Przyroda atakuje, a ludzie się bronią. Miasto Gdańsk pragnie zorganizować w 2018 roku światowy szczyt klimatyczny. Przedstawiło swe doświadczenia w obsłudze wydarzeń międzynarodowych.

Na zdjęciu: Uczestnicy spotkania, podczas którego przedstawiono predyspozycje Gdańska do zorganizowania światowego szczytu klimatycznego. Fot. Kazimierz Netka.

Gdańsk – kandydat na organizatora światowego szczytu klimatycznego w 2018 roku.

Dobre wskaźniki jakości powietrza i odpowiedzialna polityka środowiskowa – to dowody na to, że Gdańsk może być najlepszym gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku. 27 lutego podczas konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wraz z lokalnymi partnerami podsumował plany miasta dotyczące ubiegania się o organizację Szczytu Klimatycznego 2018 – informuje Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Gdańska, przesyłając też wypowiedzi uczestników konferencji poświęconej temu zagadnieniu:

W ostatnich latach Gdańsk stał się bezsprzecznym liderem dbania o jakość powietrza. Wskaźniki zanieczyszczenia atmosfery są tu jednymi z najniższych spośród polskich miast. Dla przykładu w 2016 roku w Gdańsku Wrzeszczu zanotowano tylko 6 dni z przekroczeniami poziomu pyłów PM10, podczas gdy normy dopuszczają 35 takich dni w roku. Czyste powietrze to efekt rozbudowy i modernizacji sieci ciepłowniczej, prowadzonej równolegle z działaniami na rzecz promocji ogrzewania elektrycznego i gazowego oraz wyłączanie osiedlowych kotłowni.

Fot. Kazimierz Netka

Władze wspierają także termomodernizację budynków, inwestycje w odnawialne źródła energii. Gdańsk zachęca mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku i pokrywa część poniesionych kosztów – w 2016 wypłacono 181 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego na bardziej przyjazne środowisku. W 2017 r. kwota dotacji wzrosła z 4 do 5 tys. złotych. Dotacje mają otrzymać wszyscy chętni!
Dodatkowo Gdańsk otworzył w tym roku nową linię dotacyjną, w ramach której można ubiegać się o dotację w wysokości 1000 zł przy zmianie ogrzewania węglowego na ogrzewanie z zastosowaniem kotłów retortowych na ekogroszek lub pelety w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w przypadku braku możliwości podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Przedłużono także termin składania wniosków do końca roku.
– Mieszkańcy Gdańska nie muszą martwić się o jakość powietrza. Jest to skutek naszych konsekwentnych działań. Na bieżąco mierzymy poziom zanieczyszczeń, promujemy ekologiczne źródła ciepła i zachęcamy do przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Edukujemy także mieszkańców i namawiamy ich do zmiany nawyków cieplnych. Oczywiście, dogodne położenie Gdańska ma znaczenie, ale bez przemyślanych działań nie mielibyśmy takich efektów – wyjaśnia Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska. – Uważnie słuchamy mieszkańców. Wiosną chcemy zorganizować panel obywatelski na temat czystości powietrza. Liczymy na to, że wspólnie z mieszkańcami wypracujemy priorytety na najbliższe lata – dodaje.

Fot. Kazimierz Netka

Gdańsk był jednym z pierwszych miast, który zdecydował się na wdrożenie pomiarów jakości powietrza (i prowadzi je do dziś!). Od 1993 roku w Trójmieście funkcjonuje Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG), czyli metropolitalny system monitorowania atmosfery. Obecnie obejmuje on 9 stacji pomiarowych: 5 w Gdańsku, 3 w Gdyni i jedna w Sopocie. Ich zadaniem jest m.in. pomiar stężenia pyłów PM10 i PM2,5.
– Rośnie świadomość mieszkańców, którzy na bieżąco monitorują jakość powietrza w mieście. Dlatego w planach mamy dalszą rozbudowę naszego systemu. Chcemy, aby był najlepszym źródłem informacji dla gdańszczan. Pozyskaliśmy właśnie już 650 tys. zł od Miasta Gdańska na mobilne laboratorium (umieszczone na samochodzie) i dodatkowe urządzenia do badania stanu powietrza. Pozwoli nam to usprawnić monitoring z korzyścią dla mieszkańców – mówi Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAAG. Na bieżąco można monitorować stan powietrza w aglomeracji gdańskiej w internecie: http://armaag.gda.pl/komunikat.htm

Grupa GPEC dostarcza ciepło z sieci do blisko 60% budynków i obiektów mieszkalnych Gdańska. Ponad 90% nowo powstających budynków zostaje przyłączonych do jej systemu.
– Zlikwidowaliśmy już wiele nieefektywnych źródeł ciepła. Już samo zamknięcie kotłowni węglowej i przyłączenie dzielnic Stogi i Przeróbka do naszej sieci zmniejszyło poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery aż o ponad 7 tysięcy ton czyli tyle, ile powstałoby przy spaleniu węgla mieszczącego się w 60 wagonach. Nie przestajemy inwestować w rozwój infrastruktury. W styczniu rozpoczęliśmy prace budowlane na Kowalach. W planach mamy także rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej na Osowej, Matarni i w Kokoszkach. Zależy to jednak od tego, czy uda się uzyskać dofinansowania w ramach ZIT – wyjaśnia Anna Jakób, członek zarządu GPEC.
– Jako firma społecznie odpowiedzialna wiemy jak ważne jest, aby gdańszczanie oddychali czystym powietrzem. Kluczowe są tutaj realizowane przez nas działania edukacyjne oraz akcje na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców – dodaje Marcin Lewandowski, członek zarządu GPEC.

Ciepło dystrybuowane przez Grupę GPEC produkowane jest w gdańskiej elektrociepłowni EDF, która spełnia wszystkie krajowe i europejskie normy środowiskowe. Firma stale inwestuje w nowe technologie, dzięki którym wytwarzanie ciepła jest jeszcze bardziej wydajne i bezpieczne dla środowiska.
– Naszym priorytetem są działania, dzięki którym możemy nie tylko zapewnić naszym klientom bezpieczeństwo energetyczne, ale robić to bardziej wydajnie, zachowując jednocześnie jak najlepszą dbałość o środowisko naturalne – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Departamentu Handlu w O/Wybrzeże EDF Polska. – W ostatnich trzech latach inwestycje w nowe instalacje oczyszczania spalin w trójmiejskich elektrociepłowniach EDF wyniosły ponad 560 mln złotych!

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *