Nagrody Naukowe im. Jana Uphagena w Gdańsku

Kiedyś było to trofeum o nazwie: „Młody Heweliusz”, teraz: „Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena”. Laury te przyznawane są co roku, wyróżniającym się badaczom do 30. roku życia.

Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców

Fot. W+éodzimierz Amerski 204
Dr Adam Marszk z Politechniki Gdańskiej (na zdjęciu z prawej) i dr n. med. Marcin Hellmann z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego są tegorocznymi laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w piątek 5 lutego 2016 roku w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 w Gdańsku.
Fot. W+éodzimierz Amerski 184
Wręczający nagrody pieniężne w wysokości po 7 tys. zł brutto, prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz życzył obu młodym laureatom, osiągnięcia jeszcze większych sukcesów naukowych, doprowadzających ich do przyznania nagród Nobla i odebrania ich w Sztokholmie.
Fot. W+éodzimierz Amerski 187
W tym roku obchodzimy 13. edycję Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena. Po raz pierwszy to uhonorowanie miało miejsce w 2004 roku, a do roku 2006 nosiła nazwę „Młody Heweliusz”.

Ta prestiżowa gdańska nagroda przyznawana jest studentom i absolwentom gdańskich uczelni wyższych w wieku do 30 lat, za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach: nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Do tej pory nagrodą wyróżniono 24 młodych naukowców. Do tego zaszczytnego grona dołączyli kolejni dwaj znakomici adepci nauki. Laureatami za 2015 rok zostali:
Fot. W+éodzimierz Amerski 197
W kategorii nauk humanistycznych i społecznych, dr Adam Marszk z Politechniki Gdańskiej – za prace naukowo – badawcze z zakresu przemian systemów finansowych oraz innowacyjnych produktów finansowych. Laureat od dwóch lat jest szefem koła naukowego na PG w ramach podjętego programu wspierającego początkujące przedsiębiorstwa. Obecnie zajmuje się tematem dotyczącym przemocy wobec kobiet. Bo obecnie PG nie jest już ściśle techniczną uczelnią. Opiera się na dorobku naukowym Adama Smitha – szkockiego myśliciela i filozofa, autora badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów, które były jedną z pierwszych prób usystematyzowania wiedzy na temat historii rozwoju przemysłu i handlu w Europie.

Fot. W+éodzimierz Amerski 205
W kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych nagrodę otrzymał dr n. med. Marcin Hellmann z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – za laserowe badania nad regulacją i zaburzeniami mikrokrążenia. Jego zamierzeniem jest przenieść te badania do GUMedu, bo prowadził je dotychczas w Grenoble – miejscowości i gminie we Francji. Są to o tyle istotne badania, że mikrokrążenia stanowią w 99 procentach o pracy serca.
Fot. W+éodzimierz Amerski 214
Już tradycyjnie, nowy dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Waldemar Ossowski, obdarował obu laureatów ważnymi przez jeden rok złotymi kartami wstępu do wszystkich podległych mu obiektów muzealnych,
Fot. W+éodzimierz Amerski 192
Uroczystość uświetnił muzycznie Paweł Zając z gdańskiej Akademii Muzycznej, który wykonał utwory Johannesa Brahmsa – niemieckiego kompozytora, pianisty i dyrygenta okresu romantyzmu.
Wła-49 (amerski49@wp.pl)

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *