Fot. Kazimierz Netka.
Walencja – Światowa Stolica Designu 2022
Kontakty pomiędzy ludami, mieszkającymi nad morzami: Bałtyckim i Śródziemnym istnieją od dawna. W starożytności był szlak bursztynowy. Teraz, łączy nas z południem Europy autostrada A-1, przebiegająca mniej więcej po dawnym szlaku bursztynowym. Powstaje też międzynarodowy korytarz transportowy Bałtyk – Adriatyk. Od początku listopada mamy nowe przybliżenie: połączenie lotnicze Gdańska z Morzem Śródziemnym, a konkretnie z Walencją w Hiszpanii. To stwarza nowe możliwości rozwoju biznesu, zwłaszcza turystycznego.
Ważnym wydarzeniem w nowej historii współpracy stolicy województwa pomorskiego z Walencją, było spotkanie biznesowe, zorganizowane 22 listopada 2021 roku, 140 metrów nad powierzchnią Ziemi, w wieżowcu Olivia Star, w Gdańsku Oliwie, w restauracji Treinta y Tres. Tam z przedstawicielami branży turystycznej, firm eventowych, biur podróży, przewodników turystycznych oraz dziennikarzami spotkali się m.in. Łukasz Wysocki – prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej; Miguel Ángel Pérez – Brand & Markets Director – dyrektor marketingu w Visit Valencia; Michal Marczyk – reprezentujący Discovering Valencia oraz hiszpańscy dziennikarze.
Fot. Kazimierz Netka.
Nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, turystycznych, kulturowych, zawdzięczamy dwom organizacjom: Visit Gdańsk oraz Visit Valencia.
– Współinicjatorem spotkania jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – poinformował Łukasz Wysocki, prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej, reprezentujący Visit Gdańsk. Poinformował, że dzisiaj spotykamy się aby lepiej poznać walory partnera, czyli Walencji. Kontakty z tym miastem Gdańsk będzie zacieśniał w takim tempie, na ile pozwoli sytuacja pandemiczna – powiedział prezes Łukasz Wysocki.
Fot. Kazimierz Netka.
Port Lotniczy Gdańsk skojarzył organizatorów turystki w Gdańsku i Hiszpanii po tym, gdy 2 listopada bieżącego roku, zostało zainaugurowane połączenie samolotowe. Dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty, samoloty linii lotniczej Ryanair kursują na trasie Gdańsk – Walencja. To znacząco ożywi współprace między regionami: Pomorzem i Walencją – stolicą regionu o tej samej nazwie i wspólnoty autonomicznej w Hiszpanii.
Jaka jest Walencja? Czego możemy się spodziewać odwiedzając owo miasto? Mówili o tym podczas spotkania w Gdańsku Oliwie, Miguel Ángel Pérez – Brand & Markets Director w Visit Valencia – dyrektor marketingu w Visit Valencia i Michal Marczyk – reprezentujący Discovering Valencia, przewodnik turystyczny, znawca najbardziej unikatowych atrakcji Walencji.
Fot. Kazimierz Netka.
W Walencji można ubierać się w jedwab, w Gdańsku – zaopatrywać w wyroby jubilerskie. To jedne z wielu łączników obydwu miast. Istotnym będzie w przyszłym roku cykl wydarzeń z okazji Valencia World Design Capital 2022 – przypomniał Miguel Ángel Pérez.
Fot. Kazimierz Netka.
A więc, Walencja będzie w przyszłym roku Światową Stolicą Designu, Kreatywności. Twórczość, Innowacyjność, pomysłowość, kreatywność w projektowaniu, wzornictwie, jest niezbędna w sztuce, w każdym biznesie, w przedsiębiorczości. Warto więc pojechać do Walencji i uczestniczyć w uroczystościach Valencia World Design Capital 2022.
Fot. Kazimierz Netka.
Walencja znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To jest wystarczający powód, by odwiedzić owo hiszpańskie miasto.
Fot. Kazimierz Netka.
Gdzie jest Święty Graal? Podobno przechowywany jest właśnie w Walencji. Województwo pomorskie może zaimponować światu unikatową, XV-wieczną Biblią z drukarni Gutenberga, znajdującą się w Pelplinie na Kociewiu.
Fot. Kazimierz Netka.
Warto uczestniczyć w Fallas – Święcie Ognia, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Walencja ma ponad 2000 lat, jest więc znacznie starsza od Gdańska. Liczy ponad 800 000 mieszkańców.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl
Polecam zwiedzanie z Discovering Valencia! Michał świetnie zna miasto i pokazał nam super miejsca o których nigdzie nie pisali!