MOSG przyjmie 140 funkcjonariuszy. Służba w ochronie granic Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej od Świnoujścia po Piaski przy granicy z Rosją

Fot. MOSG.

Pierwszeństwo w przyjęciu do służby mają osoby posiadające uprawnienia morskie

Fot. MOSG.

Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG) im. płk. Karola Bacza w Gdańsku rozpoczął tegoroczną rekrutację kandydatów do służby. Na przyszłych mundurowych czeka 140 miejsc. Mile widziani są marynarze z patentami sterników i mechanicy na jednostkach pływających. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej – poinformował Tadeusz Gruchalla wz. Rzecznika Prasowego Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Oto ciąg dalszy:

Nabór do Straży Granicznej dotyczy funkcjonariuszy, którzy będą pełnić służbę na różnych odcinkach Morskiego Oddziału Straży Granicznej, m.in. w dywizjonach w Świnoujściu i Gdańsku i Placówkach SG zlokalizowanych od Krynicy Morskiej aż po Szczecin i Świnoujście.

Fot. MOSG.

Jednym z głównych zadań jedynego w Polsce o tej specyfice oddziału Straży Granicznej jest ochrona morskiej granicy państwowej. Bezpośrednio mają je w swoich właściwościach dywizjony SG, które poszukują chętnych, chcących dołączyć do załóg jednostek pływających. Dlatego pierwszeństwo w przyjęciu mają osoby posiadające uprawnienia morskie. Choć oczywiście brak doświadczenia zawodowego nie jest przeszkodą. W Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie oraz ośrodkach szkolenia kandydat na funkcjonariusza zostanie kompleksowo przeszkolony i przygotowany do pełnienia służby.

Fot. MOSG.

Na lądzie, w jednostkach organizacyjnych MOSG, również można realizować się w wielu specjalnościach. W szeregach MOSG są eksperci od fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych i muzycy. MOSG ma bowiem w swojej strukturze orkiestrę, jedną z dwóch w Straży Granicznej, ale jedyną występującą w marynarskich mundurach.

Fot. MOSG.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba niekarana, jej wiek nie gra roli, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Fot. MOSG.

Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się sprawdzeniem kompletności dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadzeniem z nim wstępnej rozmowy. Następnie przechodzi on badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. „wykrywacz kłamstw”. Kandydat do służby w formacjach uzbrojonych musi bowiem dawać rękojmię prawdomówności.

Fot. MOSG.

W kolejnym kroku w siedzibie Morskiego Oddziału SG w Gdańsku, kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i podsumowującą rozmowę kwalifikacyjną. Po ich pozytywnym zaliczeniu adepci przechodzą badania lekarskie, a komisja lekarska ustala zdolność do służby. Po zakończonej rekrutacji kandydatów czeka szkolenie w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej lub w Wyższej Szkole Straży Granicznej.

Fot. MOSG.

Postępowanie kwalifikacyjne może już być prowadzone wobec kandydatów mających ukończone 18 lat, będących uczniami ostatniego roku szkoły ponadpodstawowej (czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum, dwuletniej branżowej szkoły II stopnia), nieposiadających w dniu rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego dokumentów stwierdzających wykształcenie lub nieposiadających uregulowanego stosunku do służby wojskowej.

Fot. MOSG.

Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej. Formacja zapewnia tam darmowe wyżywienie, umundurowanie i zakwaterowanie.

Fot. MOSG.

Zarobki nowego funkcjonariusza mogą wynosić nawet ponad 6 tys. złotych na rękę!  Funkcjonariusz SG może liczyć również na dodatek na remont mieszkania lub brak mieszkania, pomoc finansową na kupno domu czy mieszkania, oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby. Każdemu funkcjonariuszowi SG przysługuje ponadto tzw. mundurówka, 13-ta pensja oraz dofinansowanie do wypoczynku.

Fot. MOSG.

Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej Oddziału: www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. W Morskim Oddziale Straży Granicznej można kontaktować się z koordynatorami ds. naboru do służby: dla województwa zachodniopomorskiego: tel. 721-960-123, dla pozostałych województw: tel. 797-337-256, 721-961-599; 722-124-116 – poinformował Tadeusz Gruchalla wz. Rzecznika Prasowego Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *