Fot. PGE Energia Ciepła.
Już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla w Elektrociepłowni Gdańskiej
PGE Energia Ciepła otrzymała od Energa-Operator warunki zwiększające aż o 328 MW moc przyłączeniową dla kotłów elektrodowych w Gdańsku, produkujących ciepło. Zaplanowana na kilka lat inwestycja przyczyni się w dużym stopniu do dekarbonizacji polskiego ciepłownictwa i zwiększenia udziału ciepła z OZE w systemie ciepłowniczym Gdańska – poinformowali Beata Ostrowska – Rzecznik Prasowy Biuro Komunikacji i Promocji spółki Energa Operator i Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE. Zwiększenie mocy przyłączeniowej odbiorczej o 328 MW do poziomu 404 MW pozwoli m.in. na większe wykorzystanie zielonej energii bezpośrednio z sieci do produkcji ciepła przy użyciu kotłów elektrodowych. Zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną ma związek z procesem transformacji aktywów ciepłowniczych realizowanym w Elektrociepłowni Gdańskiej należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Proces ten polega na zastępowaniu dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami nisko- i zeroemisyjnymi, w tym także zasilanymi energią elektryczną.
– Integracja systemów elektroenergetycznego i ciepłowniczego umożliwi elektryfikację ciepłownictwa systemowego na dużą skalę. Technologia Power to Heat, rozumiana zarówno jako pompy ciepła, jak i kotły elektrodowe, w połączeniu z magazynami ciepła jest jednym z kluczowych rozwiązań, które pozwoli na dekarbonizację naszych systemów ciepłowniczych w sposób efektywny ekonomicznie i akceptowalny dla odbiorców końcowych. Będzie ona szczególnie istotna, gdy w systemie elektroenergetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla w Elektrociepłowni Gdańskiej – powiedział Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.
Fot. PGE Energia Ciepła.
PGE Energia Ciepła, jako pierwsza w Polsce, wdrożyła trzy lata temu w Elektrociepłowni Gdańskiej technologię Power to Heat, oddając do eksploatacji dwa kotły elektrodowe zasilane energią elektryczną – o łącznej mocy 70 MWt. Zwiększone moce, które docelowo mają funkcjonować od 2030 roku, pozwolą na dalszy rozwój technologii Power to Heat w Trójmieście.
– Elektryfikacja ciepłownictwa to ważny kierunek transformacji energetycznej. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom: będziemy tak budować swoje plany inwestycyjne, by wesprzeć branżę ciepłowniczą w jej dekarbonizacji. Sektor ciepłowniczy może zagospodarowywać nadwyżki energii elektrycznej w okresie jej nadprodukcji z pogodozależnych źródeł, jak również dostarczać energię w okresie jej niedostatecznej podaży. Z jednej strony mamy więc zielone ciepło, z drugiej – odciążamy krajowy system elektroenergetyczny. I w ten właśnie sposób otwiera się pole do współpracy dwóch pokrewnych branż energetyki – mówi Robert Świerzyński, Prezes Energa-Operator.
Fot. PGE Energia Ciepła.
Kotły elektrodowe pełnią w EC Gdańsk funkcję rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. Energia w tym przypadku produkowana jest przy okazji produkcji ciepła (technologia kogeneracyjna) i, jeśli nie zasila kotłów elektrodowych, kierowana jest do sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo kotły elektrodowe umożliwiają także produkcję ciepła poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli, w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła pogoda zależne, w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na ciepło.
– Ostatnie trzy lata funkcjonowania kotłów elektrodowych w Gdańsku pokazały, że ich potencjał do produkcji ciepła z nadmiaru zielonej energii w krajowym systemie elektroenergetycznym jest obiecujący. Dzięki tej technologii w 2024 roku Elektrociepłownia spaliła ponad 2500 ton węgla mniej i ograniczyła swoją emisję CO2 o prawie 5000 ton. W całym 2024 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby ciepłownictwa, w tym także bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska ponad 400 tys. GJ ciepła, co statystycznie odpowiada zapotrzebowaniu około 13 tys. gospodarstw domowych – powiedziała Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. Zgodnie z przyjętym Planem Dekarbonizacji od roku 2030 ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.
Energa-Operator S.A. jest najbardziej zielonym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Polsce. Ponad 83 proc., czyli większość mocy wytwórczej przyłączonej do jej sieci to odnawialne źródła energii. Dostarcza energię elektryczną do ponad 3,4 mln odbiorców w północnej i środkowej części kraju na obszarze około ¼ jego powierzchni. Zarządza 65 tysiącami stacji transformatorowych i liniami elektroenergetycznymi o długości ponad 199 tys. km. Prawie 60 proc. energii, która dociera nimi do odbiorców, pochodzi z OZE. Większość klientów – ponad 80 proc.- korzysta z liczników zdalnego odczytu. Dzięki nim już ponad 2,7 mln gospodarstw domowych, instytucji i firm przyłączonych do sieci Energa-Operator, może monitorować swoje zużycie energii i rozliczać się za faktyczne jej zużycie. Inteligentne liczniki ułatwiają m.in. szybszą lokalizację awarii – wynika z informacji, które przekazali nam Beata Ostrowska – Rzecznik Prasowy Biuro Komunikacji i Promocji spółki Energa Operator i Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl