Fot. z Archiwum MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Unikatowe „stabilizatory” światowej branży offshore powstały w Trójmieście.
W Energomontażu-Północ Gdynia (EPG) dobiegła końca realizacja kolejnego, prestiżowego projektu: budowy spudkanów – dolnych części podpór urządzeń służących do pracy na morzu. W ramach projektu w EPG wykonane zostały cztery spudkany, czyli konstrukcje, które zostaną zamontowane na dolnej części nóg, by zapewnić im stabilność podczas pracy. Wspomniane konstrukcje w najszerszym miejscu mają 13 m średnicy, a ich łączna waga wynosi ponad 1 400 ton – informuje Natalia Soldecka – starszy specjalista ds. PR i Marketingu w MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., przekazując też wypowiedź reprezentanta wykonawców.
Spudkany z Energomontażu-Północ przeznaczone są na statek typu jack-up, służący do instalowania fundamentów pod farmy wiatrowe. Po modyfikacji statek ten zyska najmocniejszy i największy dźwig w swojej klasie.
Spudkany to konstrukcje, które będą poddawane olbrzymim siłom, ponieważ na nich opiera się cały statek. Wewnątrz spudkanów zainstalowana jest olbrzymia ilość grubych blach usztywniających, przez co w środku znajduje się bardzo dużo ciasnych przestrzeni – mówi Adam Bubacz, kierownik projektu. Aby móc pospawać ze sobą wewnętrzne blachy, styki należało podgrzać do wysokich temperatur. Złącza pomiędzy centralną rurą o grubości ścianki 100 mm a dochodzącymi blachami musiały być podgrzane do minimum 180 stopni Celsjusza.
Fot. z Archiwum MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Wykonane w Energomontażu-Północ elementy 22 lutego przewieziono do stoczni, gdzie owa jednostka typu jack-up przechodzi kompleksową przebudowę. Dzięki modernizacji i nowemu wyposażeniu statek będzie w stanie instalować jeszcze większe fundamenty i turbiny niż dotychczas. Jednostka będzie pracowała na farmach takich jak Norther i Borssele 2 i 3, ma być gotowa do pracy na wiosnę przyszłego roku.
Energomontaż-Północ Gdynia po raz kolejny miał okazję uczestniczyć w prestiżowym projekcie, który plasuje spółkę wśród istotnych graczy na rynku. Był to już kolejny projekt z dziedziny morskiej energetyki wiatrowej. Na początku tego roku spółka dostarczyła platformy zewnętrzne, przeznaczone do budowy farmy Arkona powstającej na Bałtyku. W poprzednich latach Energomontaż uczestniczył w produkcji elementów na farmy London Array, Rodstand, Walney, Gwynt y Mor, Baltic 2 oraz Butendiek. Liczne realizacje pozwalają spółce zdobyć doświadczenie, które z powodzeniem może zostać wykorzystane w przyszłości, w szczególności w przypadku budowy farmy wiatrowej w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.
Energomontaż-Północ Gdynia SA specjalizuje się w produkcji dla sektora offshore. Spółka ma w swym portfolio szereg projektów związanych z wykonaniem konstrukcji służących do wydobycia surowców z dna morskiego. EPG dostarczał konstrukcje na takie projekty jak: Moho Nord (podwodne konstrukcje do eksploatacji złoża ropy położonego 75 km od wybrzeży Konga), Helix Q5000 (prefabrykacja wieży na platformę interwencyjną do obsługi podwodnych odwiertów) czy Aasta Hansteen (prefabrykacja urządzeń do zamocowania platformy wydobywczej do pola gazowego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym) – informuje Natalia Soldecka – starszy specjalista ds. PR i Marketingu w MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
(K.N.)