Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej
Po raz siedemnasty zostały przyznane Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej – najważniejsze nagrody w tej branży. Polska Organizacja Turystyczna podczas uroczystej gali w Warszawie wyróżniła 13 produktów.
Złoty Certyfikat 2019, czyli „Turystycznego Oscara” otrzymała Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – wynika z informacji, które przekazał Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej. Oto dalsza część komunikatu:
Celem konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej Polski. POT nagradza produkty, które wyróżniają się na tle branży i dają turystom wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób.
Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej
– Turystyka w Polsce jest w rozkwicie. W dużej mierze jest to zasługa zarządców produktów turystycznych, w tym naszych dzisiejszych laureatów. Wszystkim bardzo serdecznie gratuluję i dziękuję za zaangażowanie i ciężką pracę. Dzięki Wam nasz kraj ma jeszcze więcej do zaoferowania zarówno turystom krajowym, jak i odwiedzającym nasz kraj gościom zza granicy – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej
Jak co roku, kapituła przyznała dziesięć Certyfikatów POT, a także Certyfikat Specjalny, którym nagrodzone mogą być jedynie mało znane, istniejące na rynku nie dłużej niż dwa lata produkty turystyczne. Laureatem tej drugiej nagrody zostało Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, które jest unikatowym ośrodkiem edukacyjnym przybliżającym zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Turyści natomiast w ogólnopolskim głosowaniu zdecydowali, że Certyfikat Internautów otrzymają w tym roku Perspektywy – 9 Hills Festival, czyli trzydniowe spotkanie ze sztuką w murach średniowiecznego Chełmna.
Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej
Najważniejszą nagrodą jest jednak Złoty Certyfikat, który może otrzymać jedynie produkt nagrodzony we wcześniejszych latach zwykłym Certyfikatem POT. W tej kategorii kapituła bierze pod uwagę jedynie laureatów sprzed trzech lub więcej lat. „Turystycznego Oscara” w 2019 r. zdobyła Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Rywalizacja była bardzo zacięta bo do Złotego Certyfikatu nominowane były inne doskonałe produkty, tj. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy.
Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej
– Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej to bez wątpienia najbardziej wyróżniające się atrakcje turystyczne na mapie Polski, dlatego warto aby dowiedzieli się o nich turyści z całego świata. Życzyłbym sobie także, aby każda polska rodzina je odwiedziła. Zachęcam więc do wejścia na stronę polska.travel i poznania wszystkich laureatów. Regiony, w których znajdują się certyfikowane obiekty mogą być idealnym miejscem do spędzenia wakacji czy na krótsze wyjazdy weekendowe — dodał Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne są objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej w ramach kampanii Odpoczywaj w Polsce. Dodatkowo nagrodą dla zdobywcy Złotego Certyfikatu POT jest kampania promocyjna realizowana przez POT o wartości 150 tys. złotych. Certyfikaty POT mogą otrzymać następujące produkty turystyczne: wydarzenie cykliczne, pakiet usług turystycznych – impreza turystyczna, obiekt, szlak, miejsce – obszar.
Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej
Posiadanie Certyfikatu POT jest cenną nagrodą – prestiżowo i wizerunkowo. Daje też wartości praktyczne. Podnosi rangę produktu turystycznego, wzmacnia jego pozycję w oczach klientów. Odgrywa rolę marketingowego atutu w prowadzonych kampaniach promocyjnych.
Zabytkowa Kopalnia Srebra – zdobywca Złotego Certyfikatu POT 2019
Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską. Jest to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Długość trasy turystycznej w Kopalni Srebra to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Od 2014 roku Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) jako tak zwany Punkt Kotwiczny. Trzy lata później została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z obiektów wpisu o nazwie: Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.
Certyfikaty POT 2019 zdobyli:
Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej
Centrum Nauki i Techniki EC1 (www.ec1lodz.pl)
ENOTarnowskie (www.enotarnowskie.pl)
PGE Narodowy (www.pgenarodowy.pl)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (www.muzeum1939.pl)
Muzeum Emigracji w Gdyni (www.polska1.pl)
Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (www.skansen.mblsanok.pl)
Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa (www.geopark.muzakowski.pl)
Twierdza Srebrna Góra (www.forty.pl)
Zamek Czocha (www.zamekczocha.com)
Zamek Książ w Wałbrzychu (www.ksiaz.walbrzych.pl)
Certyfikat Specjalny – Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport (www.krakowairport.pl)
Certyfikat Internautów – Perspektywy – 9 Hills Festival (www.9hf.pl)
Wyróżnienia:
Winnica Dwórzno – Mazowiecka Toskania (www.winnica.dworzno.pl)
Perspektywy – 9 Hills Festival (www.9hf.pl)
Mazury AirShow (www.mazuryairshow.pl)
Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej
Podczas gali doszło także do symbolicznego przekazania „Turystyki” przez Witolda Bańkę – ministra sportu i turystyki, pani minister Jadwidze Emilewicz – minister rozwoju – poinformował Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl