Fot. Kazimierz Netka.
Europejskie świętowanie zakończenia I wojny światowej – we Francji, w Tczewie, na Pomorzu.
Na początku 2005 roku reprezentanci władz Tczewa i francuskiego Beauvais podpisali porozumienie o współpracy między tymi miastami. Od tamtego czasu trwają przyjacielskie kontakty, spotkania podczas ważnych międzynarodowych wydarzeń. Jednym z nich będą obchody 100-lecia zakończenia I wojny światowej, we Francji, w Compiègne. Młodzież z Tczewa, z II LO, zaproszona została na te uroczystości. Mówiono o tym podczas pierwszej po II turze wyborów, konferencji prasowej w tczewskim Urzędzie Miejskim. Delegacja Tczewa, będzie reprezentować nie tylko Pomorze, ale i Polskę, podczas tych wydarzeń we francuskim Compiègne, zaproszona przez Zespołem Szkół Katolickich Świętego Ducha w Beauvais. 11 listopada 1918 roku podpisano w Compiègne, w wagonie kolejowym, zawieszenie broni między armiami walczącymi podczas I wojny światowej.
Beauvais (ok.70 km na północ od Paryża) jest jednym z miast partnerskich Tczewa. II LO w Tczewie im. Jana III Sobieskiego i Szkoła Podstawowa nr 2 dwukrotnie uczestniczyły w programie wymiany uczniów tczewskich szkół z Zespołem Szkół Katolickich Świętego Ducha w Beauvais. W związku z obchodami 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej zaproponowano II LO w Tczewie udział w międzynarodowym sympozjum młodzieży zaplanowanym na dni od 9 do 12 listopada w Compiègne. Sympozjum organizują Liceum im. Jana Pawła II w Beauvais oraz UCAPE (Unia promująca kulturę i rozwój zawodowy w Europie) w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kultury „EuropeForCulture”, pod hasłem „Młodzi Europejczycy, od Wojny do Pokoju?”. W programie: zwiedzanie różnych okolicznościowych wystaw, wizyta w muzeum I wojny światowej w Péronne, udział w uroczystościach oficjalnych ( 11 listopada), a przede wszystkim redagowanie wspólnego dokumentu na temat: braterstwa, dobra wspólnego, dziedzictwa, granic, bycia Europejczykiem itp. Każda zaproszona szkoła (8 krajów, ok 190 uczestników) ma zaprezentować swoją placówkę oraz bohatera I wojny światowej. Tczewscy uczniowie przedstawią sylwetkę generała Józefa Hallera.
Fot. Kazimierz Netka
Oprócz oficjalnego pobytu w Compiègne, w programie pobytu delegacji Tczewa we Francji zaplanowano zwiedzanie Beauvais i okolic oraz wyjazd do Paryża. W projekcie uczestniczy 3 uczniów (dwóch pasjonatów historii oraz jeden dobrze posługujący się j. angielskim) pod opieką nauczycielki języka francuskiego, Hanny Zawady-Landowskiej.
Wiadomości na temat obchodów 100-lecia zakończenia I wojny światowej uzyskaliśmy w Ambasadzie Francji, w Warszawie.
Uroczystości państwowe odbędą się w przeddzień, tj. 10 listopada o godz. 15.30 z udziałem Prezydenta Republiki Francuskiej i Kanclerz Niemiec. 11 listopada Prezydent Emmanuel Macron będzie na uroczystościach w Paryżu przy Łuku Triumfalnym, w których wezmą udział przedstawiciele 60 państw – wynika z informacji, które przekazała nam Renata Pisarska-Dróżdż – attachee prasowy Ambasady Francji w Polsce.
Oto program uroczystości miejskich w Compiègne (organizowane przez władze lokalne), 11 listopada 2018 roku: 9.30 msza w Kościele Saint-Jacques; 10.30 złożenie wieńców pod pomnikiem poległych; 11.00 zadzwonią dzwony we wszystkich kościołach w Compiègne, po czym nastąpi minuta ciszy; 11.30 uroczystości w meczecie; 12.15 uroczystości w synagodze
Poza tym od 9.30 do 21.00 na Placu Saint-Jacques w centrum miasta będzie trwał festyn, w ramach którego odbędzie się m. in. rekonstrukcja historyczna, koncert orkiestry. Będzie także oferta gastronomiczna.
W ramach wydarzeń towarzyszących, w dniach od 7 do 11 listopada na murach ratusza od godz. 18.30 do 21.30 będzie wyświetlanych 10 zdjęć – scenek z historii miasta w czasie pierwszej wojny światowej. Cały seans : 10 minut, wyświetlany na okrągło. (http://www.compiegne-tourisme.fr/)
Od 2 do 11 listopada odbywać się będzie festiwal filmów w miejskim teatrze Théâtre Impérial związanych z pierwszą wojną światową. 11 listopada będzie można zobaczyć m. in. film „Frantz” François Ozona (http://festivaldufilm.compiegne.fr/).
Źródło ilustracji: Ambasada Francji w Polsce
Od 5 do 11 listopada turniej rugby (Rugby Club De Compiègne, avenue de l’Armistice) z udziałem drużyn wojskowych i młodzieżowych z calego świata. Finał 11 listopada na stadionie miejskim stade Jouve-Senez (http://centenaire.org/fr) – informuje Renata Pisarska-Dróżdż – attachee prasowy Ambasady Francji w Polsce.
W Tczewie główne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędą się 11 listopada. Jednak, świętowanie tego ważnego wydarzenie potrwa kilka lat, do 2020 roku – powiedział podczas konferencji Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa, wybrany w niedzielę na kolejną swą kadencję.
O szczegółach obchodów i uroczystościach poinformowali też wiceprezydenci Tczewa: Adam Burczyk, Adam Urban oraz Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk, Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie i Krystian Jendrzejewski – kierownik Biura Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Tczewie.
Oto szczegóły, które przekazała nam Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy UM w Tczewie:
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
Fot. Kazimierz Netka
Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki zaprasza wszystkich tczewian na uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości – w niedzielę 11 listopada.
Część patriotyczno-religijna: godz. 10.40 – zbiórka uczestników na pl. Św. Grzegorza; godz. 11.00 – uroczysta msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św.; po mszy, ok. godz. 12.00 – przemarsz w kierunku pl. Piłsudskiego, złożenie kwiatów pod obeliskiem marsz. J. Piłsudskiego (w imieniu uczestników kwiaty złoży prezydent Tczewa); ok. godz. 12.30 – uroczystości przy pomniku „Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny” (cmentarz „Stary” – ul. 30 Stycznia); od godz. 13.00 – festyn na pl. Hallera (występy artystyczne – chór Passionatka, Federowicz-Stroynowski Duo, warsztaty artystyczne, stoiska Fabryki Sztuk, Miejskiej Biblioteki Publicznej, poczęstunek: biały i czerwony barszcz, pączki z białą i czerwoną polewą).
IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
„Made in Poland” Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa – koncert z okazji Święta Niepodległości – 10 listopada, godz. 17.00, CKiS, wstęp 5 zł.
To koncert, wpisujący się w ogólnopolskie obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. Na scenie wystąpi doskonale znana tczewskiej publiczności Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa – założyciela oraz dyrektora artystycznego Zespołu. W programie koncertu znajdą się wybitne dzieła polskich twórców w opracowaniu na orkiestrę kameralną z towarzyszeniem solistów. Koncert podzielony będzie na dwie części. W pierwszej znajdą się między innymi urokliwe „Mazurki” Fryderyka Chopina czy dostojny Polonez z opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki. Usłyszeć będzie można słynne arie z opery „Straszny dwór” oraz najpiękniejsze pieśni Mieczysława Karłowicza. Solistką wieczoru będzie Magdalena Chmielecka, utalentowana sopranistka związana z Operą Bałtycką w Gdańsku. W drugiej części koncertu – nieco lżejszej stylistycznie znajdą się m.in. „Polska suita filmowa” – wiązanka najpiękniejszych tematów filmowych polskiej kinematografii (wśród nich: Czterej Pancerni, Janosik, Ogniem i mieczem, Stawka większa niż życie) oraz słynna „Nasza jest noc” Stefani Górskiej, „W starym kinie” czy też „Powróćmy jak za dawnych lat” z repertuaru Sławy Przybylskiej. Solistą tej części wieczoru będzie uznany w Polsce i za granicą wirtuoz akordeonu – Paweł A. Nowak. Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Progress; Magdalena Chmielecka – sopran; Paweł A. Nowak – akordeon; Szymon Morus – dyrygent.
Most Tczewski z klocków Cobi
Fot. Kazimierz Netka
11 listopada , godz. 10.00-16.00 w Fabryce Sztuk obejrzeć będzie można modelarską dioramę międzynarodowego zabytku. Przygotowują ją Mariusz Sobolewski wraz z synem Grzegorzem. Dzięki uprzejmości firmy Cobi organizatorzy przygotują kącik dla dzieci, które będą mogły ułożyć 19 różnych modeli z klocków. Ponadto zostaną wyeksponowane modele statków, okrętów, samolotów i czołgów z klocków Cobi.
Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Tczewie
Uzupełnienie stanowić będzie wystawa „160 lat Mostu Tczewskiego” powstała rok temu dzięki współpracy Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Starostwa Powiatowego i Fabryki Sztuk. W programie spotkania ponadto pokaz filmu „CHOPIN the Space Concert” w reżyserii Adama Ustynowicza. Przy muzyce Fryderyka Chopina goście zobaczą zdjęcia naszej planety wykonane podczas wyprawy astronautów STS-130. Inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia jest Mariusz Sobolewski przy wsparciu Fabryki Sztuk, Cobi S.A., Media Markt i Majewski Hotel&Spa Malbork. Wstęp bezpłatny!
Dąb na 100-lecie niepodległości
Radni Rady Miejskiej i Powiatowej VII kadencji (2014-2018) z okręgu osiedli Suchostrzygi, Bajkowego i Prątnicy zapraszają na uroczystość posadzenia dębu upamiętniającego 100-lecie niepodległości. Dąb posadzony zostanie w centrum osiedla na zielonym skwerze przy ul. Jagiełły, naprzeciw wieżowca przy ul. Jagiełły 1. Uroczystość odbędzie się 12 listopada o godz. 12.00.
Obchody patriotyczne w Liceum Katolickim
11 listopada będziemy świętować odzyskaną w 1918 roku, po 123 latach niewoli, wolność naszego kraju – informuje UKLO. Do świętowania zachęcamy wszystkich, a już dziś pokazujemy przygotowania do uroczystych obchodów tego pięknego, patriotycznego święta w Uniwersyteckim Katolickim Liceum Ogólnokształcącym (UKLO) w Tczewie. W marcu rozpoczęła się I Liga Historyczna „Na drodze do niepodległości państwa polskiego”, która polega na cyklicznych spotkaniach drużyn szkół ponadgimnazjalnych, które konkurują między sobą podczas rozwiązywania testu wiedzy, który dotyczył następujących Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciech Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego. Podczas części finałowej młodzież zmierzy się z testem związanym z Józefem Piłsudskim. Tego dnia także poznamy drużynę zwycięskiej szkoły. Wyłoniony zostanie także uczeń, który uzyskał najwyższą ilość punktów w konkurencji indywidualnej. Dla laureatów przygotowane zostały tablety ufundowane przez Prezydenta Miasta Tczewa. Wszyscy uczniowie i ich opiekunowie otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Organizatorami imprezy są: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta oraz Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące. Finał i wręczenie nagród odbędą się 13 listopada w auli UKLO przy ul. Chopina 22 a w Tczewie.
Harmonogram finału i ligi historycznej:
11.00 – 11.10 – przywitanie uczestników przez dyrektora UKLO ks. Krzysztofa Niemczyka; 11.10 – 11. 50 – test dot. Józefa Piłsudskiego; 12.00 – 12.30 – wykład dr Magdaleny Nowak pt. „Niepokorni i Józef Piłsudski a niepodległość Polski”; ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom i finalistom przez Prezydenta Tczewa i Starostę Powiatu Tczewskiego.
W lidze zmagają się trzyosobowe drużyny z następujących szkół z Tczewa: I LO, II LO, UKLO, ZSE, ZSOiB, ZST, ZSKiR oraz Liceum z Gniewa. Pieniądze na tablety zostały pozyskane z budżetu Urzędu Miasta ze środków na realizację zadań Gminy w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Po pierwsze – gospodarka…
Fot. Kazimierz Netka
Po świętowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości, trzeba wrócić do spraw codziennych. Do gospodarki. Tak się stanie 13 listopada, 2018 roku, Tego dnia (wtorek), o godz. 10 zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. oraz Prezydent Miasta Tczewa zapraszają, na spotkanie dla przedsiębiorców: „Wspieranie inwestycji w Tczewie” – w Domu Przedsiębiorcy w Tczewie ul. Obrońców Westerplatte 3, sala konferencyjna nr 20. Oto program: 10:00 – 10.10 – Rozpoczęcie i powitanie gości; 10.10 – 10.30 – Wystąpienie Prezydenta Miasta Tczewa; 10.30 – 11.00 – prezentacja najważniejszych założeń ustawy o wspieraniu nowych inwestycji i możliwości otrzymania pomocy publicznej dla nowych projektów inwestycyjnych – PSSE Sp. z o.o.; 11.00 – 11.15 – Wsparcie szkolnictwa branżowego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – PSSE Sp. z o.o.; 11.15 – 11:30 – Prezentacja partnera konferencji – Bank Gospodarstwa Krajowego; 11.45 – 12.15 – Dyskusja i indywidualne konsultacje.
Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Tczewie
Tego samego dnia, czyli 13 listopada, Dom Przedsiębiorcy w Tczewie zaprasza na Warsztaty z finansowania biznesu, organizowane w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Przeanalizowanych zostanie kilka biznesów: handel, usługi i przedstawimy jak efektywnie wykorzystać dostępne na rynku formy finansowania. Dzięki temu uczestnik będzie mógł sprawnie poruszać się wśród takich instrumentów jak: kredyt, faktoring, leasing, emisja obligacji, crowdfunding.
15 listopada o godz. 10:00 rozpocznie się V Turniej Cashflow skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
16 listopada – w piątek – odbędzie się finał konkursu pt. „Przedsiębiorca Roku 2018”. Uhonorowanie Laureatów: w sali obrad Urzędu Miejskiego w Tczewie, przy ul. 30 Stycznia 1. Początek o godz. 10.
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl
Kazimierz Netka