Fot. Kazimierz Netka.
Świat się rozwija, a ludzie pragną skrzydeł…
Lotnisko w Gdańsku rozwija się w szybkim tempie. Po spowolnieniu światowej gospodarki wskutek pandemii, gdański port lotniczy jest jednym z najszybciej powracających do poprzedniej prosperity, europejskich przedsiębiorstw.
Jeszcze kilka miesięcy temu, władze lotniska w Gdańsku, niezbyt głośno mówiły, że jest szansa że na koniec 2024 roku padnie rekord i zostanie obsłużonych w tym porcie dla statków powietrznych 6 milionów osób. Ale żeby to wydarzyło się już ponad miesiąc wcześniej?
6-milionowego pasażera, a właściwie pasażerkę 2024 – powitano 27 listopada 2024 roku.
Jak udało się osiągnąć taki sukces?
– Trzeba pamiętać, że oczywiście to jest taki symboliczny 6-milionowy pasażer, bo bardzo trudno jest obliczyć – powiedział nam Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. – Przewiduję, że na koniec roku będziemy mieli 6,6 miliona pasażerów. Dużo przekroczymy to, co przewidywaliśmy, a w przyszłym roku powalczymy o „siódemkę“.
Inne lotniska aż tak szybko się nie rozwijają. Można powiedzieć, że Kraków eksploduje jeszcze bardziej dynamicznie. Natomiast, gdyby popatrzeć na kraj, to trzeba powiedzieć jasno, że wszystkie, no, 90 procent lotnisk w Polsce bije rekordy przedpandemiczne. Zapominamy już o pandemii i teraz każdy z nas generuje ruch o kilkanaście procent większy niż był przed pandemią.
Dlaczego coraz więcej osób podróżuje samolotami?
Generalnie, to jest pytanie do pasażerów, bo to oznacza, że z jednej strony rozwijają się nasze miasta, rozwijają się nasze regiony, ale też ludzie mają większe zasobności portfeli. I tak, jak dawniej lataliśmy czarterowymi liniami gdzieś na wakacje raz w roku, tak teraz latamy dwa, trzy razy w roku. Jak na city break (wycieczki weekendowe) lataliśmy raz czy dwa razy w roku, teraz latamy częściej.
Rozwój gospodarki i zasobność portfeli, jeżeli idzie o kwestie inwestycyjne, ma tu znaczenie. Ruszają procesy inwestycyjne. Widzimy, że powolutku zaczyna się cały „silnik“ inwestycyjny ruszać, no to też do inwestycji latają doradcy, latają współpracownicy, projektanci i tak dalej. Nakręca się cały biznes. My na razie spijamy śmietankę z naszych inwestycji i pijemy szampana – podsumował Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk, zapytany o plany inwestycyjne lotniska.
Oto dodatkowe wiadomości, które przekazała nam red. Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk:
6 milionów pasażerów w Porcie Lotniczym Gdańsk
Gdańskie lotnisko pobiło swój kolejny rekord. Dziś powitaliśmy 6-milionową pasażerkę w 2024 roku. Pani Izabela przyleciała z narzeczonym Wojciechem z Rzymu liniami Wizz Air. Oboje są mieszkańcami Chojnic i dosyć często podróżują samolotami. 6-milionowa pasażerka otrzymała w prezencie voucher na bilety lotnicze dla dwóch osób, na lot do dowolnego portu, do którego operuje Wizz Air z Gdańska oraz lotniskowe gadżety. Linia Wizz Air była partnerem wydarzenia. Uroczystość powitania uświetnili aktorzy teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury. Dla 6-milionowej pasażerki i wszystkich gości był słodki poczęstunek.
Fot. Kazimierz Netka.
„Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni, że wybierają Państwo gdańskie lotnisko jako miejsce startu i powrotu z Waszych podróży. Dziękujemy za zaufanie, którym obdarzacie nas każdego dnia. Sukces lotniska to efekt ciężkiej pracy całego zespołu, także naszych partnerów oraz strategii rozwoju akceptowanej przez właścicieli, w tym samorządów Trójmiasta i województwa pomorskiego. Rekordowy wynik 6 milionów pasażerów w jednym roku to najlepszy prezent, jaki moglibyśmy sobie wymarzyć z okazji 50-lecia lotniska, które świętujemy w tym roku” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Port Lotniczy Gdańsk szacuje, że cały rok 2024 zamknie wynikiem około 6,7 milionów pasażerów. W ubiegłym roku lotnisko odprawiło 5,9 mln gości. Port w Gdańsku jest trzecim co do wielkości międzynarodowym portem lotniczym w Polsce.
Rzym to tylko jeden z wielu kierunków oferowanych przez linie Wizz Air z Gdańska. W zimowej siatce połączeń węgierska linia ma 32 porty lotnicze w całej Europie. Od końca października uruchomiła zupełnie nowe loty na portugalską Maderę.
Z Gdańska tej jesieni i zimą wszystkie linie proponują w sumie 71 kierunków do 19 krajów. Jest także bogata siatka połączeń czarterowych oferowanych przez biura podróży poinformowała red. Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl