Jastrzębia Góra ma już 100 lat. Na urodziny tego najdalej na północ wysuniętego kawałka Polski, zaprasza Janusz Halicki i nie tylko. Zobacz, jak walczymy z Bałtykiem…

Fot. Kazimierz Netka.

Kurort, który powstał nad klifem, przy Królewskim Jarze

Jastrzębia Góra – jeszcze nieco ponad sto lat temu skromniutka miejscowość nad Bałtykiem, teraz jest sławnym kurortem. Położona w województwie pomorskim, w gminie miejskiej Władysławowo, zachwyca nie tylko naukowców, artystów, ale chyba niemal każdego. Tu na Przylądku Jastrzębia Góra bardzo dobrze widać, jak ścierają się ze sobą Bałtyk i ląd. Ta walka i jej następstwa nie były jeszcze tak wyraźne wiek temu. Na tyle mało destrukcja morza rzucała się wówczas w oczy, że przed II wojną światową zbudowano wieżę z windą mającą wozić wczasowiczów z wysokiego brzegu na plażę i z powrotem.

Dzisiaj po tej wieży, nazwanej Światowid, nie ma już śladu. Zagrożone są inne obiekty. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Godny uwagi jest Lisi Jar, Królewski Jar – między Jastrzębią Górą a Rozewiem. Tym jarem, według legendy, wychodził na brzeg król Zygmunt III Waza, gdy wracał ze Szwecji.

Na zdjęciu: Janusz Halicki. Fot. Włodzimierz Zieland.

Okazją do podsumowań, podziwiań, jest jubileusz 100-lecia Jastrzębiej Góry. Zachęca do tego Janusz Halicki, prowadzący hotel Europa w Jastrzębiej Górze. Z okazji setki lat kurortu, przedstawia utwór muzyczny. Posłuchajmy (kliknij):

https://photos.app.goo.gl/PhZKHaPWfQKGwv2r8

O przygotowaniach do obchodów Jubileuszu poinformował też Szymon Redlin – radny Rady Miejskiej Władysławowo, sołtys Jastrzębiej Góry:

Z okazji stulecia obchodów Jastrzębiej Góry wydany został kalendarz pamiątkowy z zdjęciami. Planujemy również wyraźnie publikacji w formie albumu, w którym będą zamieszczone zdjęcia oraz opisana historia i wydarzenia Jastrzębiej Góry. Udało się dzięki Włodzimierzowi Zielandowi uruchomić projekt 100 portretów na stulecie Jastrzębiej Góry, który ma zobrazować mieszkańców oraz miłośników Jastrzębiej Góry na stulecie istnienia miejscowości. Dzięki Towarzystwu Miłośników Jastrzębiej Góry pozyskaliśmy środki z ministerstwa kultury na projekt który będzie zawierał 3 elementy; będzie to komiks opowiadający historię w Jastrzębiej Góry do tego równolegle powstaną pamiątkowe kartki pocztowe oraz mural na ulicy Wiejskiej, którego pomysłodawcą jest pan Halicki.

Planowaliśmy dużo więcej wydarzeń kulturalnych gdzie mogłoby przyjść i uczestniczyć w nich wiele osób. Jednakże ze względu na trwającą pandemię, jesteśmy zmuszeni z nich zrezygnować planujemy je przełożyć na rok 2022.

Z wydarzeń w terenie w roku jubileuszowym 2021 odbędzie się plener malarski, którego prace będą skupiały się na temacie Jastrzębiej Góry. Planujemy również wystawę historyczną, która zlokalizowana będzie w kościele parafialnym w Jastrzębiej Górze, a połączona ona będzie z jubileuszem 50-lecia tej parafii. Interesującym wydarzeniem związanym z obchodami stulecia Jastrzębiej Góry będzie również Gra Miejska, w sumie Wiejska, która będzie polegała na odnalezieniu najbardziej charakterystycznych miejsc w terenie Jastrzębiej Góry i zebranie wszystkich tam zamieszczonych haseł. Na koniec uczestnik gry, po odgadnięciu głównego hasła, otrzymywał będzie nagrodę.

Największym przedsięwzięciem z okazji obchodów stulecia Jastrzębiej Góry jest powstający właśnie w roku jubileuszowym 2021 projekt nowej Jastrzębiej Góry. Zawarte w nim będą nowo planowane tereny do przebudowy, które pełnić mają funkcję wizytówki miejscowości – poinformował Szymon Redlin – radny Rady Miejskiej Władysławowa.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto wiedzieć, że Jastrzębia Góra została rozpropagowana dzięki działalności społeczników, Samorządu Mieszkańców, Fundacji Rozwoju Jastrzębiej Góry, Towarzystwa Ratowania Klifu, Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wielkie zasługi ma Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry (TMJG), którego prezeską jest Edwarda Hepek-Cymer. Pierwszym prezesem i współzałożycielem (w 1989 roku) TMJG był Tadeusz Pruszek i warto tę Osobę upamiętnić.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *