
Fot. Kazimierz Netka.
Popularność Pomorskiego szybko będzie rosła w świecie. To zasługa m.in. Cywilizacji Ekspatriantów, rozwijającej się nad Zatoką Gdańską od ponad 100 lat. To też duże osiągnięcie potomków ekspatriantów
Fot. Kazimierz Netka.
Bratysława, Praga, Stambuł, a teraz, 2 lipca 2025 roku: Budapeszt – to najnowsze zagraniczne połączenia lotnicze Gdańska. Są olbrzymim sukcesem, osiągnięciem m.in. zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Otwierają województwo pomorskie na nowe kontakty naukowe, kulturowe, na biznesy w tym turystyczne; wzmacniają naszą gospodarkę. Dowodem tego może być otwarcie dzień wcześniej Centrum Wiedzy, Kompetencji szwedzkiej firmy Scania w Gdańsku.
Taki wzrost popularności województwa pomorskiego jest zadziwiający. Prawdopodobnie, będzie szybko postępował, podobnie do tego, jak „rośnie“ tocząca się kula śniegu. Znacząco wpływa na to działalność zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Duża w tym zasługa Tomasza Kloskowskiego – prezesa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, co podkreślił Péter Nándor Kertész – konsul generalny Węgier w Gdańsku.
We wtorek, 2 lipca 2025 roku, byliśmy świadkami kolejnego sukcesu tego Portu Lotniczego: zainaugurowanie bezpośredniego połączenia samolotowego Gdańsk – Budapeszt. To było święto, międzynarodowe. Przygrywała kapela kaszubska Szutenberg Band.
Fot. Kazimierz Netka.
Uroczystego powitania przybywającemu z Budapesztu samolotu linii Wizz Air, dokonano salutem wodnym, w wykonaniu lotniskowych strażaków, przy użyciu wozów bojowych.
Fot. Kazimierz Netka.
Pasażerom samolotu, przybyłego ze stolicy Węgier, wręczono upominki.
Fot. Kazimierz Netka.
Po powitaniu miała miejsce konferencja prasowa, którą prowadziła red. Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. W konferencji uczestniczyli m.in.: Agnieszka Baranowska – wicemarszałkini województwa pomorskiego; Péter Nándor Kertész – konsul generalny Węgier w Gdańsku oraz Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Obecni byli także oraz udzielali informacji: Otto Sipos – zastępca konsula generalnego Węgier w Gdańsku; Łukasz Magrian – dyrektor generalny Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej; Maciej Buczkowski – zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska, kierownik Referatu Spraw Zagranicznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
– Dzień Dobry, witam wszystkich bardzo serdecznie. Bardzo się cieszę, że w takiej radosnej okazji możemy się dzisiaj spotkać – powiedział Péter Nándor Kertész – konsul generalny Węgier w Gdańsku. – Dzięki staraniu Wizz Air i też pana prezesa, świętujemy dzisiaj połączenie bezpośrednie Gdańska z Budapesztem. My też pracowaliśmy nad tym połączeniem i nareszcie: trzy razy w tygodniu, w poniedziałek, środę i piątek możemy przywitać Węgrów tutaj na Pomorzu, a także przywitać Polaków w Budapeszcie. Bardzo się cieszymy, że to połącznie się udało. Mam nadzieję, że turyści też będą to doceniali i odkrywali się wzajemnie. Teraz Węgry są na wyciągnięcie ręki. Można odkrywać krainę basenów, tokaja, win i gorącej pogody. Zachęcam bardzo serdecznie żebyście skorzystali z tej okazji – zachęcał Péter Nándor Kertész – konsul generalny Węgier w Gdańsku.
– Ja też bardzo się cieszę z tego połączenia, bo to dla mnie nie tylko połączenie lotnicze ale też moc – potwierdziła Agnieszka Baranowska – wicemarszałkini województwa pomorskiego. – Jak mówi przysłowie Polak – Węgier dwa bratanki więc jakby dostaliśmy w tej chwili możliwość systematycznego latania do Budapesztu, a Węgrzy dostali możliwość przylecieć tutaj, do miejsca, które przyciąga coraz więcej turystów zarówno z Europy ale też ze świata. Bardzo się cieszymy. Ogromnie dziękuję przede wszystkim panu konsulowi i samorządom, panu prezesowi, za to, że to było możliwe, bo to jest zasługa wielu osób, które wspólnie pracowały nad tym połączeniem. Cieszymy się, że otwieramy kolejne połączenie, cieszymy się, że Gdańsk i województwo pomorskie się otwiera na nowe miejsca. Ja się osobiście tym bardzo cieszę, ponieważ lubię Budapeszt. Zawsze przerażała mnie odległość i jazda samochodem. A teraz będę mogła wsiąść w samolot i za chwilę być w Budapeszcie – powiedziała Agnieszka Baranowska – wicemarszałkini województwa pomorskiego.
Fot. Kazimierz Netka.
– Były Czechy, była Słowacja, teraz mamy Węgry – wspominał uruchamianie nowych połączeń Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. – Jakby tak historycznie spojrzeć to „demoludy“ mamy wszystkie za sobą. Tak że ktoś, kto nie był w Budapeszcie – ja nie muszę reklamować Budapesztu bo wiadomo jakie to jest piękne miasto – natomiast chciałbym, żeby mieszkańcy naszego Pomorza, nasi pasażerowie latali do Budapesztu na city break. Naprawdę skorzystajcie z term, czyli z ciepłych basenów, pod gołym niebem, pod latającymi samolotami możecie się bawić za niewielką cenę. Młodzież, skorzystajcie z dyskotek, z klubów, które tam są. My starsi, nie dbający o linie, skorzystajmy z restauracji, skorzystajmy z tego, co naprawdę daje nam w zakresie restauracyjnym Budapeszt. Wszyscy zobaczmy te zabytki, które są w Budzie i w Peszcie – to jest po prostu coś niesamowitego.
My z kolei przygotujmy się turystycznie na najazd, mam nadzieję Węgrów, tutaj, w tę stronę. Miedzy innymi dlatego przygotowaliśmy węgierskie potrawy, żebyśmy zobaczyli co zjemy. Bardzo się cieszę, bardzo dziękuję panu konsulowi, pani marszałek i naszym władzom, Gdańskowi, dyrektorowi Buczkowskiemu za wsparcie tych wszystkich połączeń. Widziałem Łukasza z PROTu. Pamiętajcie, każde połączenie nie powstaje tak, że sobie prezes lotniska ze swoim zespołem pójdzie i zacznie przewoźnikom opowiadać „bajki“. Tam idzie cała ekipa reprezentantów miast, samorządu, ekipa odpowiedzialna za turystykę, ekipa odpowiedzialna za biznes i tak powstają połączenia lotnicze. Dzisiaj się cieszymy. Ja się dodatkowo ubrałem tak (w koszulkę piłkarza) bo bardzo mało kto wie, że my od roku 2011 gramy regularnie z Wizz Air mecze przyjaźni.
Fot. Kazimierz Netka.
Nasz mecz odbywa się na naszym stadionie Bursztynowym, a w Budapeszcie gramy na węgierskich stadionach i oni nas zawsze męczą podróżą, bo my tam jedziemy całą dobę autobusami, bo to koszty, cała drużyna, prezes oszczędza, więc wiecie jak to jest. Teraz w końcu polecimy i im „dokopiemy” – zażartował prezes Tomasz Kloskowski.
Oto szczegółowe informacje, które przekazała nam red. Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy:
Latajmy z Gdańska do Budapesztu. Zapraszamy Węgrów na Pomorze
W środę, 2 lipca 2025, w Porcie Lotniczym Gdańsk odbył się briefing prasowy poświęcony promocji Węgier na Pomorzu, inauguracji lotów Wizz Air z Gdańska do Budapesztu oraz promocji Trójmiasta i regionu pomorskiego wśród turystów z Węgier. W briefingu wzięli udział: Péter Nándor Kertész Konsul Generalny Węgier w Gdańsku oraz Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Fot. Kazimierz Netka.
Konferencję poprzedziło uroczyste powitanie samolotu linii Wizz Air z Budapesztu. Lotniskowi strażacy wykonali salut wodny, a pasażerowie lotu ze stolicy Węgier otrzymali drobne upominki. Dla gości grała kapela kaszubska Szutenberg Band.
Linia Wizz Air będzie latała z Gdańska do Budapesztu cały rok, trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki.
Z danych Biura Polskiej Organizacji Turystycznej na Węgrzech wynika, że dla Węgrów magnesem na Pomorzu jest pobyt nad morzem i możliwości korzystania z morskich i plażowych atrakcji. Na drugim miejscu Węgrzy stawiają chęć poznawania historii i kultury regionu. Dokładnie dziś, 2 lipca, biuro POT otwiera wystawę w Instytucie Polskim w Budapeszcie na temat polskich plaż pt. „Szia Lengyelország, Helló Tenger” (Cześć Polsko, Witaj Morze).
Fot. Kazimierz Netka.
Budapeszt jest coraz popularniejszy wśród turystów. W 2019 roku zdobył prestiżową nagrodę European Best Destination. Od 1987 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest panorama nabrzeża Dunaju i Dzielnica Zamkowa, a od 2002 roku Aleja Andrássyego z Operą, Akademią Muzyczną, Halą Mody i Placem Bohaterów. Niepowtarzalna jest węgierska kuchnia i gastronomia. Warto odwiedzić popularne targi i rynki – zachęca red. Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Województwo pomorskie będzie coraz bardziej znane w świecie. Dzięki temu co zrobiła w ciągu ponad 100 lat (od 10 lutego 1920 roku do dzisiaj) Cywilizacja Ekspatriantów oraz dzięki dokonaniom potomków ekspatriantów. Oni uczynili teren Kaszub atrakcyjnym dla turystów; teraz Kaszubi mają co pokazywać turystom, mogą zarabiać na turystyce i organizować zjazdy, nawet światowe.
Cywilizacja Ekspatriantów wybudowała port, stocznię i miasto Gdynia. Teraz jej potomkowie czynią z województwa pomorskiego zagłębie nowoczesnych technologii oraz światowy zasób intelektów dla międzynarodowego biznesu. Przy Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy powstaje, dzięki staraniom m.in. prezesa Tomasza Kloskowskiego, miasteczko lotniskowe: Airport City Gdańsk (ACG). Przede wszystkim jednak liczą się ekspatrianci, imigranci -bohaterowie Solidarności.
Im więcej osób z zagranicy dowie się o tych osobach, o atutach oraz o twórcach potęgi województwa pomorskiego, czyli o istnieniu tutaj Cywilizacji Ekspatriantów, tym większe będzie zainteresowanie Polską północną, a zwłaszcza Gdańskiem – stolicą Żuław i stolicą województwa pomorskiego. Nie zapominajmy, że Żuławy to również cenny kawałek świata – dzieło międzynarodowe, o unikatowej kulturze, gospodarce w tym turystyce.
Istnienie lotniska – umożliwiającego szybkie dotarcie z różnych miejsc na świecie do niespotykanych gdzie indziej atrakcji w północnej Polsce – to silna zachęta do zainteresowania się województwem pomorskim.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl