
Na zdjęciu: Uczestnicy wernisażu 13. Baltic Mini Textile Gdynia w foyer Muzeum Miasta Gdyni. Fot. Jerzy Uklejewski.
Oceniono prace 178 artystów z 36 krajów
Co 3 – 4 lata gdyńskie muzeum organizuje międzynarodowy konkurs miniatur tkackich pod hasłem „Baltic Mini Textile”. Rywalizację tę zainicjowała w 1993 roku gdyńska artystka tkaniny Aleksandra Bibrowicz-Sikorska. W ciągu ponad 30 lat swoje prace prezentowali tu artyści z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. W tym roku, po raz pierwszy, dołączyli do nich artyści z Afryki.
Wystawę pokonkursową 13. Baltic Mini Textile Gdynia można oglądać na pierwszym piętrze Muzeum Miasta Gdyni. Fot. Jerzy Uklejewski.
Wspólnota, to temat tegorocznej edycji konkursu, a jest to już 13 edycja Baltic Mini Textile Gdynia. Temat ten nawiązuje z jednej strony do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a z drugiej – zapowiada ważną dla Gdyni rocznicę: 100-lecie otrzymania praw miejskich, które obchodzić będziemy 10 lutego 2026. Temat konkursu okazał się dla artystów szczególnie inspirujący. W końcu dotyczy każdego z nas. Chcąc, nie chcąc każdy jest częścią wspólnoty, funkcjonuje w grupie. Rodzimy się, będąc częścią rodziny, narodu, miejsca, z którym się utożsamiamy i które nas współkształtuje.
Artyści, proponując prace na tegoroczny konkurs, najczęściej wskazywali na trzy czynniki, które budują wspólnotę: przekonania, biologię oraz interakcje międzyludzkie. Pozwoliło to podzielić wystawę na trzy sekcje tematyczne: Więzi wiary, Symbioza tkanek oraz Żar.
Od lewej: Anna Śliwa – kuratorka wystawy i Karin Moder – dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni podczas wernisażu 13. Baltic Mini Textile Gdynia. Fot. Jerzy Uklejewski.
Do tegorocznego konkursu zgłoszono 294 prace. Zgłoszenia nadeszły od 178 artystów z 36 krajów. Główna nagrodę 13. edycji Baltic Mini Textile Gdynia Grand Prix otrzymała Yu-Shan Guan z Tajwanu za prace zatytułowaną „Więzi wiary”. Dwie równorzędne nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego przyznano Paulinie Buźniak i Caren Garfen. Nagrodę Muzeum Miasta Gdyni otrzymała June Lee. Przyznano również cztery wyróżnienia dla Ieva Krūmiņ, Aleksandry Parol, Sue Stone, Doroty Wiśniewskiej
50 najciekawszych prac wyłonionych przez pięcioosobowe jury pod przewodnictwem Włodzimierza Cygana zaprezentowano na wystawie pokonkursowej w Muzeum Miasta Gdyni. Miniatury tkackie można podziwiać do 18 maja br.
Jerzy Uklejewski
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl