GUS przedstawia dane o gospodarce turystycznej w czasie pandemii. Jest informacja o wykorzystaniu turystycznej bazy noclegowej  w Polsce w lipcu i sierpniu w 2020 roku. Stwierdzono znaczne spadki liczby nocujących gości w porównaniu do tego, co było w zeszłoroczne wakacje

Źródło ilustracji: Główny Urząd Statystyczny.

 Największy spadek liczby udzielonych noclegów wystąpił w województwie mazowieckim (o 49,8%) oraz w małopolskim (o 41,3%). Nieznaczny wzrost odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim

Konieczność pozostawania w domach, wywołana na wiosnę światową pandemią koronawirusa, nieco została złagodzona w miesiącach letnich. Na przykład w Gdańsku, podczas wakacji przebywało wielu turystów. Jednak, generalnie, spadek liczby nocujących gości był znaczny – w porównaniu ze stanem jaki zaistniał w wakacje 2019 roku.

Jak wielkie były te uszczuplenia – zbadał główny Urząd Statystyczny. Szczegółowe dane przekazała nam Małgorzata Miryn – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Z informacji tych wynika m.in., że w lipcu 2020 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało w Polsce 68,3% mniej turystów zagranicznych niż przed rokiem. W sierpniu 2020 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 63,7% mniej turystów zagranicznych niż w sierpniu ub. r.

W sierpniu 2020 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r., wzrost liczby udzielonych noclegów (o 0,5%) odnotowano tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Prawie 90% ogółu osób korzystających z noclegów w okresie lipca i sierpnia stanowili turyści krajowi. W okresie lipiec–sierpień 2020 r. turyści spędzili w obiektach noclegowych średnio 3,3 noclegu.

Oto więcej wiadomości na ten temat:

Wykorzystanie turystycznej bazy noclegowej w Polsce w lipcu i sierpniu 2020 r

Źródło: Główny Urząd Statystyczny – Urząd Statystyczny w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *