Fot. NFZ Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.
W tym roku niemal 1,5 tysiąca osób skorzystało już z kiosku profilaktycznego w Pomorskim NFZ
W kiosku profilaktycznym można samodzielnie zmierzyć wzrost i wagę ciała, skład ciała czyli poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz jaka jest zawartość wody w organizmie, ciśnienie tętnicze krwi, saturację, temperaturę ciała i siłę uścisku dłoni.
Regularne wykonywanie pomiarów w kiosku NFZ jest pierwszym krokiem w kierunku zdrowego stylu życia – zachęca Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku. Oto szczegóły:
Prawie półtora tysiąca osób skorzystało od połowy marca do połowy listopada ze zmodernizowanego kiosku profilaktycznego pomorskiego NFZ w siedzibie przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku. Najczęściej były to kobiety z przedziału wiekowego 50-65 lat. Wśród zainteresowanych znalazły się między innymi siostra zakonna oraz członkinie klubu seniora. Funkcjonalności kiosku „sprawdzili” też lekarz specjalizujący się w leczeniu otyłości, do którego trafiają pacjenci z wydrukami z kiosku oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zalecający korzystanie z kiosku. Ponad 280 osób otrzymało specjalne karnety potwierdzające skorzystanie z badań. Szósta udokumentowana wizyta nagradzana jest przez pracowników Funduszu drobnymi upominkami.
Jakie pomiary można wykonać w kiosku profilaktycznym?
W samoobsługowym kiosku, który zapewnia dyskrecję i poufność uzyskanych wyników, można dokonać pomiarów wzrostu i wagi, składu ciała poprzez ustalenie poziomu tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie, a także określić wiek metaboliczny w stosunku do metrykalnego. Kiosk umożliwia również pomiary ciśnienia tętniczego krwi, saturacji, temperatury i siły uścisku dłoni. Z jego pomocą istnieje też możliwość określenia parametru BMI, czyli wskaźnika proporcji wzrostu do wagi ciała.
Fot. NFZ Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.
Pomiary w kiosku trwają zaledwie kilka minut. Kiosk przeznaczony jest dla osób pełnoletnich, które chcą wykonać podstawowe pomiary, aby sprawdzić stan swojego zdrowia. Dostosowany jest też dla osób z niepełnosprawnościami.
W czym pomoże doradca ds. profilaktyki?
Efektem samodzielnych badań jest dostosowana do zainteresowanej osoby oferta profilaktyczna z propozycją działań, które powinny poprawić lub utrzymać uzyskane wyniki. Uzyskać ją można na miejscu od doradców do spraw profilaktyki. Pomagają oni również przy zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta, potwierdzaniu tzw. profilu zaufanego oraz udzielają informacji na temat bezpłatnego portalu Diety NFZ. Kiosk profilaktyczny NFZ dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Jak skorzystać z kiosku?
Regularne wykonywanie pomiarów w kiosku NFZ jest pierwszym krokiem w kierunku zdrowego stylu życia. Wizytę w kiosku można zarezerwować następująco: przez internet klikając na górze strony głównej pomorskiego NFZ www.nfz-gdansk.pl w zakładkę „Umów wizytę w oddziale”, przez infolinię NFZ Telefoniczną Informację Pacjenta (bezpłatny całodobowy nr 800 190 590) lub odwiedzić osobiście salę obsługi klientów pomorskiego NFZ. Kiosk czynny jest w poniedziałki od godziny 8 do 17.30, a od wtorku do piątku od 8 do 15.30 – poinformowała Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl