleinformatycznych. Siedziba spółki znajduje się w Olsztynie, z biurami w Gdańsku, Bydgoszczy, Warszawie, Łodzi i Mysłowicach. Firma specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach teleinformatycznych, obejmujących obszary: smart city, systemy komunikacyjne, bezpieczeństwo i sieci IP, infrastrukturę Data Center oraz systemy teletechniczne. Świadczy usługi projektowe, wdrożeniowe oraz serwisowe zarówno dla sektora prywatnego jak i publicznego. Jest ekspertem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, oferuje najwyższej klasy rozwiązania i usługi w oparciu o doświadczenie wiodących dostawców zaawansowanych technologii informatycznych. Spółka jest docenianym dostawcą inteligentnych systemów transportowych, dwukrotnym zdobywcą tytułu Lidera ITS, nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie ITS Polska. Kompetencje spółki potwierdzają certyfikaty: ISO 9001, ISO 27001, AQAP 2110, AQAP 2210, ISO 14001, WSK. Spółka uczestniczy w projekcie Wakacyjny Staż organizowanym przez Urząd Miejski w Gdańsku. Osiągnięcia i nagrody branżowe: Smart City Award (2023), Pracodawca Jutra 2021 (2022), „RE NON VERBIS” (2021), Kryształy Przetargów Publicznych (2020), Nagroda „Św. Jakuba” (2019).

– To jest wielki zaszczyt i przyjemność zostać wyróżnionym przez organizację Pracodawcy Pomorza – powiedział Sławomir Wojtacki – prezes zarządu firmy Sprint S.A. -. Jest mi niezwykle miło, że ponad 30 lat naszej obecności na trójmiejskim rynku w ten sposób zostało docenionych. Chciałem podziękować kapitule konkursu za to, że tę nagrodę zdecydowała się nam wręczyć ale przede wszystkim byłym i obecnym pracownikom firmy Sprint bo to dzięki ich wiedzy, doświadczeniu, kwalifikacjom i niezwykłemu zaangażowaniu ja mam przyjemność takie miłe nagrody odbierać. Dziękuję bardzo i życzę państwu miłego wieczoru.

Pomorski Pracodawca Roku 2023 w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających od 51 do 250 pracowników:

Fot. Kazimierz Netka.

Laureat: Protea S.A. Zarząd Spółki: Katarzyna Bednarczyk, Waldemar Kuberski, Dawid Kurdyś, Dariusz Zgoda

Rok założenia: 2001. Siedziba: Gdańsk

Spółka produkuje urządzenia dźwigowe i chwytaki, sprzedaje części zamienne do urządzeń dźwigowych, serwisuje urządzenia. Działa na rynku krajowym i zagranicznym w segmentach offshore i lądowym. Zakres działalności: konserwacja, naprawa i modyfikacja ciężkich maszyn roboczych, w tym żurawi, suwnic, wciągarek, podnośników i innych urządzeń dźwigowych; projektowanie i wykonanie urządzeń dźwigowych zgodnie z wymogami towarzystw klasyfikacyjnych, takich jak DNV-GL, API, TÜV, CWB, NDT itd. zgodnie z polskimi i międzynarodowymi normami; projektowanie systemów hydraulicznych, elektrycznych i mechanicznych. Spółka realizuje coroczne budżety na podnoszenie kwalifikacji pracowników poprzez szkolenia, dofinansowanie nauki języków obcych, a także finansowanie studiów na uczelniach. Finansuje też nagrody pieniężne dla sportowców reprezentujących spółkę w różnych dyscyplinach sportu. Cześć planowanego budżetu spółki przeznaczona jest na badanie i rozwój produkcji innowacyjnych produktów. Od 2020 roku posiada status jednostki badawczo-rozwojowej nadany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Największy wkład w pozyskanie statusu mieli zatrudnieni inżynierowie w biurze technologicznym spółki, projektujący innowacyjne urządzenia oraz pracownicy działu produkcji i montażu, którzy zaprojektowane urządzenia wykonali.

– Jest mi niezmiernie miło, że mogę reprezentować tych wspaniałych ludzi, z którymi na co dzień współpracuję – powiedziała Katarzyna Bednarczyk, reprezentująca zarząd Protea S.A. – To grupa osób utalentowanych, solidnych, fachowych. Ta nagroda jest dla was. Dzięki wszystkim pracownikom Protea, współpracownikom oraz także tym osobom, które na co dzień w życiu Protea uczestniczą. Życzę państwu udanego wieczoru.

Pomorski Pracodawca Roku 2023 w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 50 pracowników

Fot. Kazimierz Netka.

Laureat: Trineo Sp. z o.o. Prezes Zarządu: Piotr Orzechowski. Rok założenia: 2014. Siedziba: Gdynia

Firma informatyczna, specjalizująca się w pisaniu oprogramowania, projektowaniu systemów oraz urządzeń IoT. Zatrudnia ponad 30 specjalistów z branży IT, którzy pracują nad dostarczeniem innowacyjnych i wysokiej jakości rozwiązań dla klientów. Obsługuje klientów z sektorów: systemów zabezpieczeń, telekomunikacji, przemysłu, ubezpieczeń przemysłowych. Firma dostarcza zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pozwalają na optymalizację procesów biznesowych i zwiększenie efektywności działania klientów. W latach 2022-2023 firma została laureatem prestiżowego konkursu „Diamenty Forbesa”, oraz laureatem konkursu Gazele Biznesu 2023. Trineo Sp. z o.o. to nie tylko firma informatyczna, ale i partner biznesowy który wspiera klientów w rozwijaniu ich działalności. Zyskując uznanie w branży i zdobywając prestiżowe nagrody, potwierdza pozycję jako innowacyjny i zaangażowany partner biznesowy. Spółka wynajmuje biura w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Liczne grono pracowników jest spoza województwa pomorskiego z racji akceptacji pracy zdalnej w 100% przez spółkę, jakkolwiek regularnie pracownicy pojawiają się w biurze, aby utrzymywać relacje koleżeńskie i zawodowe.

– Dobry wieczór. W imieniu firmy chciałbym bardzo podziękować za uznanie, za wspaniałą nagrodę – mówił Piotr Orzechowski – prezes zarządu Trineo sp. z o.o. – To jest dla nas zaszczyt i radość. Radość tym większa, że otrzymujemy ją w roku, w którym firma obchodzi swoje 10-lecie działalności, tak że bardzo się z tego powodu cieszymy z tak pięknego podsumowania tego okresu no i chcę też oczywiście podziękować z całego serca naszym pracownikom, współpracownikom, całemu zespołowi naszej firmy, bez których wiedzy i zaangażowania nasze sukcesy byłyby niemożliwe Dziękuję serdecznie.

Pomorski Pracodawca Roku 2023 w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników

Fot. Kazimierz Netka.

Laureat: Zakład Wielobranżowy Handlowo-Usługowy MZ. Właściciel: Zbigniew Mielewczyk. Rok założenia: 1976. Siedziba: Sopot

Zakład funkcjonuje od 48 lat. Początkowo skupiony na usługach transportowych, z czasem przekształcony został w celu świadczenia usług instalacji elektrycznych. Firma rozwijała się bardzo dynamicznie, zatrudniała ok. 15 osób. Wykonała m.in. oświetlenie uliczne dla Jastarni, Sopotu, Rumi. Współpracuje od ponad 30 lat z Energą Oświetlenie, Urzędem Miasta Sopotu i Zarządem Dróg i Zieleni w Sopocie. W ostatnich latach firma zrealizowała wiele zleceń, m.in. projekt i wykonanie zasilania w energię elektryczną stacji monitoringu powietrza atmosferycznego dla Sopotu (ul. Polna), Gdańska (ul. Słowackiego i Lawendowe Wzgórze). Dbając o jakość powietrza, firma wykonuje zmiany systemu ogrzewania z węglowego na elektryczny. W 2023 roku pracownicy zakładu rozebrali i zutylizowali w Sopocie ponad 50 pieców kaflowych, tzw. „kopciuchów”, na ich miejsce montując ekologiczne piece elektryczne akumulacyjne, sterowane za pomocą aplikacji mobilnej. Firma prowadzi badania nad innowacyjnym rozwiązaniem do sterowania – uruchamiania zdalnego pieca poprzez aplikację mobilną, z możliwością połączenia fotowoltaiki z bankiem mocy (automatyczne podgrzewanie wody). Obecnie zakład wykonuje usługi elektryczne dla wszystkich administracji budynków mieszkalnych, Urzędu Miasta Sopotu, Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie.

– Dobry wieczór, witam serdecznie wszystkich tu obecnych gości – powiedział Zbigniew Mielewczyk – właściciel Zakładu Wielobranżowego Usługowo-Handlowego MZ. – Chciałbym podziękować za przyznaną nagrodę Pomorski Pracodawca Roku oraz organizatorom tej gali. Prowadzę działalność 48 lat. Nie zawsze szło gładko. Problemów nigdy nie ubywało ale dzięki osobom, które były obecne w moim życiu, osiągnąłem ten sukces, którym jest właśnie ta nagroda. Ktoś w końcu docenił mój wkład i trud ciężkiej pracy, jaką jest prowadzenie własnego biznesu. Dziękuję moim zleceniodawcom, współpracownikom, pracownikom, a także mojej rodzinie. Ta nagroda to nasz wspólny sukces. Z tego miejsca chcę również pogratulować wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym i życzyć państwu udanej zabawy jeszcze raz.

No i jeszcze mała zwrotka:

Od 48 lat już słynie firma MZ, która nie zaginie. Znana jest w województwie całym i w Sopocie naszym małym. Lat 48 minęło, czas kontynuować dzieło bowiem prąd to rzecz wspaniała kiedy płynie wszystko działa no i może doczekamy dnia gdy znów się tu spotkamy A gdy firma się rozrośnie do Grand Hotelu przyjdą goście w większym gronie bo z wnukami a panowie z laseczkami ale z tymi do podpory, panie przyjdą na amory. Czas tak szybko nam ucieka, 50 wnet mnie czeka. Potem będą dalsze latka u siwego mocno dziadka.

Wyróżnienia Pomorski Pracodawca Roku 2023

 

AGIS MANAGEMENT GROUP SP. Z O.O. PREZES ZARZĄDU – AGNIESZKA KAMIŃSKA – dla dynamicznej kobiety biznesu

Blisko 20 lat na rynku. Kompleksowe usługi dla różnego typu nieruchomości w zakresie zarządzania nieruchomościami i serwisu technicznego Facility Management. Mobilny serwis technicznych i całodobowy helpdesk.

Fot. Kazimierz Netka.

GDAŃSKIE WODOCIĄGI SA. PREZES ZARZĄDU: JACEK KIELOCH – za promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia

Operator gdańskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego. Produkowanie, uzdatnianie oraz dostarczanie wody dla mieszkańców Gdańska oraz niektórych gmin ościennych.

GRUPA MAKURAT WŁAŚCICIEL – MIROSŁAW MAKURAT – za wspieranie edukacji zawodowej

25 lat na rynku. Kompleksowa oferta: sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów oraz ich konser­wacja i naprawa. Od kilku lat firma zajmuje się działalnością deweloperską.

Fot. Kazimierz Netka.

MARION SP. Z O.O. PREZES ZARZĄDU – WALDEMAR OSTROWSKI – za rozwój i ekspansję na rynkach zagranicznych

Ponad 30 lat doświadczenia w produkcji kosmetyków. Firma rodzinna, której produkty są dostępne w blisko 40 krajach na całym świecie. Prawie 11 tys. m. kw. hal produkcyjnych, magazynów, laboratoriów i biur.

Po uhonorowaniu wyróżnionych, głos zabrali Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska i Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego:

– Dziękuję za to zaproszenie ponieważ to ważne aby strona rządowa była reprezentowana abyście państwo wiedzieli, że rząd popiera przedsiębiorców i najważniejsze jest abyście mogli spokojnie i przewidywalnie prowadzić swoje biznesy – mówiła podczas Gali Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Po drugie ja myślę że my to na Pomorzu wiemy jakie inwestycje są dla nas najważniejsze bo przede wszystkim to jest zmiana energetyczna, to są te wszystkie inwestycje, które pozwolą aby zielona energia popłynęłam w głąb naszego kraju, a żeby popłynęła to jest potrzebne wasze zaangażowanie. To też jest szansa dla tych wszystkich z was i również tych, których dzisiaj nie ma z nami aby pomnażać swoje zyski i budować swoje firmy. I na koniec nie byłabym sobą, gdybym nie powiedziała o tym, że dobra jakość życia, dobry region to również działania w zakresie życia tych wszystkich, którzy potrzebują naszego wsparcia, więc szczególnie wspieram tych przedsiębiorców, którzy działają również w kulturze, którzy pomagają innym, którzy zauważają tych, którym niekoniecznie na co dzień dobrze się powodzi.

Za 2 dni ponownie idziemy do urn wyborczych aby nasz kraj się rozwijał, aby był bezpieczny. Zwłaszcza dzisiaj potrzeba nam ludzi w Parlamencie Europejskim, którzy będą odpowiedzialni, którzy będą wiedzieli gdzie nasze miejsce, nie po stronie wschodniej, więc wybierzcie mądrze a przede wszystkim idźcie na wybory o to was bardzo proszę I zabierzcie ze sobą to najmniej jedną osobę chociaż prezydentka Sopotu ostatnio mówiła żeby zabrać 5, więc bardzo proszę o postawienie sobie wyzwania. Gratuluję wszystkim nagrodzonym, a pracodawcom, nie tylko pracodawcom, którzy dzisiaj zorganizowali naprawdę świetne wydarzenie ale wszystkim tym, którzy zrzeszają wokół siebie ludzi biznesu, bardzo gratuluję bo to ważne abyście się sieciowali, pomagali, współpracowali. Wszystkiego dobrego.

– Szanowni państwo, jest na tej sali jak to zostało wcześniej powiedziane sporo samorządowców, także tych, którzy po raz pierwszy objęli objęli swoje funkcje – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Kłaniam się pani prezydent Gdyni ale nie tylko, bo widzę, że są też koledzy choćby z Lęborka. Dzisiaj my wszyscy oddajemy wielki hołd i okazujemy szacunek przedsiębiorcom, tym, od których zależy utrzymanie gospodarki lokalnej, utrzymanie miejsc pracy, rozwój lokalny i rozwój regionalny; tym którzy płacą podatki i tym, którzy także wspierają w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu kulturę i innych ludzi potrzebujących, a także sport. Bardzo wam dziękujemy dzisiaj za to, że jesteśmy z wami, że możemy wspólnie wpływać na rozwój całego Pomorza.

Rzeczywiście nie jest łatwą sprawą sformułowanie dokładnie celów rozwojowych bo oczywiście możemy jednym tchem wymienić i energetykę ale także rozwój naszych portów, to także rozwój powiązań wynikających z korytarzy transportowych, z logistyki ale także wielu z was reprezentujących różne dziedziny i w każdej dziedzinie chcielibyśmy odnosić sukcesy. W województwie pomorskim jest zarejestrowanych ponad 330 000 firm, małych. średnich i dużych. A przecież wiemy o tymże w ostatnich latach została gospodarka województwa pomorskiego w znacznym stopniu zdewastowana. Przesunięcia aktywów Energi, Lotosu to są bardzo poważne ciosy dla gospodarki pomorskiej.

Chcemy to odbudować. Liczymy na to, że w nowym układzie rzędowym dzięki współpracy z administracją rządową z premierem Donaldem Tuskiem będziemy mogli odbudować siłę pomorskiej gospodarki bo we wspólnej Europie chcemy się bardzo liczyć, chcemy żebyśmy byli nadal najdynamiczniej rozwijającym się regionem i tego państwu i sobie życzę.

Laureaci Nagród Specjalnych Pracodawców Pomorza 2023

Laureat: Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o. – Pracodawca Roku Obszaru Metropolitalnego

Fot. Kazimierz Netka.

Nagrody wręczali: Aleksandra Dulkiewicz – prezydentka Gdańska, Aleksandra Kosiorek – prezydentka Gdyni, Michał Banacki – wiceprezydent Sopotu.

Nagroda specjalna przyznawana przez Gdański Urząd Pracy oraz Pracodawców Pomorza dla firmy z obszaru metropolital­nego, która dokonała znaczącego rozwoju w zakresie inwestycji i zwiększenia zatrud­nienia.

Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo z kilkunastoletnim stażem, zatrudniające ponad 1400 pracowników. Największy i najszybciej rozwijający się terminal kontenerowy w Polsce, oferujący klientom szeroki zakres usług związanych z przeładunkiem wszystkich typów kontenerów i ładunków drob­nicowych wraz z obsługą ponadgabarytów i sztuk ciężkich. Jest jedynym terminalem głębokowod­nym w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu. Terminal ma znaczący wpływ na polską gospodarkę, generując 7 – 8 mld złotych rocznie do budżetu państwa z tytułu podatku VAT, akcyzy i ceł. Pracownicy mają do dyspozycji bogatą ofertę szkoleń związanych z bezpieczeństwem oraz pod­noszących kwalifikacje, a także świadczenia socjalne takie jak dofinansowanie ubezpieczeń medy­cznych czy karnetów sportowych, oraz karty przedpłacone. Firma wykorzystuje najnowsze trendy zarządzania zasobami ludzkimi, kontynuuje prace inwestycyjne – utworzyła 36 hektarów sztucznej wyspy i zakończyła prace pogłębiarskie na potrzeby terminalu T3. W 2023 roku zamówiła 7 suwnic STS i 20 półautomatycznych RMG. W tym samym roku włączyła do operacji 10 elektrycznych suwnic RTG od firmy Konecranes, które w 2024 roku zostaną w pełni zautomatyzowane. Wykonała adaptację budynku administracyjnego na nowoczesne centrum operacyjne. Przedsiębiorstwo jest laureatem tak prestiżowych nagród, jak np. Gryf Gospodarczy, Certyfikat HR Najwyższej Jakości; wyróżnienie w konkursie Pomorski Pracodawca Roku, TSL Award.

Nagrodę odebrały: dyrektorka do sprawy zrównoważonego rozwoju – pani Dominika Milion oraz dyrektorka marketingu firmy – pani Magdalena Jagła.

– Dobry wieczór państwu; z ogromną radością i dumą odbieramy tę nagrodę – powiedziała Dominika Milion – dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju spółki Balitic Hub Container Terminal.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jest ona dowodem naszej pracy i nasz wkład w rozwój regionu ale również budowanie wartościowego środowiska pracy. Dziękujemy Urzędowi Pracy i Pracodawcom Pomorza za to wyróżnienie. Myślę, że to jest motywacja do dalszego działania, do tego abyśmy dalej wspólnie z państwem, którzy zostaliście wyróżnieni, abyśmy dalej rozwijali Gdańsk, Pomorze bo na pewno warto. Dziękujemy pięknie raz jeszcze.

Oto wypowiedzi pań prezydentek i pana wiceprezydenta:

– Szanowni państwo, bardzo cieszy mnie ta kategoria metropolitalna – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydentka Gdańska. – Jak wiecie, z wieloma środowiskami nie tylko samorządowymi ale także z wami, drodzy pracodawcy, ale także ze środowiskami naukowymi skupionymi w Związku Uczelni Fahrenheita zabiegamy o ustawę metropolitalną. Mówię to bardzo głośno bo są tutaj z nami także parlamentarzyści, którzy wiedzą i wspierają te nasze wysiłki. Bardzo się cieszę, że taka firma jak Baltic Hub rozwija się u nas. W tym tygodniu byliśmy świadkami, wielu z państwa było obecnych na tej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod terminal T3, który zwiększy od 1/3 możliwości przeładunkowe. To bardzo ważne dla rozwoju Gdańska, metropolii, Pomorza ale także buduje bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, a myślę że w dzisiejszych czasach to jest szczególnie ważne. Bardzo się cieszę i gratuluję z całego serca.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzień dobry państwu, cieszę się szczególnie z wypowiedzi przez pana marszałka. Bardzo dziękuję za szczególne przywitanie – powiedziała Aleksandra Kosiorek – prezydentka Gdyni. – Obejmując urząd prezydenta mówiłam o konieczności współpracy nie tylko z samorządami, co mam nadzieję że już rozpoczęłam, ale również z pracodawcami i z przedsiębiorcami. Jako do niedawna przedsiębiorczyni prowadząca swoją firmę kilkanaście lat, wiem jak ważne jest wsparcie również samorządu, administracji rządowej dla przedsiębiorców aby mogli budować dobrobyt dla swojego regionu. Dlatego serdecznie państwu gratuluję. Bardzo dziękuję Pracodawcom Pomorza. Liczymy na państwa wiedzę, merytoryczne wsparcie. Gdynia potrzebuje państwa fachowego głosu. Wszystkim nagrodzonym i jeszcze raz serdecznie gratuluję.

– Dobry wieczór, Szanowni państwo mam ogromny zaszczyt i cieszę się że mogę z państwem dzisiaj spędzić ten wieczór – mówił Michał Banacki – wiceprezydent Sopotu. Gratuluję filmie Baltic Hub ale gratuluję także wszystkim pracodawcom obecnym na tej sali. To państwo jesteście kołem zamachowym gospodarki Pomorza ale to państwo też współtworzycie z nami społeczności lokalne i za to państwu dziękuję. Dziękuję za państwa ciężką pracę i życzę wam abyście państwo nie ustawali w swoim działaniu.

Złoty Oxer

Nagroda specjalna przyznawana osobom, które dzięki własnej inicjatywie, uporowi i determinacji zbudowali od podstaw firmę lub organizację będącą rozpoznawalną marką w kraju i za granicą.

Nagrodę wręczyli: były premier Krzysztof Bielecki oraz prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki.

Fot. Kazimierz Netka.

Laureat: Kazimierz Wierzbicki – Grupa Trefl

Założyciel i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją puzzli, gier planszowych, zabawek i książek, dwie spółki sportowe, studio filmów animowanych oraz wydawnictwo edukacyjne. Pasjonat sportu i filantrop. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. Wiele lat trenował młodzieżowe sekcje koszykówki damskiej. W 1985 roku podjął decyzję o założeniu pierwszej w Polsce fabryki puzzli, od początku znanej pod nazwą Trefl. Dziś jest jednym z czołowych producentów puzzli na świecie. W 1995 roku założył drużynę męskiej koszykówki, znaną dziś jako Trefl Sopot. Dziesięć lat później powołał do życia drużynę męskiej siatkówki, Trefl Gdańsk. Obie drużyny od lat grają w najwyższej klasie rozgrywkowej i mają na koncie wiele medali i pucharów, w tym Puchar Polski zdobyty przez Trefl Sopot w 2023 roku.

W celu realizacji misji szerzenia edukacji sportowej i kulturalnej ponad 20 lat temu powołał do życia Fundację Trefl. W 2010 roku założył Stowarzyszenie Trefl Pomorze, którego zadaniem jest działanie na rzecz lokalnej społeczności. Jak sam wielokrotnie podkreśla, od początku działalności misją wszyst­kich spółek wchodzących w skład Grupy Trefl jest dostarczanie wartościowej i mądrej rozrywki dla całych rodzin.

W skład Grupy Trefl wchodzi także studio animacji poklatkowej, KAZstudio, które od ponad 10 lat ma znaczący wkład w rozwój polskiej kultury dzięki głównej produkcji, serialowi dla dzieci “Rodzina Treflików”. Bajka, jako jedyna polska produkcja, poza krajem zdobywa sympatyków na całym świecie. Każdego roku produkcje studia otrzymują nominacje i nagrody na międzynarodowych fes­tiwalach filmów animowanych. Druga animacja, „Bobaski i Miś”, z równym sukcesem zdobywa nomi­nacje i nagrody na międzynarodowych festiwalach.

Kazimierz Wierzbicki znalazł się w ścisłym gronie finalistów konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023, jedynej tej rangi międzynarodowej inicjatywy promującej najlepszych przedsiębiorców. Założyciel i właściciel Grupy Trefl został ponadto wyróżniony przez magazyn „Forbes” oraz firmę badawczą Pen­tagon Research, znajdując się w zestawieniu Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie. Rank­ing jest corocznym zestawieniem osób, których działania mają niebagatelny wpływ na losy polskiego sportu. Pod uwagę są brani zarówno sami sportowcy, jak i trenerzy, działacze, prezesi, właściciele, sponsorzy czy dziennikarze. Z tak szerokiego grona, podmioty odpowiedzialne za opracowywanie rankingu, wyróżniają pięćdziesięciu najlepszych.

– Nie spodziewałem się że kiedyś naprawdę otrzymam tę nagrodę – mówił Kazimierz Wierzbicki – założyciel firmy Trefl.

Fot. Kazimierz Netka.

– Pan premier był zawsze wzorem dla mnie. To wspaniały człowiek. Tylu wspaniałych ludzi siedzi na sali, że moja tutaj obecność wydaje się być nieporozumieniem, bo mam wielki szacunek do pań i do panów którzy tu siedzą i myślę że jesteśmy na początku drogi. Zawsze mówię, że mam jeszcze dużo rzeczy przed sobą do zrobienia, bardzo dziękuję

Primum Cooperatio – Nade Wszystko Współpraca. Nagroda imienia Profesora Bolesława Mazurkiewicza.

Laureat: prof. dr. hab. Tomasz Puzyn.

Nagrodę wręczyli: prof. Edmund Wittbrodt – przewodniczący Kapituły i Andrzej Dziuban – członek zarządu firmy Polpharma S.A.

Fot. Kazimierz Netka.

Nagroda specjalna przyznawana wybitnemu przedstawicielowi świata nauki, który w sposób aktywny swoją wiedzą, twórczą myślą i doświadczeniem przyczynia się do wspierania i realizacji nowatorskich przedsięwzięć gospodarczych. Jednocześnie jest to osoba, która udowodniła swoim działaniem, że możliwa jest efektywna współpraca obu środowisk przynosząca wymierne korzyści gospodarce i nauce.

Laureat: prof. dr. hab. Tomasz Puzyn

Profesor nauk chemicznych, specjalista w dziedzinie chemoinformatyki i chemii środowiska. Współtwórca podstaw kom­puterowej nanotoksykologii. Kierownik Pra­cowni Chemoinformatyki Środowiska na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Prezes i dyrektor naukowy w spółce QSAR Lab.

Profesor nauk chemicznych, specjalista w dziedzinie chemoinformatyki i chemii środowiska, współtwórca podstaw komputerowej nanotoksykologii. Od 2008 roku kieruje Pracownią Chemoin­formatyki Środowiska na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Najważniejszym osiągnięciem naukowym jest opracowanie zestawu oryginalnych narzędzi komputerowych do opisu zależności pomiędzy strukturą chemiczną, a właściwościami oraz aktywnością biologiczną dla szeregu nowych grup związków chemicznych i nanomateriałów.

Redaktor 5 książek, autor i współautor 16 rozdziałów w książkach oraz ponad 170 prac naukowych w wiodących czasopismach naukowych. W 2023 roku znalazł się w gronie 2% najwyżej cytowanych naukowców na świecie według Uniwersytetu Stanforda. Wygłosił ponad 30 zagranicznych wykładów na zaproszenie (m.in. USA, Chin, Korei, Ekwadoru, krajach UE i na Tajwanie). Jego prace były cytowane ponad 6500 razy.

Realizował wraz z zespołem badania w ramach 11 projektów finansowanych w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej; 6 grantów Narodo­wego Centrum Nauki i 3 projektów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jest członkiem licznych komitetów redakcyjnych, organizacyjnych, grup eksperckich, wypromował 8 doktorów nagradzanych na forum międzynarodowym. Stypendysta Japońskiego Towarzystwa Wspierania Nauki i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, wyróżniony Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za najlepszą rozprawę habilitacy­jną oraz kilkoma nagrodami JM Rektora UG.

W 2016 roku połączył pasję naukową z działalnością gos­podarczą. Był współtwórcą spółki QSAR Lab, której powstanie możliwe było dzięki tzw. „uwłaszczeniu naukowców”: za zgodą JM Rektora UG autorskie prawa majątkowe do wyników badań przekazane zostały do spółki, a udziały objęła również spółka „TechTransBalt” (obecnie Univentum Labs) – spółka celowa, której właścicielem jest Uniwersytet Gdański. QSAR Lab tworzy oprogramowanie oraz oferuje usługi badawcze w zakresie komputerowego przewidywania właściwości związków chemicznych i mate­riałów, wspierając przemysł w procesie projektowania zielonych i bezpiecznych dla zdrowia produk­tów. Oferowane przez QSAR Lab metody in silico stanowią unikatową na rynku ofertę pomagającą firmom w budowaniu wizerunku biznesu odpowiedzialnego społecznie. Odbiorcą usług jest przemysł chemiczny, agrochemiczny oraz kosmetyczny oraz jednostki administracji publicznej w Polsce, UE, Kanadzie i Azji.

– Najpierw chciałbym serdecznie podziękować kapitule za to wyróżnienie. Moi koledzy śmieją się ze mnie że to jest nagroda trochę za współpracę z samym sobą w dwóch rolach, ponieważ staram się łączyć z jednej strony prace naukowe z drugiej staram się komercjalizować te wyniki – powiedział prof. Tomasz Puzyn – naukowiec z Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– W ten sposób myślę sobie traktuję to jako takie zobowiązanie żeby pokazywać młodym ludziom, że naukowiec to niekoniecznie ktoś taki w zakurzonym laboratorium gdzieś tam siedzący w sweterku ale można też sukcesem próbować zarabiać po prostu na swoich osiągnięciach.

Szanowni państwo nie byłoby tej nagrody gdyby w Uniwersytecie nie powiew nowych wiatrów zmian. Na ręce pani prorektor serdeczne podziękowania za wielką wyrozumiałość dla różnych moich pomysłów i wariactw. Dziękuję! Z drugiej strony serdeczne podziękowania dla mojego zespołu QSAR Lab – firmy, którą wspólnie powołaliśmy i w której staramy się przenosić materiałów i związków chemicznych z laboratoriów mokrych do komputera tak po to żebyśmy mieli bezpieczne materiały i czyste dla środowiska. Słuchajcie to jest tak naprawdę, ja bym tutaj nie stał i to tylko dzięki wam jest te sukces, a proszę o prawa do mojego zespołu!

Porta in Posterum – Brama do Przyszłości

Laureat: Gdański Park Naukowo-Technologiczny – za wspieranie wzrostu gospodarczego regionu oraz rozwoju przedsiębiorczości w województwie pomorskim

Nagrodę wręczyli: senator Bogdan Borusewicz i Andrzej Pastuszka – wiceprezydent Pracodawców Pomorza.

Fot. Kazimierz Netka.

Nagrodę odebrali: wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Błażej Konkol oraz dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego – Radosław Wika.

Nagroda Porta In Posterum dedykowana jest pod­miotom wspierającym wzrost gospodarczy regio­nu oraz rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim m.in. poprzez pozyskiwanie inwestycji oraz pomoc i doradztwo inwestorom, komercjalizac­ję terenów inwestycyjnych, organizację inkubatorów przedsiębiorczości, parków przemysłowo-tech­nologicznych, logistycznych i biurowych, pomoc we wdrażaniu innowacji i patentów oraz finansowa­niu inwestycji rozwojowych.

Nagroda symbolizuje bramę do przyszłości, której otwarcie Laureat umożliwia inwestorom krajowym i zagranicznym, osobom rozpoczynającym działal­ność gospodarczą, właścicielom patentów i podmiot­om podejmującym prace wdrożeniowe oraz osobom wykluczonym lub powracającym na rynek pracy.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny (GPN-T) to część Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w którym swoje miejsce znajdują innowacyjne przedsiębiorstwa, przede wszystkim z sektorów IT/ICT, biotechnologii, lifescience, automatyzacji i robotyzacji. Park powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkow­skiego Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańsk, Politechniki Gdańskiej oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. Dzięki działalności GPN-T Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przyczynia się do budowy i promoc­ji nowych rozwiązań gospodarczych i technologicznych. Park w swojej ofercie posiada między innymi międzynarodowy inkubator technologiczny, prototypownie Space4Makers, czy Centrum Programowania Robotów Przemysłowych z pracownią druku 3D i pracownią spawania realizującą zajęcia w technologii VR.

Dzięki mechanizmom wsparcia, takim jak hackathony, szkolenia, branżowe konferencje czy programy akceleracyjne na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym Park tworzy atrakcyjne warun­ki nie tylko dla sektora MŚP, ale także dla startupów. Młode przedsiębiorstwa, poszukujące swojego modelu biznesowego, mogą skorzystać m.in. ze wsparcia monitoringowego, finansowego, współpracy z renomowanymi partnerami biznesowymi, czy wsparcia w ekspansji zagranicznej.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny ułatwia przepływ wiedzy pomiędzy jednostkami naukowymi, a dużymi przed­siębiorstwami. Taka współpraca sprawia, że młode firmy mają szansę rozwinąć swoje innowacyjne pomysły zarówno na krajowym jak i międzynarodowym rynku gospodarczym.

– Szanowna Kapituło, szanowni goście, w 2006 roku na Pomorzu pojawili się ludzie którzy mieli wizję i strategię aby stworzyć podmiot który będzie zbierał gospodarczo nasz region – przypomniał Radosław Wika – dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Tak powstał Gdański Park Naukowo-Technologiczny, a ci przedstawiciele reprezentowali takie podmioty jak Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Politechnika Gdańska i oczywiście Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Przez te wszystkie lata Pomorski Park Naukowo-Technologiczny wspierał startupy, wspierał firmy na początkowej fazie rozwoju, a swoje działania już ma szansę realizować 18 lat ponieważ jest w tym roku pełnoletni. Ja tego miejsca chciałem podziękować wszystkim pracownikom, którzy się na to złożyli oraz kooperantom, firmom, które tworzą ekosystem. Dziękuję bardzo w imieniu moim, zarządu pomocy specjalnej strefy ekonomicznej oraz pracowników.

Negotium Pro Cultura – Biznes Dla Kultury – Nagroda przyznawana za wspieranie inicjatyw kulturalnych przez przedstawiciela środowiska gospodarczego

Nagrodę wręczyli: Tomasz Limon – prezes zarządu Pracodawców Pomorza, konsul honorowy Republiki Łotewskiej oraz Andrzej Stelmasiewicz – przewodniczący Kapituły.

Fot. Kazimierz Netka.

Laureat: Zenon Ziaja – założyciel i prezes zarządu Ziaja Zakład Produkcji Leków Ltd.

Identyfikowanie ogólnopolskiej i międzynarodowej marki Ziaja z regionem Pomorza, w którym rozpoczęła ona swoją działalność i ma główną siedzibę posiada kilka wymiarów. Jednym z najważniejszych jest wymiar społeczny oraz działania założyciela Zenona Ziaji ukierunkowane na wsparcie regionu, lokalnej społeczności i projektów pokazujących potencjał Pomorza.

Wsparcie instytucji kultury i inicjatyw kulturalnych jest bardzo ważnym elementem wizerunku firmy. Od wielu lat Ziaja jest stałym partnerem trójmiejskich teatrów: Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Szekspirowskiego (w szczególności w aspekcie sponsoringu Festiwalu Szekspirowskiego). Również od wielu lat tradycją firmy stało się wspieranie kluczowych inicjatyw kulturalnych Trójmiasta jak: Jazz Jantar Festival (Klub Żak Gdańsk), Gdański Festiwal Muzyczny (Fundacja GFM Gdańsk), gdyński festiwal muzyki świata Festiwal Globaltica, czy inicjatyw Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie. Od ubiegłego roku zaczął również działania z Fundacją Hanseatica, której celem jest pokazywanie mieszkańcom Trójmiasta piękna muzyki poważnej.

Bliska marce jest też kultura wizualna. Ziaja na stałe wpisała obecność marki przy filmowych festiwalach jak DOC Against Gravity, Forum Wokół Kina, czy działalności Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.

Firma czynnie uczestniczy jako sponsor w przedsięwzięciach, które mobilizują osoby z grupy senioralnej jak. np. Sopocki Bal Seniora. Od lat wspiera spotkania świata biznesu Pomorza jak Gala Pracodawców Pomorza, czy Orły Pomorza. Wspiera wiele innych, mniejszych inicjatyw organizowanych przez lokalne organizacje, stowarzyszenia, których działalność ma wpływ na społeczne zadowolenie mieszkańców Pomorza.

– Bardzo dziękuję kapitule, pracodawcom – powiedział Zenon Ziaja – prezes zarządu firmy Ziaja Ltd – Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o.

Fot. Kazimierz Netka.

– Już parę takich nagród otrzymaliśmy za 35 lat wspierania kultury. Jest nam bardzo miło, że możemy uczestniczyć w życiu nie tylko przemysłowym, ale również i kulturalnym. Będziemy tak dalej robić. Dziękuję!

Fot. Kazimierz Netka.

Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości była dedykowana wszystkim nagrodzonym piosenka z repertuaru Franka Sinatry „My Way” czyli Moja Droga, w wykonaniu Gwiazdy Wieczoru Tomasza Koniecznego przy udziale Bartłomieja Kokota – grającego na fortepianie i Rafała Kokota – grającego na saksofonie.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *