Konferencja „Współpraca-innowacje-turystyka zrównoważona“ w Gdańsku, na Żuławach, przygotowana przez POT i PROT. Dbajmy o nasze zasoby kulturowe i przyrodnicze, bo zagraża im nie tylko antropopresja ale również coraz silniejsze, wskutek ocieplenia na Ziemi, żywioły natury. Możemy wiele stracić

Na zdjęciu: Uczestnicy konferencji prasowej w Gdańsku na temat przyszłości wypoczynku i podróżowania. Fot. Kazimierz Netka.

Przemysł czasu wolnego musi szybciej dostosowywać się do celów zrównoważonego rozwoju ONZ

W niektórych miastach świata stali ich mieszkańcy mają już dość nadmiaru turystów. A jak ich obecność, oddziaływanie znoszone jest przez przyrodę, przez zabytki oraz inne elementy dziedzictwa naturowego i kulturowego ludzkości? – na takie pytania branża turystyczna szuka odpowiedzi, bo sa one ważne dla przemysłu czasu wolnego.

Źródło: Organizatorzy konferencji.

Czy Gdańsk – stolica Żuław i stolica województwa pomorskiego – może być wzorem w rozwoju innowacyjnej turystyki zrównoważonej? Gdańsk musi uzyskać taki obraz, godny naśladowania, a jeżeli nie, to trzeba Gdańsk uczynić bardziej wrażliwym na owo subtelne, delikatne otoczenie i poczuwającym się do większej odpowiedzialności na otoczenie. Wszak w Gdańsku, skupiają się bardzo mało odporne na antropopresję elementy środowiska naturalnego i łatwo owe miejsca nadużyć, nadmiernie wyeksploatować. Po pierwsze, nadmiar turystów może nie być obojętny dla substancji zabytkowej. Poza tym, w granicach Gdańska znajdują się tereny depresyjne Żuław. Jest też Mierzeja Wiślana – styk Delty Wisły z Bałtykiem i z rezerwatami przyrody. To są unikatowe fragmenty zasobów przyrody, i łatwo można je utracić; niechcący zniszczyć. Jeśli w Gdańsku nauczymy się dbać o owe cenne zasoby kultury i natury i ocalać je, to wiedza ze stolicy Żuław może być wykorzystana w innych miejscach Polski i Europy.

O rozwój innowacyjnego, zrównoważonego przemysłu wypoczynku i podróży troszczy się Polska Organizacja Turystyczna (POT), a przejawem tego są konferencje na ten temat, odbywające się w całym kraju. We wtorek, 10 grudni 2024 roku, takie spotkanie, przygotowane przy udziale Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT) mieliśmy przyjemność odwiedzić w Gdańsku, w hotelu Hilton, nad Motławą, niemal w sercu najstarszej części Gdańska, bo bardzo blisko pozostałości (pod ziemią) grodu książąt pomorskich.

Problem coraz większego natężenia ruchu urlopowego i szanse przetrwania w dobrym stanie zdrowotnym ludzi – stałych mieszkańców; zabytków, zasobów przyrodniczych – to niektóre tematy poruszane 10 grudnia w Gdańsku, w hotelu Hilton, podczas jednej z konferencji przeprowadzanych przez Polską Organizację Turystyczną w ramach cyklu spotkań pt. Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona. Konferencję poprzedziło Walne Zebranie członków Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT), która współprzygotowywała wspomnianą konferencję.

Fot. Kazimierz Netka.

Zasadnicze obrady poprzedziła konferencja prasowa, w której uczestniczyli m.in.: Małgorzata Wilk-Grzywna – wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT); Marta Chełkowska – prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT); Adam Korol – dyrektor Biura Prezydent Gdańska ds. Sportu; Jacek Janowski – dyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT. Konferencję prowadziła Jolanta Grus – kierownik Biura Rzecznika Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.

Troska o delikatne, wrażliwe elementy środowiska kulturowego, naturowego, gospodarczego, ma niebagatelne znaczenie w związku m.in. ze zmianami klimatycznymi na Ziemi. Gdańsk, Delta Wisły – będąca łącznikiem między województwami pomorskim i warmińsko – mazurskim, mająca tereny depresyjne (poniżej poziomu morza) – to fragmenty Polski bardzo narażone na różne zagrożenia. Dlatego, pobyt urlopowiczów w takich miejscach powinien być przygotowywany bardzo pieczołowicie, z poszanowaniem wszystkich zasobów znajdujących się na tych mało odpornych i łatwo ulegających degradacji, ale i bardzo atrakcyjnych zakątkach naszego kraju.

Podobnie jednak jest również w innych Państwach świata. Dlatego powołano Światową Radę Turystyki Zrównoważonej (Global Sustainable Tourism Council – GSTC). Jest to międzynarodowa organizacja utworzona przy udziale ONZ w 2007 roku. GSTC zarejestrowana jest w USA, ale swą siedzibę ma Korei Południowej – poinformowano podczas konferencji w Gdańsku.

GSTC promuje zrównoważony rozwój turystyki, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, ale również z sektorem prywatnym.

Do współdziałania z GSTC aktywnie włączyła się właśnie Polska Organizacja Turystyczna, a obrazem przedsięwzięć POT w tym zakresie jest właśnie zainaugurowany w ubiegłym roku cykl konferencji pt. „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 23 czerwca 2023 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej, w Zielonej Górze. Oto przesłanki podjęcia takiego tematu: W 2015 roku 193 państwa członkowskie ONZ jednogłośnie przyjęły rezolucję „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” i weszła w życie Agenda 2030, zawierająca 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDG). Polska zajmuje 12 miejsce na świecie pod względem realizacji Agendy 2030, na 195 krajów ONZ. Za mierzenie postępów w realizacji Agendy 2030 w Polsce odpowiedzialny jest Główny Urząd Statystyczny. Zawarte w Agendzie 2030 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju podzielić można na 5 obszarów: ludzie (ang. people), planeta (ang. planet), dobrobyt (ang. prosperity), pokój (ang. peace), partnerstwo (ang. partnership). Łącznie do realizacji jest 169 zadań – napisano na stronie internetowej:

https://www.pot.gov.pl/pl/wspolpraca-innowacje-turystyka-zrownowazona/wspolpraca-innowacje-turystyka-zrownowazona-konferencje-2023 .

Jak już wspomnieliśmy ostatni konferencja POT, odbyła się 10 grudnia 2024 roku w Gdańsku, na Żuławach – w jednej z najbardziej wrażliwych na działania ludzi, krainie w Polsce. Dlatego Delcie Wisły, na którą składają się i wspomniane już Żuławy, i bardzo podatna na rozmywanie i rozbijanie przez sztormy, a także na rozdmuchiwanie przez wiatr Mierzeja Wiślana, rozciągająca się, pod względem geomorfologicznym i genezy od Gdyni Orłowa przez Sopot i Gdańsk po Cieśninę Pilawską, będziemy poświęcać wiele uwagi. Bo to jednocześnie unikatowy skarb polskiej i światowej turystyki, gdyż zawiera zasoby m.in takich miast jak Sopot, Gdańsk, Nowy Dwór Gdański, Krynica Morska, Braniewo, Frombork, Elbląg (z Kanałem Elbląskim), Malbork, Kwidzyn, Świecie, Nowe, Gniew, Tczew, Pruszcz Gdański, oczywiście z kilkoma ujściami Wisły. Styki królowej naszych rzek – Wisły – z Bałtykiem to są chyba najbardziej niezwykłe miejsca, pod względem geomorfologicznym, geologicznym jak zresztą również historia powstania całej Delty Wisły z Zalewem Wiślanym i międzynarodowymi przekształceniami tej delty.

Na ilustracji: przybliżony zasięg Żuław – Delty Wisły (czerwona linia, opr. K.N.). Źródło mapy podstawowej: PPWK. Delta Wisły to najbogatszy i najbardziej wrażliwy fragment Polski.

Dzisiaj Delta Wisły jako kraina nie może zostać podzielona, ani pod względem turystycznym, ani dla innych branż gospodarki, przemysłu. Powinna być zarządzana jako jeden organizm. Być może dałoby się do tego doprowadzić, włączając Elbląg do obszaru metropolitalnego, który ma powstać nad Zatoką Gdańską.

Warto wiedzieć, że przed wspomnianą konferencją Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna przeprowadziła badania wśród jednostek samorządu terytorialnego, lokalnych organizacji turystycznych i podmiotów turystycznych, na temat: Wdrożenie praktyk turystyki zrównoważonej.

W ankiecie dla lokalnych organizacji turystycznych były m.in. następujące pytania – zagadnienia: Wyzwania środowiskowe: które z poniższych obszarów są szczególne problematyczne w Państwa destynacji? Wyzwania społeczno-gospodarcze: które z poniższych obszarów są szczególnie problematyczne w Państwa destynacji? Dostępność: Jak oceniają Państwo dostępność województwa, w tym transportu, hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych, dla osób z niepełnosprawnością? Społeczności lokalne: które praktyki są wdrożone na terenie Państwa destynacji? Strategia rozwoju turystyki; Zwiększenie udziału turystyki w gospodarce: które praktyki są wdrożone na terenie Państwa destynacji? Ruch turystyczny: które z działań są wdrożone i praktykowane na terenie destynacji? Turyści: które praktyki są wdrożone na terenie Państwa destynacji? Produkty turystyczne: które z poniższych aspektów były faktycznie brane pod uwagę przy tworzeniu promowanych przez destynację produktów turystycznych? Zaangażowanie branży turystycznej: w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, były przeprowadzone akcje, szkolenia lub wdrożone inne instrumenty wsparcia dla sektora turystycznego z zakresu (…); Promocja: które aspekty są aktywnie wykorzystywane w promocji regionu? Certyfikacja: czy są na terenie Państwa destynacji firmy turystyczne i/lub hotele z niżej wymienionymi certyfikatami.

Wdrożenie praktyk turystyki zrównoważonej – Ankieta dla firm i atrakcji turystycznych: Jakie usługi oferujecie? Ile osób pracuje w Państwa firmie (średnio w roku)? Liczba pokoi w waszym obiekcie; Czy korzystacie Państwo z biura? Odpady: które z poniższych działań zostały wdrożone przez Państwa firmę (…); Które z poniższych przedmiotów są bezpłatnie dostępne dla Państwa klientów (na terenie obiektu lub podczas oferowanych wycieczek/ wydarzeń)? (…); Energia:  które z poniższych działań zostały wdrożone przez Państwa firmę? Troska o klimat, wodę, transport.

Więcej wiadomości znajduje się na stronie: https://www.prot.gda.pl/zaproszenie-na-konferencje-wspolpraca-innowacje-turystyka-zrownowazona/ .
Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *