Fot. z Archiwum Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Przedwojenna stolica województwa pomorskiego – Toruń – chce znowu wspierać region od Kujaw do Bałtyku. Współdziała przy tym z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną z Sopotu
Fot. z Archiwum Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
11 października 2019 roku w audytorium Dworu Artusa w Toruniu odbyła się oficjalna inauguracja współpracy pomiędzy Gminą Toruń Miasto a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Umowę podpisali: Michał Zaleski – Prezydent Torunia i Przemysław Sztandera – Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – napisano w komunikacie, który przekazała nam Monika Bogdanowicz – Specjalista ds. PR i komunikacji, Dział Organizacyjno-Prawny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, zawierającym też wypowiedzi:
Prezes PSSE Przemysław Sztandera uzasadnił tę decyzję podczas wydarzenia:
– Jest mi niezmiernie miło podpisać to porozumienie. Toruń jest dla mnie szczególnie bliskim miastem. Na początku swojej kariery, często tutaj bywałem, prowadząc szkolenia dla Pomorskiego Banku Kredytowego. W ostatnich latach mamy w Toruniu wielu Partnerów Strefy i udzielamy wsparcia przedsiębiorcom z tego rejonu. W 2019 roku wydaliśmy w Toruniu i powiecie toruńskim 5 Decyzji o Wsparciu i co jest bardzo istotne, to nie były tylko duże przedsiębiorstwa. Wśród nich była duża firma, ale jest także średnia firma i co najważniejsze był też mikro przedsiębiorca. Takie możliwości daje nowa ustawa o wspieraniu nowych inwestycji – że mogą z nich korzystać przede wszystkim małe i średnie firmy. Chodzi o to, żeby uzyskać zwolnienia podatkowe i mieć środki na rozwój. Bardzo zachęcam do współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, gdyż jest w tym ogromny potencjał. Deklaruję, iż będziemy Was wspierać, bo tu są polskie, rodzime firmy, bo to daje korzyści zarówno samemu biznesowi jak i całemu regionowi.
Fot. z Archiwum Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Umowa ma na celu wspólne działania promujące tereny inwestycyjne Torunia, działania marketingowe tej oferty oraz przyciąganie kolejnych inwestycji połączone z efektywnym przyznawaniem kolejnych decyzji o wsparciu dla przedsiębiorców z Torunia. Dzięki tej umowie liczymy na znaczący rozwój potencjału toruńskich Przedsiębiorców. Biuro Pomorskiej Strefy powstało w Toruniu 13 lat temu. W ostatnim roku po zmianie formuły działania Stref w całej Polsce, #PolskaStrefaInwestycji Strefa wydała w Toruniu i powiecie toruńskim 5 nowych Decyzji o Wsparciu.
Prezydent Torunia Michał Zaleski przedstawił korzyści z umowy dla miasta:
– Dziękuję, Panu Prezesowi Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, iż mogliśmy to porozumienie podpisać. Idea tej umowy jest oczywiście bardzo prosta. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce wspierać przedsiębiorczość w naszym kraju. Chce sprawiać, aby rozwój gospodarczy był szybszy, sprawniejszy i łatwiejszy. A jeżeli na miejscu jest partner samorządowy, w tym przypadku miasto Toruń, to oczywiście warto wspierać wzajemne promowanie się i pokazywanie tego – co jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Będziemy zatem teraz sprzężeni tymi wzajemnymi zobowiązaniami promocyjno-informacyjnymi i mam nadzieję, po to tylko aby przedsiębiorczość miała się dobrze zarówno w całym obszarze działalności Strefy jak i w całym Toruniu.
Fot. z Archiwum Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Podpisanie umowy miało miejsce podczas specjalnego wydarzenia przyznawania certyfikatu jakości Made in Toruń. Nagroda, fundowana przez Urząd Miasta Torunia we współpracy z Centrum Wsparcia Biznesu jest przyznawana jest lokalnym liderom biznesu za dobre praktyki branżowe oraz usługi i produkty najwyższej jakości.
Certyfikat Made in Toruń przyznawany jest od 2018 roku i zdobywa coraz większe zainteresowanie wśród lokalnych przedsiębiorców. Został stworzony, aby zintegrować toruńskie środowisko biznesowe i zachęcić do pogłębiania relacji na lokalnym rynku gospodarczym. Pomysłodawczynią tego szczególnego wyróżnienia jest Magdalena Olszta-Bloch, a operatorem – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
Fot. z Archiwum Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Magdalena Olszta-Bloch, pomysłodawczyni znaku Made in Toruń:
– Krzywa Wieża, Piernik i Kopernik. To jest nasza tradycyjna marka, z którą Toruń kojarzy się nie tylko turystycznie, ale także literacko – powiedziała. – Wszyscy cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, że żyjemy w mieście tak historycznym, bogatym w tkankę zabytkową, którą możemy podziwiać każdego dnia. Żyjemy w XXI wieku. W związku z tym mamy świadomość, że ta wspaniała, cenna i niezwykle atrakcyjna przeszłość Torunia jest już historią, ale Toruń nadal istnieje. Nie jest skansenem, w którym tylko turystyka i odtwarzanie historii mają sens. Jesteśmy tutaj, ponieważ rozwijamy to miasto naszą codzienną pracą, a pomysłami nadajemy mu kształt. Tworząc przyszłość Torunia, między innymi znakiem Made in Toruń, pamiętajmy, aby tworzyć ją nie tylko dzisiaj, ale także z myślą o dniu jutrzejszym.
Tradycją przedsięwzięcia wspierającego lokalnych przedsiębiorców, jest odbieranie tej szczególnej nagrody z rąk gospodarza naszego miasta. Tego wieczoru prezydent Michał Zaleski również czynił ten honor i osobiście nagrodził wyróżnione firmy – poinformowała nas Monika Bogdanowicz – Specjalista ds. PR i komunikacji, Dział Organizacyjno-Prawny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl