Nauka w fortecy

Heweliusz pokazuje, skąd brać energię

Tam nawet samolot porusza się dzięki… Słońcu

Bardzo niewiele dzieli nas od możliwości zaspokajania naszych potrzeb energetycznych bez szkodzenia środowisku. Takie wnioski można wysnuć, zwiedzając nową, innowacyjną, interaktywną pracownię REenergii w Centrum Nauki Hewelianum w Gdańsku. Otwarcia dokonano w piątek, 30 stycznia, w obecności naukowych sław.

Naukowcy_IMG_6749

Na tę uroczystość przybyli członkowie Rady Naukowo-Programowej Centrum Hewelianum: prof. dr hab. inż. Edmund Kazimierz Wittbrodt (Politechnika Gdańska), prof. dr hab. Zbigniew Grzonka (Uniwersytet Gdański), prof. dr hab. Roman Kaliszan (Gdański Uniwersytet Medyczny), prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Zobaczymy tu zanieczyszczenie Ziemi oglądane z perspektywy Kosmosu, uruchomimy samolot przy pomocy wiązki światła, nauczymy się segregować odpady, stworzymy własny świetlny obraz, czy sprawdzimy, ile lat mają nasze uszy – to atrakcje, które od soboty czekają na wszystkich odwiedzających gdańskie centrum nauki! – zachęcają organizatorzy.

– Miasto Gdańsk i dwie instytucje działające w imieniu miasta, czyli Centrum Hewelianum i Zakład Utylizacyjny połączyły swe siły, by zachęcać do eksperymentowania, do zgłębiania tajników nauki – powiedział Przemysław Piotr Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum. – Po to, by gdańszczanie bardziej angażowali się nie tylko w segregacje odpadów komunalnych, ale również zwracali uwagę na przykład na to, co dzieje się ze światłem, które tez może być zanieczyszczeniem; zdawali sobie sprawę, że źle robimy wyrzucając baterie na trawę, by wiedzieli, że ludzie powodują też zaśmiecanie przestrzeni międzyplanetarnej. Takiej edukacji maja służyć nasze wystawy, a zwłaszcza dzisiaj otwierana Pracownia REenergii.

– Pracownia REenergii powstawała przez ostatnie trzy miesiące i zastąpiła wcześniej znajdującą się w tym miejscu pracownię Nieba. Jest ona jedną z dwóch pracowni, wystawy „Energia, Niebo i Słońce”, mieszczącej się w budynku Kaponiery Południowej na terenie Centrum Hewelianum – informuje Lucyna Rokitiańska, rzecznik prasowy Centrum Hewelianum. – Nowa, w pełni interaktywna przestrzeń ma w niezwykły sposób przybliżać kwestie gospodarki odpadami, promować proekologiczny styl życia, wyjaśniać pojęcia związane z ekologią i wskazywać właściwe zachowania – zarówno w odniesieniu do naszego najbliższego otoczenia, jak również w kontekście globalnym. Myli się jednak ten, kto myśli, że takiej tematyki nie może przemienić w zabawę – wręcz przeciwnie!

Atrakcją dla najmłodszych będzie niewątpliwie animacja w technologii 3D, w której mały, bohaterski robocik o imieniu OZEK ratuje świat zagrożony emisją CO2 (dwutlenku węgla, jednego z gazów tzw. cieplarnianych). W tym celu wykorzystuje on energię wody, wiatru, ale także tę, znajdującą się pod ziemią. Jego niesamowite przygody wprowadzają tak najmłodszych, jak i ich rodziców w tematykę energii ze źródeł odnawialnych. Trójwymiarowe projekcje bez konieczności zakładania okularów będzie można z kolei zobaczyć w specjalnym stereokiosku, gdzie pojawiają się zjawiskowe widoki natury, ale także gigantyczne zanieczyszczenia środowiska – dodaje Lucyna Rokitiańska.

Kolejnym bohaterem nowej pracowni jest światło, a właściwie energia, jaką możemy dzięki niemu wytworzyć. Na stanowisku „Solar mobile” wiązką światła, zwyczajowo nazywaną „zajączkiem” (z lusterka), możemy uruchomić samolot. Na znajdującej się obok tablicy można tworzyć świetlne obrazy, układające się w niezwykłe „pixelowe” kompozycje. Problem zanieczyszczeń poznamy natomiast wykorzystując technologię sterowania gestami.

Wybierając konkretne miejsce na Ziemi oraz wskazując datę i czas, uruchamiamy aplikację pokazującą nie tylko zanieczyszczenie światłem, ale także tzw. „kosmiczne śmieci” – zwraca naszą uwagę Lucyna Rokitiańska, rzecznik prasowy Centrum Hewelianum. – Tematycznie zbliżoną atrakcją jest stanowisko, na którym sprawdzamy emisję dwutlenku węgla… tankując wybrany pojazd lokomocji. Nie lada zabawą jest również udział w dedykowanej grze AKCJA:SEGREGACJA.

Dla tych, których ciekawi odpowiedź na pytanie, co dzieję się z segregowanymi śmieciami przygotowano specjalne stanowisko „Od butelki do butelki”. Dzięki niemu można poznać wszystkie pięć faz przemiany, jakie przechodzi butelka PET w procesie recyklingu materiałowego (mechanicznego). Brzmi groźnie? Nie, kiedy oglądasz z bliska płatki PET!

Niesamowitą podróż przez świat REenergii można zakończyć prześwietlając baterię pod rentgenem, odkrywając drugie życie śmiecia, przyglądając się z bliska dziurze ozonowej, poznając niebezpieczne związki, czy sprawdzając, ile lat mają nasze uszy.

– Przez dziesiątki lat te zabytkowe obiekty te były niedostępne – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Wiele osób nie wiedziało, że one istnieją. Dzisiaj w imieniu zwiedzających pragnę pogratulować pracownikom Centrum Hewelianum kolejnego sukcesu: połączenia zabytkowej substancji historycznych fortyfikacji z promocją nauki, rewitalizacji z budową ekspozycji naukowej, pedagogicznej.

– Gdy zobaczyliśmy Centrum Hewelianum, od razu stwierdziliśmy, ze świetnie to miejsce nadaje się do poszerzania naszej działalności edukacyjnej – mówi Wojciech Głuszczak, prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. – Z naszą wiedzą możemy tutaj dotrzeć do znacznie szerszego gremium społeczeństwa, zwłaszcza do przedszkolaków, a to oni powinni być przede wszystkim edukowani z zakresu ekologii. Tu mogą eksperymentować, poznawać różne zjawiska. Finansowanie takiej ekspozycji to rozsądnie wydane pieniądze, a głód edukacji ekonomicznej też jest teraz wielki.

Nową pracownię można odwiedzać już od 31 stycznia. W okresie ferii zimowych czynna będzie 7 dni w tygodniu (także w poniedziałki). W tym samym budynku w okresie ferii będą się odbywały także tematyczne warsztaty – na gości czeka wyplatanie niezwykłych przedmiotów z makulatury, tworzenie obrazów z wykorzystaniem nakrętek, poznawanie patentów na energię z wykorzystaniem zdalnie sterowanych zestawów, czy odkrywanie 1000 sposobów na butelkę PET! Adres: Gdańsk, ul. Gradowa 6 (na wzniesieniu nad dworcami: PKP Gdańsk Główny i PKS). Cały program atrakcji znaleźć można na stronie www.hewelianum.pl – informują pracownicy Centrum Nauki Hewelianum.

Kazimierz Netka

Czytaj też w: dziennikbaltycki.pl

One Comment

  1. Faktycznie wnętrze trochę nieżyciowe, ale z takiej petray chociaż dzieci cukierkf3w nie podpierają … bo kto tam sięgnie ;-)Ale za to żyrandole piękne! No i tak piwniczka na wino ;-P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *