Fot. Kazimierz Netka.
Ponad 120 stacji kolejowych z informacją w alfabecie Braille’a.
Ponad 120 stacji i przystanków jest wyposażonych w informacje w alfabecie Braille’a. Tylko w tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieściły informację na 29 obiektach. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące łatwiej mogą korzystać z podróży koleją. PLK konsekwentnie dostosowują stacje i przystanki do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. To nie tylko Szczecin i Gdańsk ale także np. Otwock i Rybnik – wynika z informacji, które przekazała nam Magdalena Janus z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
W bieżącym roku dla podróżnych, korzystających z alfabetu Braille’a przygotowano 29 stacji i przystanków, m.in. Gorzów Wielkopolski Wschodni, Kołobrzeg, Grybów, Nieszawa Waganiec, Włoszczowa Północ, Bielsko Biała Mikuszowice i Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Informacje umieszczane są najczęściej na poręczach, ścianach i panelach znajdujących się przy windach.
Z roku na rok, zarówno w ramach modernizacji linii np. Kraków – Katowice, Łódź Kaliska – Zduńska Wola, jak i prac utrzymaniowych, na stacjach i przystankach przybywa udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących, a także tych z ograniczoną możliwością poruszania się.
Fot. Kazimierz Netka
Na sieci kolejowej tablice z alfabetem Braille’a dostępne są już w ponad 120 lokalizacjach, m.in. Częstochowa, Bydgoszcz Wschód, Toruń Główny, Łódź Widzew, Kraków Główny, Gdynia Główna, Gdańsk Wrzeszcz, Zielonka i Wołomin. Bezpieczne wsiadanie do pociągu osobom niewidomym lub słabowidzącym zapewniają dodatkowo metalowe prowadnice lub dotykowe pasy bezpieczeństwa.
Kolej dostępna dla wszystkich pasażerów
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach prowadzonych inwestycji kolejowych, konsekwentnie dostosowują stacje pasażerskie do potrzeb osób z niepełnosprawnością i o ograniczonej możliwości poruszania się. PLK montują na peronach antypoślizgowe płyty, pochylnie, windy i schody ruchome. Obecnie na stacjach zainstalowanych jest 547 urządzeń, w tym: 340 wind, 161 platform przyschodowych, 38 schodów ruchomych i 8 chodników ruchomych, które zapewniają łatwiejszy dostęp do kolejowej infrastruktury pasażerskiej. Celem inwestycji zaplanowanych przez PLK na kolejne lata jest zmodernizowanie i przystosowanie wszystkich stacji do obsługi osób z niepełnosprawnością oraz o ograniczonej możliwości poruszania się. Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. korzystanie z transportu kolejowego staje się dostępne dla wszystkich pasażerów – informuje Magdalena Janus z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl
(K.N.)