Na zdjęciu: Stanisław Motylski – dyrektor ds. rozwoju firmy Flex – inauguruje seminarium Intelligence of Things. Fot. Kazimierz Netka.
Na naszym globie istnieją społeczeństwa owadów, ssaków (w tym ludzi), roślin, a teraz nastaje era społeczeństwa… maszyn.
Ich obecność trzeba będzie uszanować. Ale, kto wie, czy nie zaczną nam zagrażać. Pisarze już takie wizje snują… W 2020 roku 50 miliardów urządzeń będzie bezpośrednio się łączyć; wydawać sobie polecenia, uzgadniać postępowanie.
Maszyny stają się coraz bardziej „inteligentne”. Potrafią się porozumiewać ze sobą, na przykład po to, by podglądać ludzi. Na razie owo obserwowanie, podsłuchiwanie, inwigilowanie nas przez maszyny odbywa się na polecenie człowieka. W przyszłości maszyny zaczną wykonywać to, czego nie chcemy , by robiły. Wbrew naszej woli mogą zacząć nas filmować, podsłuchiwać, a to, co ujrzą, zanotują, zarejestrują – wykorzystają na nasza szkodę.
Zdolność maszyn (stworzonych przez ludzi) do porozumiewania się, to jednak również wielka szansa na poprawę naszego życia. Jak bardzo jest ten proces rozwinięty? Jakie są szanse na to, byśmy w domu mieli urządzenie, które postawi diagnozę odnośnie naszego zdrowia na najbliższe 12 godzin, czy lodówkę, która kupi piwo, jedzenie dla domowników – m.in. o tym mówiono podczas seminarium „Intelligence of Things”, czyli o IoT w biznesie. Organizatorem wydarzenia była firma Flex (Flex.com), a partnerami American Chamber of Commerce, Olivia Business Centre, Evertiq, Invest In Pomerania oraz Loża Gdańska Business Centre Club.
Fot. Kazimierz Netka.
Czy wiesz, że uczestniczysz w rewolucji? Już niedługo wszystkie urządzenia na świecie będą „inteligentne”, komunikując się między sobą – zachęcała, przed seminarium, Anna Sobolewska PR & Marketing Manager w spółce Flex.
Zainteresowanie było znacznie większe n od tego czego spodziewali się organizatorzy. Choć, trudno się dziwić, wszak internet rzeczy to bardzo ważne dla przedsiębiorców zagadnienie – mówiła Katarzyna Dobrzyniecka – dyrektor Loży Gdańskiej Business Centre Club w Gdańsku, a której członkiem jest spółka Flex.
Fot. Kazimierz Netka.
– Firma Flex zajęła się organizacją seminarium „Intelligence of Things”, gdyż z jednej strony jest to zbieżne z naszą strategia biznesową – mówi Stanisław Motylski – dyrektor ds. rozwoju firmy Flex. – Także z tego względu postanowiliśmy zorganizować to wydarzenie, że Internet of Things jest tematem, który każdego profesjonalnie i prywatnie dotyka. Po trzecie, w Pomorskiem, w północnej Polsce IoT jest mało znany. O ile w centralnej Polsce, w Poznaniu, w Krakowie są dziesiątki konferencji na ten temat, o tyle w Pomorskiem nie było prawie nic. Seminarium „Intelligence of Things” ma również uświadomić społeczeństwu w jakim kierunku idziemy. Nasze działania marketingowe mają sprawić, że technologia IoT będzie bardziej powszechna, ale też zwrócić uwagę na wyzwania jakie za IoT idą. Chodzi tu o bezpieczeństwo, ale też o zagrożenia wynikające z rozwoju Internet of Things. Pragniemy również zwrócić uwagę na funkcjonalność IoT i pokazać jak technologie tę wykorzystać, by naprawdę dodawała wartości naszemu życiu.
Internet rzeczy oznacza, że żyjemy w kolejnym przełomowym momencie rozwoju naszej cywilizacji – w czasach rewolucji o tak ogromnej szybkości, skali i sile, że trwale przemienia ona oblicze przemysłu i biznesu. Zmieni ona nasz sposób życia, pracy, nauki, prowadzenia biznesu, interakcji społecznych a nawet zachowań.
Fot. Kazimierz Netka.
Do 2020 roku 50 miliardów urządzeń będzie bezpośrednio łączyć się ze sobą, tworząc dynamiczne społeczności i usprawniając komunikację, a wartość ekonomiczna wygenerowana przez rynek Internetu Rzeczy w 2025 roku wyniesie 11 trylionów dolarów – dowiadywali się uczestnicy seminarium Intelligence of Things, zorganizowanego w Olivia Business Centre.
Ta nowa era wymaga przemyślenia na nowo i przekonstruowania towarów, produktów, usług oraz procesów, które nas otaczają. Ci, którzy przetrwają, będą tymi, którzy wspólnie wprowadzą innowacje, zaprojektują i zbudują produkty integrujące się z inteligentnymi systemami.
Fot. Kazimierz Netka.
Tommaso Borghi, reprezentujący firmę Flex mówił o „Age of Intelligence™” – zwracając uwagę uczestników na to, jak wykorzystać szanse biznesowe i nie zostać w tyle.
Fot. Kazimierz Netka.
Konrad Napieralski, przedstawiciel Cisco Systems przedstawił prezentacje na temat: Jak technologia zmienia nasze życie i nasze firmy.
Fot. Kazimierz Netka.
Gabriella Schittek, ICANN omówiła rolę, jaka odgrywa ICANN w rozwoju Internet of Things
Jest to rola bardzo ważna, bowiem cały internet bazuje na systemie „Domain Name System” (DNS), który koordynowany jest przez organizację ICANN. Zebrani na seminarium w Olivia Tower dowiedzieli się, w jaki sposób Internet of Things działa na DNS i dlaczego developerzy sprzętu IoT powinni mieć świadomość tej korelacji.
Fot. Kazimierz Netka.
Michał Furmankiewicz z Microsoft oraz Sebastian Sokół z RNT pokazali, jak zmienia się najbardziej tradycyjny biznes dzięki projektom IoT i potencjałowi chmury. Mówili też o nowoczesnych procesach przemysłowych.
Fot. Kazimierz Netka.
Intelligence of Things to olbrzymia szansa na rozwój biznesu i wygodniejsze życie, ale również zagrożenia. O niebezpieczeństwach związanych z IoT mówił Paweł Maziarz z Sevenet. Poruszył zagadnienie pt. „IoT kontra hakerzy” – w kontekście bezpieczeństwa danych w projektach IoT.
Fot. Kazimierz Netka.
Michał Skorupowski z Pivotal przedstawił znaczenie, jakie Internet Rzeczy może mieć w służbie zdrowia, czyli o Point of Care i jego korzyści dla społeczeństwa. Bardzo interesująco przedstawił problem: Czy nadeszły już czasy gdy z jednej lub dwóch kropli krwi możemy wiedzieć co dzieje się z nami, gdy na podstawie tej informacji możemy przygotować szybko diagnozę, wysłać karetkę, ułożyć nową dietę, przygotować plan naprawczy czy też sformułować właściwy program ćwiczeń. W dobie IoT możemy korzystać z takich rozwiązań, które są już dostępne na rynku polskim i oferowane są w ramach szeroko rozumianego Point Of Care.
Michał Skorupowski zaprezentował innowacyjne podejście do ochrony zdrowia poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i-Stat zintegrowanych w sieci rozległej.
Fot. Kazimierz Netka.
Szymon Niemczura – prezes Kontakt.io mówił Smart Factory ( inteligentnej fabryce), w której IoT jest „lekarstwem” dla przemysłu. Przykładem może być technologia beaconów, z początku wykorzystywana jedynie w branży retail. Dzięki wprowadzeniu na rynek bardziej zaawansowanych urządzeń i oprogramowania, okazało się, że beacony mogą usprawniać dowolny proces biznesowy.
Szymon Niemczura wyjaśnił, w jaki sposób urządzenia Bluetooth Low Energy mogą umożliwić lepsze wykorzystanie linii produkcyjnej, dostarczając menadżerom i pracownikom informacji dotyczących przepływu towarów i ludzi w fabrykach. Prezes Kontakt.io pokazał także, jak lepszy dostęp do informacji może wyeliminować błędy, a także usprawnić inne procesy biznesowe przedsiębiorstwa.
Kazimierz Netka