Na zdjęciu: Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk podczas spotkania się z dziennikarzami i prezentacji bilansu pierwszego roku kadencji. Fot. Jerzy Uklejewski
Ponad 130 realizowanych lub przygotowywanych inwestycji na kwotę 250 milionów złotych.
– W minionych miesiącach tempo rozwoju naszego miasta wzrosło. Wprowadziliśmy szereg zmian w strukturze urzędowych komórek, dzięki czemu szeroko rozumiane inwestycje skupione są dziś w jednym pionie, który nadzoruje wiceprezydent Marek Łucyk. Projektujemy, podpisujemy umowy, a także budujemy sprawniej i skuteczniej – zauważa Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
– Za nami bardzo intensywny czas – przyznaje Marek Łucyk. – Mój poprzednik przygotował solidne fundamenty pod obecną pracę. W momencie objęcia funkcji w urzędzie, przeorganizowałem kilka kwestii. Dziś, wspólnie z przedstawicielami podlegających mi wydziałów i jednostek, staramy się sprawnie dokładać kolejne „cegły” – dodaje.
Na liście ponad 130 inwestycji, których realizację lub przygotowanie rozpoczęto w minionym roku, znajdziemy m.in. obwodnicę Witomina czy węzeł integracyjny w Chyloni. Ostatnie dni przyniosły podpisanie umów na przebudowę ulicy Hodowlanej i budowę wiaduktu w ciągu ul. Puckiej, który wraz z tunelem zdecydowanie ułatwi dojazd do dzielnic północnych. Mieszkańcy korzystają już ze zmodernizowanego skrzyżowania ul. Kwiatkowskiego z płk. Dąbka oraz pierwszej części Parku Centralnego. W tym roku oddano do użytku również siedem obiektów sportowych na terenie całego miasta, a osiem kolejnych zostanie otwartych do końca grudnia – wszystkie na rekordową kwotę ponad 9 mln zł. Na Wiczlinie rozpoczęto budowę Potoku Wiczlińskiego i zainaugurowano rok szkolny w nowootwartej najnowocześniejszej szkole w Polsce.
Jednak pierwszy rok kadencji to nie tylko inwestycje strategiczne.
– Przeprowadzamy wiele inwestycji mniej spektakularnych, ale równie ważnych, tak zwanych „działań miękkich”, na których zyskują piesi i rowerzyści. Bezpieczeństwo i komfort poruszania się w przestrzeni publicznej na wiele sposobów, to jedne z naszych priorytetów – mówi prezydent Wojciech Szczurek.
W minionych 12 miesiącach opracowano ponad 50 zmian w przestrzeni publicznej, prowadzących do znacznego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, szczególnie w okolicach szkół, m.in. zamontowano aktywne znaki przy przejściach czy zainwestowano w pełniejsze i jednocześnie energooszczędne oświetlenie.
– Przyjazna przestrzeń publiczna to same korzyści – nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale też aspekty ekologiczne. Poprzez szereg długofalowych działań, chcemy zachęcać mieszkańców do rezygnowania z samochodów na rzecz komunikacji miejskiej czy rowerów. Inwestujemy w tabor autobusowy i trolejbusowy. Systematycznie powstawać będą parkingi przesiadkowe oraz kolejne kilometry dróg rowerowych – zapowiada Marek Łucyk.
W październiku br. na ulice Gdyni wyjechało 55 nowoczesnych i ekologicznych autobusów, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Miasto zakupiło także 30 nowych trolejbusów. Powstały nowe trasy trolejbusowe oraz oddano do użytku kolejne buspasy, m.in. na ul. Morskiej, gdzie również znacznie przebudowano przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Na ul. Chwarznieńskiej kończy się budowa pierwszego w Polsce stałego kontrabuspasa, a do końca roku powstanie buspas na ul. Rolniczej. Nad kolejnymi udogodnieniami intensywnie pracuje specjalnie powołany w tym celu zespół ds. buspasów. Ponadto w Gdyni regularnie wymieniane są piece i termomodernizowane budynki, a tylko w 2019 roku zasadzono ponad 500 nowych drzew i 5000 krzewów.
Na zdjęciu: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podpisał umowę z Michałem Kubiakiem i Mariuszem Schabem przedstawicielami firmy STRABAG na rozbudowę ulicy Hodowlanej. Fot. Jerzy Uklejewski
Podczas tego spotkania Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podpisał umowę z Michałem Kubiakiem i Mariuszem Schabem przedstawicielami firmy STRABAG, dotyczącą rozbudowy ulicy Hodowlanej wraz ze zbiornikiem retencyjnym przy ul. II Morskiego Pułku Strzelców. Firma STRABAG złożyła najkorzystniejszą ofertę. Okres wykonania robót przewidziany jest na 52 tygodnie od momentu podpisania umowy.
– Bardzo się cieszę, że przystępujemy do realizacji kolejnej niezwykle istotnej i długo wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. To ważny dzień dla mieszkańców Witomina. Zrealizujemy inwestycję, która jest jednym z wiodących ciągów komunikacyjnych dzielnicy. Ważny jest fakt, że jej ostateczna forma powstała w konsultacjach z mieszkańcami. Ta przestrzeń miejska w dzielnicy zyska nowy charakter, o szerokim spektrum, nie tylko drogowym – poprawi się także kanalizacja burzowa, a mieszkańcy skorzystają z nowych chodników, oświetlenia i zieleni. Jestem przekonany, że inwestycja zostanie pozytywnie odebrana przez społeczności dzielnicy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
– Inwestycja na ulicy Hodowlanej to pełen zakres infrastrukturalny, nowa nawierzchnia, przebudowa skrzyżowania, oświetlenia, wybudowanie zbiornika retencyjnego oraz kanalizacji burzowej. Te rozwiązania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa, a także retencji w rejonie całej dzielnicy. Mieszkańcom oddamy nowoczesną, komfortową i przyjazną przestrzeń, która jednocześnie poprawi przepustowość na głównych arteriach Witomina – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Prace związane z powstaniem zbiornika retencyjnego obejmują wykonanie dojazdu do zbiornika częściowo po śladzie istniejącej, utwardzonej nawierzchni Czarnego Szlaku Zagórskiej Strugi. Dalszy odcinek dojazdu (odchodzący od Szlaku w kierunku zbiornika) poprowadzony zostanie zgodnie z założeniami koncepcji dla obszaru ogródków działkowych. Wykonana droga stanowić będzie jedną ze ścieżek dostępnych dla mieszkańców.
(JU)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl