Młodzież szykuje sobie niewesołą przyszłość? 5-lecie działalności Centrum Programowania Robotów Przemysłowych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstaje hub o nazwie: „Strefa Edukacji”

Fot. Kazimierz Netka.

Wykształcenie w kierunkach technicznych to Złoty Graal współczesności

Często się słyszy przepowiednie: roboty, cyborgi, maszyny odbiorą ludziom pracę, źródła utrzymania. A tymczasem, w Gdańsku funkcjonuje ośrodek nauczania, jak takie roboty wdrażać do wykonywania tego, co teraz robią ludzie. Powstało bowiem Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, a stworzyła owo Centrum Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Gdańsku i „rozmnaża” je.

To działanie na szkodę własną oraz innych osób, ingerowanie w rynek pracy… Czy naprawdę? Maszyny są nam potrzebne. Im będą bardziej doskonałe, tym lepiej dla ludzi. Nie odbiorą nam pracy, a będą przejmować te czynności, których ludzie nie chcą wykonywać lub nie potrafią. Ponadto programowanie robotów przemysłowych, to nowy zawód, a roboty będą pomagać w nauczaniu młodych ludzi np. spawania, drukowania.

Fot. Kazimierz Netka.

W piątek, 27 września 2024 roku mieliśmy przyjemność być obecni na obchodach pięknej rocznicy:

– Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. ma zaszczyt zaprosić na jubileusz 5-lecia działalności Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – napisała Monika Fabich – Kierownik Zespołu Marketingu | Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku. Miejsce: Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

Fot. Kazimierz Netka.

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, będące częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, od pięciu lat pełni istotną rolę w rozwoju edukacji, poprzez podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i dorosłych. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu oraz wsparciu licznych partnerów, udało nam się stworzyć miejsce, które staje się wzorem w zakresie dostosowywania edukacji do potrzeb rynku pracy.

– Centrum Programowania Robotów Przemysłowych jest częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i od pięciu lat pełni ważną funkcję w naszym ekosystemie – poinformowała Paula Tęcza – project manager w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, prowadząca uroczystość:

Fot. Kazimierz Netka.

 – Pełni bardzo istotną role w rozwoju edukacji, poprzez podnoszenie kompetencji zawodowych zarówno uczniów jak i nauczycieli i stało się modelowym przypadkiem kiedy nauka wraz z biznesem mogły się połączyć i jest to dowód, że udało nam się stworzyć coś, gdzie przedsiębiorcy mogą spotykać się z edukacją, również uczniowie mogą spotykać się z biznesem. Jest pewnego rodzaju wzór w zakresie dostosowania edukacji do potrzeb rynków pracy.

Dziękujemy, że dołączyliście do nas w tym wyjątkowym dla nas dniu. Z tej okazji proszę zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o podzielenie się z nami swoją refleksją są na temat dotychczasowych osiągnięć centrum programowanie robotów przemysłowych – powiedziała pani prowadząca konferencję Paula Tęcza – project manager w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Nowe ośrodki we Włocławku i w Grudziądzu

– Dzień dobry, bardzo serdecznie państwa witam w imieniu zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy ekonomicznej. Nazywam się Błażej Konkol, jestem wiceprezesem tej Strefy. Razem ze mną jest Michał Szczupaczyński, drugi wiceprezes. Pan prezes, Mirosław Kamiński, jest dzisiaj w Warszawie, dyskutuje na temat przyszłości stref ekonomicznych i serdecznie państwa pozdrawia.

Fot. Kazimierz Netka.

5-lecie powstania Centrum Programowania Robotów Przemysłowych to wyjątkowa okazja żeby spojrzeć wstecz na 5 lat, pełnych wyzwań, innowacji i nieustającego rozwoju – mówił prezes Błażej Konkol. – Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna od samego początku miała na celu stworzenie miejsca, które dostrzega potrzeby rynku i odpowiada na potrzeby przemysłu i pracodawców, a także edukacji. Dziś możemy z dumą powiedzieć, że ten cel osiągnęliśmy. A czy tak jest rzeczywiście – mam nadzieję, że państwo się dzisiaj też o tym przekonacie.

Nasze Centrum początkowo było na Wyspie Ostrów, a później przeniesione tutaj do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jest to dowód na to, jak ogromna rolę odgrywają nowoczesne technologie w kształceniu przyszłych kadr. W ciągu tych 5 lat udało nam się przeszkolić ponad 4000 osób, a co najważniejsze – wesprzeć rozwój kompetencji niezbędnych w przemyśle 4.0.

Fot. Kazimierz Netka.

Dziękujemy naszym partnerom, którzy wspierali nas w tym przedsięwzięciu, zarówno firmom sektora przemysłowego jak i fundacji Villum, której pomoc była kluczowa dla rozwoju tego centru. Dzięki wsparciu takich instytucji mogliśmy nie tylko rozszerzyć naszą ofertę edukacyjną ale również otworzyć nowe ośrodki we Włocławku i w Grudziądzu. Centrum w Gdańsku okazało się sukcesem, co motywowało nas i motywuje do dalszej ekspansji. Jesteśmy pewni, że to dopiero początek naszej drogi. Przyszłość stoi przed nami otworem, a Centrum Programowania Robotów Przemysłowych będzie odgrywać coraz większą rolę w kształceniu nowoczesnych specjalistów. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wsparcie. Jestem przekonany, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej sukcesów – powiedział Błażej Konkol – wiceprezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przygotowanie kadr do przyszłych kół napędowych naszej gospodarki

– Dzień dobry państwu, drodzy prezesi i wszyscy zaproszeni goście. Chciałbym przekazać państwu bardzo serdeczne pozdrowienia od marszałka Mieczysława Struka, ale także od resortowej członkini zarządu województwa pomorskiego pani Agnieszki Baranowskiej – mówił Adam Krawiec – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Automatyzacja procesów przemysłowych, robotyzacja czy też sztuczna inteligencja już dzisiaj stają się rzeczywistością, a jednocześnie wyzwaniem. Ja się bardzo cieszę że w Parku, w Specjalnej Strefie, jest ośrodek, który łączy przemysł, łączy gospodarkę z edukacją i rzeczywiście tak jak widzieliśmy przed chwilą na filmie, szereg szkół korzystało już z potencjału tego centrum i tak będzie z pewnością w przyszłości.

Chcę powiedzieć tym spośród państwa, którzy może na co dzień nie śledzą rozwoju szkolnictwa branżowego w naszym województwie, że w tej chwili realizujemy drugi etap przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu”. W pierwszym etapie, który miał miejsce w perspektywie 2014 – 2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego przeznaczyliśmy na takie kształtowanie właścicieli szkół i kierunków kształcenia zawodowego ponad 380 milionów złotych. To wyjątkowe wydarzenie w skali kraju, unikatowe podejście też do interwencji ze strony środków unijnych bowiem w ramach wsparcia tego szkolnictwa mieliśmy do czynienia zarówno ze wsparciem z Europejskiego Funduszu Społecznego jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Co to oznacza? Że można było uzyskać dofinansowanie na rozwój infrastruktury zaplecza dydaktycznego tylko wtedy jeżeli widział zarząd województwa pomorskiego wsparcie również w rozwój nauczycieli i uczniów. W ramach obecnego okresu programowania czyli Funduszy Europejskich dla Pomorza na lata 2021-2027 przeznaczyliśmy ponad 300 milinów. To jest rzeczywiście taki zastrzyk finansowy, który pozwala kształtować kierunki kształcenia zawodowego, które odpowiadają branżom kluczowym dla naszego regionu. Te branże kluczowe są między nimi wpisane w energetykę, związane oczywiście z offshorem ale także z energią jądrową i to co dzieje się w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych bardzo realnie może wpłynąć na przygotowanie kadr do przyszłych kół napędowych naszej gospodarki. Mam nadzieję że ta współpraca szkół, nauczycieli z tym Centrum będzie jeszcze bardziej wyraźna. Mam też nadzieję że z poziomu Departament Edukacji czyli z naszego regionu tę współpracę silniej podejmiemy, będziemy kooperować z korzyścią dla zarówno szkół jak i też państwa – przedstawicieli gospodarki.

Życzę inspiracji podczas tego dzisiejszego spotkania, bo to święto powinno inspirować, żebyśmy patrzyli co najmniej dwa kroki przed siebie, zarówno w edukacji jak i w gospodarce – powiedział Adam Krawiec – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Dzisiaj warto być drukarzem 3D i spawaczem

– Jest mi niezmiernie miło móc stać na tej scenie i rzeczywiście tak jest, dlatego że będąc kierownikiem zespołu widzę jak dużo w edukacji, w szkolnictwie dzieje się właśnie po to żeby kształtować rynek pracy i żeby ta odpowiedź szkolnictwa była po prostu pomocna, tak żebyśmy wszyscy działali dla dobra ogólnego, dla rozwoju naszej gospodarki – powiedziała Dominika Bielecka-Kokot – kierownik Zespołu ds. Szkolnictwa Zawodowego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

Fot. Kazimierz Netka.

– To co chciałabym państwu powiedzieć: tak troszeczkę dzisiaj będzie na sportowo, dlatego, że jesteśmy w roku olimpijskim i troszeczkę tę naszą działalność porównałam do wydarzeń sportowych.

Szczerze mówiąc to jest strzał w dziesiątkę to co robi Zespół do spraw Szkolnictwa Zawodowego, na co pozwala nam to działanie w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Okazuje się, że te działania są potrzebne i że tak naprawdę pomimo naszej wytężonej pracy kilkuosobowego zespołu to mogłoby być bardzo dużo więcej i takich zespołów, mogłoby być dużo w całej Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

Co robimy: Jesteśmy gdzieś tak pomiędzy rynkiem pracy a edukacją. Ten rynek pracy to są instytucje z otoczenia biznesu, to są wszelkiego rodzaju urzędy, ale oczywiście przedsiębiorcy, bo z tego wychodziliśmy i w związku z tym jesteśmy taka odpowiedzią: Biznes mówi: czego potrzebuje, my idziemy do szkolnictwa i do edukacji i o tym mówimy, ale na to edukacja ma nam mówić, czego oni potrzebują. W związku z tym my idziemy potem do biznesu i o tym rozmawiamy, więc jest to takie takie działanie z naszej strony.

W związku z tym między innymi wizyty studyjne w firmach strefowych. Organizujemy je bardzo, bardzo licznie i cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem i naprawdę bardzo serdecznie dziękuję wszystkim naszym inwestorom, którzy zgadzają się na to żeby chmara dzieciaków weszła do nich do zakładu pracy. To bardzo często – my wiemy o tym – to bardzo często dezorganizuje pracę, ale gdzie jak nie w firmie ten młody człowiek ma poznać w jaki sposób miałaby jakaś praca na przykład być wykonywana. To jest bardzo ważne dlatego że szkoła daje bardzo dużo teorii, a my chcemy dać praktyki, staże, klasy patronackie, współpracę. Wtedy kiedy pracodawca mówi że jest zainteresowany bo będzie otwierał nową linie produkcyjną więc w jakimś obszarze chce rozwijać swoją firmę i brakuje mu kontaktu z jakąś szkołą branżową, to my pomagamy i nawiązujemy taka relację.

Fot. Kazimierz Netka.

Jesteśmy na targach pracy ale też takie targi pracy organizujemy między innymi z Politechniką Gdańską, między innymi z Politechniką Bydgoską odbywają się targi pracy, które dotyczą naszych przedsiębiorców i są to targi pracy, które nazywamy po prostu Dniami Strefy, gdzie młodzież z ostatnich klas szkół średnich, ze studiów. Studenci znanych uczelni mogą spotkać się z naszymi inwestorami, zobaczyć co oni mają w ofercie, czy mają ofertę staży, praktyk, być może już jakieś konkretne stanowisko.

Konferencje dla doradców zawodowych i konferencje HR. jeśli chodzi o konferencji dla doradców zawodowych to jestem świeżo w tym tygodniu po spotkaniu Sobotniej Sieci Doradców Zawodowych i tam działania Pomorskiej Specjalnej Strefy są bardzo chwalone za coś, co wydaje mi się naturalne – że się robi doradztwo zawodowe. To znaczy mówi się o tym że się na przykład organizuje się wizyty studyjne, że organizuje staże, praktyki albo że zaprasza się na przykład biznes do szkół ale nikt tego nie nazywa doradztwem i my chcemy tak naprawdę odczarować tę nazwę, być może trochę archaiczną, być może jakąś trochę zapomnianą ale to nie jest jeszcze coaching kariery. Mówimy po prostu o tym, że chcemy doradzać młodym osobom, żeby wybierały kierunki kształcenia jak najbardziej powodujące, że będzie im się dobrze żyło, a dobrze wiemy że osoby wykształcone w kierunkach technicznych to jest naprawdę na chwilę obecną praktycznie Złoty Graal.

Fot. Kazimierz Netka.

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych to oczywiście będzie troszeczkę więcej o tym ale chciałabym pokazać jeszcze naszych graczy. To nie są wszyscy gracze bo mamy całą masę zaprzyjaźnionych instytucji, przedsiębiorców, mamy takie wsparcie z wielu szkół, z wiele zespołów szkół; centra kształcenia zawodowego to są również nasi partnerzy, a zobaczcie państwo, że pomimo tego, że wydawało nam się, że my rozmawiamy z ósmymi klasami szkoły podstawowej, że my rozmawiamy z uczniami techników o tym żeby oni szli na Politechnikę – okazuje się że nie muszą iść na Politechnikę, bo mogą iść również do różnych innych uczelni i kształcić się w kierunkach nie tylko humanistycznych ale właśnie technicznych.

Fot. Kazimierz Netka.

Ładujemy naszego do naszego Centrum coraz to nowsze rzeczy. Pan prezes o tym wspomniał, potem było to pokazane na filmiku, ja powiem jeszcze tak historycznie właśnie: w roku 2019 kiedy został nam przekazany robot – zapraszamy serdecznie na górę, żeby go zobaczyć – ale jak on przyszedł właśnie w naturalnych twoich rozmiarach, to można było podjąć taką decyzję żeby on stał, był troszkę eksponatem i tak właściwie można by było na niego patrzeć i się zastanawiać co z nim zrobić. W związku z tym, że strefa zawsze jest otwarta na głos przedsiębiorców, a przedsiębiorcy mówili: przecież my potrzebujemy ludzi, którzy będą potrafili korzystać z tego sprzętu. W związku z tym wtedy właśnie powstały pierwsze nasze kursy i szkolenia na naszych dwóch pierwszych robotach. Ale przyznam szczerze, że pomimo tego, że nie było mnie jeszcze wtedy w organizacji, to była wizja i wtedy to się nazywało centrum. A tak naprawdę to co się wydarzyło potem to było jakby zniszczenie tej wizji. Przyszedł czas pandemiczny kiedy zespół właśnie bardzo ambitnie podjął rękawicę i napisał wniosek o dotację, o grant. Uzyskaliśmy prawie 7 milionów złotych, na to żeby właśnie doposażyć to nasze centrum, żeby po prostu była tam większa ilość sprzętu ale również żeby mieć finanse na to, żeby po prostu duży wolumen młodych osób i nie tylko, bo też nauczyciel mógł podnieść swoje kwalifikacje. No i okazało się, że nie tylko roboty przemysłowe są najważniejsze, bo bardzo ważny – i to jest taka nasze flagowe szkolenie – okazało się że też druk 3D – używanie tego sprzętu jest bardzo ważne dla wielu przedsiębiorców i coś, co kiedy jak byłam w szkole podstawowej i wydawało mi się, że nigdy nie będę miała laptopa, komputera stacjonarnego oczywiście. No ale wtedy wydawało mi się że laptop jest tylko dla biznesu. A dzisiaj laptopy mamy po prostu w kieszeni, w swoim telefonie. No i wtedy właśnie kiedy nam się wydawało, że to jest tak bardzo przyszłościowe, dzisiaj też wydaje nam się bardzo odległe to, że każdy w domu będzie miał drukarkę 3D, że każdy będzie mógł sobie zaprojektować rzecz, którą potrzebuje i samodzielnie ją wydrukować ale taka przyszłość też już jest dziś. W związku z tym również tych kompetencji możemy uczyć, a także spawania.

Ze spawaniem, być może jeśli państwo spróbujecie zrekrutować jakiegoś spawacza to wiecie jak to jest: dzisiaj warto być spawaczem. Rzeczywiście praca bardzo trudna ale rynek się odwdzięcza i kwestia jest wtedy taka, że można uczyć spawania od 18 roku życia i to jest zasadne oczywiście, ale również jest to wyzwanie. No bo wyobraźmy sobie sytuację taką, których na pewno jest bardzo dużo, bo biznes też o tym mówi: przychodzą młode osoby, którym się wydaje, że one spawaczami chciałyby być, którym się wydaje że się do tego nadają. W związku z tym idą do tego pracodawcy, siedzą u niego miesiąc, dwa albo trzy, zdobywają kwalifikacje, które są bardzo drogie i tyle już pewnie dla nich. To jest coś co jest bardzo dużym kosztem, który ponosi biznes, a dzięki temu że my uzyskaliśmy dofinansowanie, to jest możliwość zapoznania młodego człowieka z pracą spawacza już na przykład w szkole średniej.

Fot. Kazimierz Netka.

W związku z tym, w ramach projektu współfinansowanego z Fundacją Villum mamy również salę spawania metodą VR, także tam będziemy również państwa serdecznie zapraszać, żeby zobaczyć właśnie że takie miejsce może kształcić, szkolić, szlifować kompetencje, które już uczeń posiada, może spowodować że sprawdzimy kandydata czy aby to co mówi można przełożyć na realne warunki, a także młode osoby mają znowu wymiar doradztwa zawodowego. Przychodzi cała masa młodych ludzi i byłoby cudownie gdyby te wszystkie osoby podejmowały decyzje o tym, marzące o tym, żeby być spawaczami, natomiast rzeczywistość jest też taka, że również wystarczającym będzie to jeśli ktoś z nich będzie wiedział, że spawanie nie jest dla niego, że on się po prostu w tym nie odnajduje i on nie wejdzie do tego biznesu i nie będzie takiego błędnego koła.

Nasze sale, które znajdują się u góry: jedna jest robotyczna, kolejna jest z drukarkami 3D i ostatnia to pracownia spawania metodą VR.

No i tutaj te narzędzia – tak jak widzicie, koleżanka się nie przygotowała prezentację – wszystkie piłki w grze czyli co w związku z tym: na co pozwalają nam pieniądze tego projektu. Prowadzimy kursy i szkolenia z programowania robotów przemysłowych, z programowania drukarek 3D i właśnie ze spawania, ale robimy jeszcze na dużą skalę doradztwo zawodowe czyli właśnie wizyty młodych osób. U nas w centrum dostają dwugodzinny warsztat, wprowadzenie do robotyki, trochę od maszyny parowej do dzisiaj i to się cieszy bardzo dużym powodzeniem.

Generalnie chcielibyśmy zachęcać osoby żeby podejmowały decyzje w kierunku tych wyborów szkół technicznych. W związku z tym ósma klasa szkoły podstawowej to jest na pewno ten moment i to jest na pewno cała szkoła ponadpodstawowa. Często dostajemy pytania czy liceum ogólnokształcące też. Też, bo bardzo często idziemy do tak zwanego ogólniaka bo po prostu nie wiemy co dalej tak, a być może w pierwszej klasie, w drugiej klasie jakaś sytuacja właśnie nasza może się zmienić więc jak najbardziej namawiamy, żeby do nas przyjść.

Oprócz tego doradztwo zawodowe, czyli coś to jest dzisiaj bardzo ważne. Czego dzieciaki nie wiedzą – dzieciaki nie wiedzą gdzie chcą iść. Dlaczego? Bo siebie nie znają. Dlaczego siebie nie znają? Bo mają raptem 13, 14 i 15 lat, więc są jeszcze młodzi. Rzeczywiście, te zajęcia prowadzone u nas są po to żeby one lepiej się poznały, żeby wiedziały – czasami dla nas, dorosłych wydaje się coś oczywistego – na przykład lubię pracować z liczbami albo na przykład muszę być w ruchu. A młodzież nie zadaje sobie tego pytania. Te spotkania tutaj z naszymi doradczyniami są po to żeby po prostu otworzyć umysły na to, żeby potrafili odpowiedzieć – nam się wydaje na proste pytania – ale to są pierwsze pytania, które muszą sobie zadać.

Fot. Kazimierz Netka.

To co się dzieje u nas od lat chcemy teraz nazwać. Te wszystkie działania chcielibyśmy połączyć w hub edukacyjny, którego nazwa to właśnie „Strefa Edukacji”. Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły, instytucje, przedsiębiorców. Zaczęliśmy niedawno – mamy podpisane 23 listy i 8 jeszcze jest w procedowaniu. Zachęcamy serdecznie do podpisywania takich listów intencyjnych o tym, że jesteście państwo zainteresowani, że widzicie potencjał w tego typu inicjatywach. Możemy razem różne rzeczy zrobić. Gdy szłam tutaj do pracy usłyszałam: pamiętaj, że tutaj nie ma że się nie da; to sobie myślałam: no pewnie czegoś się nie da, ale jeszcze się tak nie zdarzyło. Jeżeli jest potrzeba ze strony szkoły czy ze strony biznesu to naprawdę zespół ma różne szalone pomysły i udaje się to bardzo fajnie połączyć, tak ze serdecznie państwa zapraszam. Myślę, ze większość z państwa, którzy jesteście na sali, otrzymaliście takie dokumenty. Służymy pomocą; spotykamy się z przedsiębiorcami, którzy chcieliby na ten temat porozmawiać, być może zmienić zapis dokumentu itp. Mam nadzieję, że to wszystko co się tutaj dzieje – oczywiście mówię o Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, o zadaniach zespołu – ale Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna robi więcej – przecież jesteśmy w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, więc myślę, że Strefa Edukacji to jest świetne miejsce, żeby połączyć, „pożenić” te wszystkie potrzeby – zachęcała Dominika Bielecka-Kokot – kierownik Zespołu ds. Szkolnictwa Zawodowego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Najwierniejsi partnerzy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Centrum Programowania Robotów Przemysłowych zostali uhonorowani statuetkami:

Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo interesujące było wystąpienie Nauczyciela Roku 2018 – Przemysława Staronia na temat kompetencji przyszłości:

Fot. Kazimierz Netka.

Oto dodatkowe wiadomości, które przekazała nam Monika Fabich – Kierownik Zespołu Marketingu | Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

Innowacyjna edukacja zawodowa – 5 lat CPRP w Gdańsku

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych (CPRP) w Gdańsku obchodzi 5-lecie swojej działalności! To pięć lat nieustannego podnoszenia kompetencji zawodowych, rozwijania przyszłych specjalistów z dziedziny robotyki i druku 3D oraz dostosowywania edukacji do wymagań nowoczesnego przemysłu.

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, będące częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, już od pięciu lat odgrywa kluczową rolę w kształceniu i doskonaleniu umiejętności zawodowych uczniów, nauczycieli oraz dorosłych. W ciągu tego okresu, CPRP przeprowadziło 269 szkoleń z robotyki dla 4 005 uczestników oraz 24 kursy druku 3D dla 208 osób. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu licznych partnerów, CPRP staje się wzorem w dostosowywaniu edukacji do potrzeb rynku pracy.

Od samego początku istnienia CPRP celem było stworzenie miejsca, które odpowie na dynamicznie zmieniające się potrzeby przemysłu. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że inwestycja w rozwój technologii robotyki i automatyki przynosi wymierne korzyści zarówno dla gospodarki regionu, jak i dla przyszłych pokoleń specjalistów – mówi Błażej Konkol Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Od inauguracyjnej prezentacji w 2019 roku na Wyspie Ostrów, przez pierwsze lekcje pokazowe, po szerokie wdrożenie kursów online w czasie pandemii – CPRP nieustannie poszerzało swoją ofertę. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, we wrześniu 2021 roku centrum zostało przeniesione do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, co umożliwiło większy dostęp do nowoczesnych technologii, w tym drukarek 3D oraz symulatorów spawania VR.

CPRP z dofinansowaniem Fundacji Villum

Ważnym kamieniem milowym w historii Centrum było wsparcie fundacji Villum (dawniej Velux), która przekazała 6,5 mln zł na jego dalszy rozwój. Dzięki temu, oferta edukacyjna CPRP została znacząco rozszerzona, co umożliwiło przeszkolenie jeszcze większej liczby osób. To wsparcie pozwoliło również na efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów, co przekłada się na lepsze wyniki i większą liczbę absolwentów gotowych do pracy w nieustannie rozwijającym się przemyśle.

Fot. Kazimierz Netka.

Sukces Centrum w Gdańsku stał się impulsem do dalszej ekspansji. Strefa, dostrzegając ogromne zainteresowanie ofertą edukacyjną CPRP, postanowiła otworzyć kolejne ośrodki, tym razem w województwie kujawsko-pomorskim. Dziś CPRP działa już w trzech lokalizacjach: Gdańsku, Włocławku oraz Grudziądzu, zwiększając zasięg swojego oddziaływania na rozwój kompetencji zawodowych w obu województwach.

Partnerstwa na rzecz rozwoju – CPRP i wsparcie biznesu

Współpraca Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z biznesem odgrywa kluczową rolę
w dynamicznym rozwoju Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Inwestorzy PSSE, tacy jak Novol czy Wika, wnieśli istotny wkład w działalność CPRP, wspierając zakup nowoczesnych robotów. Dzięki takim partnerstwom, możliwe jest nie tylko rozwijanie infrastruktury, ale także udostępnianie zaawansowanej technologii szerokiemu gronu uczestników szkoleń.

Z okazji tego jubileuszu chcemy podziękować wszystkim partnerom, uczestnikom szkoleń oraz instytucjom wspierającym naszą misję. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna z dumą kontynuuje swoją działalność na rzecz rozwoju edukacji technicznej w Polsce, a to, co osiągnęliśmy przez ostatnie pięć lat, to dopiero początek! – podkreśla Błażej Konkol – Wiceprezes Zarządu PSSE.

Listy gratulacyjne z życzeniami przekazali Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wojewoda pomorska – Beata Rutkiewicz oraz marszałek województwa kujawsko – pomorskiego – Piotr Całbecki.

Historię CPRP uczestnicy uroczystości poznali także podczas oglądania filmu, wyświetlonego podczas spotkania.

Zwieńczeniem. Jubileuszu było zwiedzanie sal edukacyjnych CPRP.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *