Centrum doradztwa patentowego powstało w Gdańsku
Kto ma pomysł na ułatwienie sobie i innym życia, niech korzysta z wsparcia doradców patentowych. To się opłaci. Pod warunkiem, że będzie wiedział, jak skorzystać ze swych spostrzeżeń.
Masz wynalazek, nie wiesz, jak czerpać z niego korzyści? Jak uchronić się przed kradzieżą pomysłu? Zgłoś się do rzeczników patentowych. Tacy specjaliści istnieją na uczelniach, są też w Naczelnej Organizacji Technicznej. Powstają również specjalne biura doradcze. Bo wynalazków jest u nas coraz więcej; „rodzą” się nawet w… kranach. O tym mogliśmy przekonać się całkiem niedawno, podczas 11. Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji „Technicon Innowacje '2015”, w Gdańsku, 22 i 23 października.
Na zdjęciu: Fragment ilustracji pokazanej podczas wykładu dyrektor Iwony Płodzich-Hennig. Obraz przedstawia Biuro JWP Rzecznicy Patentowi w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
We wtorek, 27 października 2015 roku w Gdańsku miało miejsce kolejne niezmiernie ważne dla twórców nowoczesności, wydarzenie. Kancelaria JWP Rzecznicy Patentowi dokonała oficjalnego otwarcia swego Biura Regionalnego w Gdańsku, przy ulicy Strzeleckiej. Otwarciu towarzyszyło szkolenie dla przedsiębiorców, zorganizowane we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza, a poświęcone ochronie wynalazków i dotacjom na ochronę własności przemysłowej. Otwarcia szkolenia dokonała Magdalena Rzążewska, prezes Fundacji JWP.
Na zdjęciu: Jedna z ilustracji wykładu dyrektor Iwony Płodzich-Hennig. Fot. Kazimierz Netka.
Temat bezpłatnego szkolenia brzmiał: „Wynalazki pod ochroną – praktyczny przewodnik o patentowaniu. Dotacje na ochronę własności przemysłowej”. Najważniejsze zagadnienia przedstawili zebranym Iwona Płodzich-Hennig – rzecznik patentowy, dyrektor Biura JWP Rzecznicy Patentowi w Gdańsku oraz Krystyna Glanc-Tarczewska i Łukasz Narloch – eksperci z Agencji Rozwoju Pomorza. eksperci ds. ochrony własności przemysłowej wyjaśnili, jaka jest różnica pomiędzy wynalazkiem a patentem; że wzór użytkowy to „mały patent”. Omówili przykłady dobrej i złej praktyki przy ubieganiu się o ochronę patentową Zapoznali uczestników z krajową procedurą patentowania, z trybem międzynarodowym oraz wspólnotowym.
Specjaliści z Kancelarii JWP mówili też, w jaki sposób przedsiębiorstwo może czerpać korzyści z opatentowanego pomysłu. Z kolei eksperci z Agencji Rozwoju Pomorza S.A. przybliżyli tematykę dotacji unijnych na ochronę własności przemysłowej w polskich przedsiębiorstwach. Mówili również o konkursach na zdobywanie unijnych funduszy z krajowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Na zdjęciu: Wykład Krystyny Glanc-Tarczewskiej – ekspert z Agencji Rozwoju Pomorza. Fot. Kazimierz Netka.
Na tym nie koniec. Szkolenia będą kontynuowane.
Warto wiedzieć, że Kancelaria JWP Rzecznicy Patentowi, zajmująca się ochroną własności intelektualnej w Polsce, powstała w 1992 roku i od ponad 20 lat doradza krajowym i zagranicznym firmom, jednostkom naukowo – badawczym oraz indywidualnym twórcom i wynalazcom, dostarczając wiedzy i wszechstronnej pomocy prawnej w zakresie ochrony i zarządzania własnością intelektualną oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Specjaliści z JWP mają wiedzę i uprawnienia konieczne do reprezentowania klientów przed instytucjami zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej.
Główna siedziba kancelarii mieści się w Warszawie, ale by być bliżej klientów utworzone zostały także biura we Wrocławiu, w Krakowie oraz w Gdańsku. Dyrektorem gdańskiego biura JWP jest Iwona Płodzich-Hennig, doświadczony rzecznik patentowy, specjalista z zakresu farmacji, biotechnologii i chemii, od 2012 roku w JWP, a poprzednio przez wiele lat związana z przemysłem farmaceutycznym – informuje Karolina Tołwińska PR Manager JWP Rzecznicy Patentowi.
Na zdjęciu: Jedno z dokonań polskich wynalazców: Światło z Wrocławia – pokazane na wykładzie dyrektor Iwony Płodzich-Hennig. Fot. Kazimierz Netka.
Dla osób zainteresowanych prawną ochroną wynalazków i ofertą JWP kancelaria przygotowała internetowy czat, podczas którego Iwona Płodzich-Hennig – rzecznik patentowy i dyrektor gdańskiego biura JWP będzie na bieżąco odpowiadała na pytania internautów – informuje Kancelaria JWP. – Czat odbędzie się 29 października br. w godzinach 10.00 – 12.00.
Rozmowy będą prowadzone z każdym uczestnikiem indywidualnie poprzez aplikację LiveChat. Więcej informacji oraz zaproszenie na czat znaleźć można na stronie www.jwp.pl .
Kazimierz Netka