Informacje z ZUS. Covid-19 nie wypędził cudzoziemców z Pomorskiego. Systematycznie ich przybywa – zarówno tych prowadzących własną działalność gospodarczą jak i zatrudnionych na podstawie umów

Fot. Kazimierz Netka.

Obcokrajowców, pracujących w Pomorskiem i ubezpieczonych w ZUS, jest teraz więcej niż przed pandemią

Przed wybuchem pandemii, na koniec lutego, na Pomorzu zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS było 41 968 obcokrajowców. Do końca maja ich liczba spadła o blisko 10 proc. W późniejszych miesiącach mogliśmy zaobserwować tendencję wzrostową. Do 30 sierpnia ich liczba wzrosła do 42 817, przekraczając poziom sprzed pandemii – poinformował Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę wzrosła do 20,9 tys., podczas gdy na koniec lutego było ich ponad 20,3 tys., a na koniec czerwca nieco ponad 19,8 tys.

Systematycznie przybywa cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1195 na koniec lutego do  1305 na koniec sierpnia.

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu na koniec sierpnia najwięcej było obywateli Ukrainy – 32,6 tys. To oznacza, że ciągu dwóch miesięcy przybyło ich 4,1 tys. Drugą grupę stanowiło 2,6 tys. obywateli Białorusi, których od końca czerwca przybyło dwustu.

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w Oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy to obywatele 100 państw. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (878), Mołdawii (780) i Gruzji (563). Co ciekawe w ciągu dwóch miesięcy 24 z tych ostatnich opuściło nasz region. Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było 3 obywateli Gwatemali, a także m.in. po 4 obywateli Angoli, Tanzanii, Islandii czy Nowej Zelandii.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących na Pomorzu może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach.

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce – wynika z informacji, którą przekazał nam Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *