Fot. Kazimierz Netka.
Sukces wspólnych zakupów na 10-lecie OMGGS
W sobotę, 16 października 2021 roku, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wspólnie z wiceprezydentem Tczewa, Adamem Urbanem oraz dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu Dorotą Sobieniecką-Kańską, zainaugurowała obrady konferencji pt. „Solidarność terytorialna – pomorskie praktyki lokalne i regionalne”. Nawiązała do wydarzenia z tego samego cyklu, zaplanowanego na poniedziałek, 18 października 2021 roku, Kongresu „Solidarni w rozwoju. Gdańsk-Polska-Europa- Świat”. Dowiemy się ile w nas chęci, a ile działania. Nasza mądrość polega na tym, byśmy z działania i popełnianych błędów wyciągali wnioski i ruszali dalej – powiedziała pani prezydent.
Metropolia to przykład działania – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. W tym roku obchodzimy 10-lecie istnienia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot – przypomniała pani prezydent.
Aleksandra Dulkiewicz w swym wystąpieniu nawiązała do spraw, które są dla nas bardzo istotne, jeśli chodzi o koszty utrzymania. Mówiła o wzroście cen energii, który wpływa na życie każdego z nas, na życie każdego obywatela – podkreśliła, dodając, że w Obszarze Metropolitalnym praktykowane są wspólne zakupy, między innymi energii, dla samorządów oraz instytucji. Powiedziała, że wzrost cen wyniesie 30 procent w stosunku do cen, jakie ustanowiono w ubiegłym roku. To wydaje się dużo, ale w innych samorządach wzrosty cen będą wyższe. W Bydgoszczy mają wynieść 80 procent, a na Śląsku 60 procent.
Jak widać wspólne dbanie o dobro całych społeczności, ma olbrzymie znaczenie. Po raz kolejny przekonali się o tym mieszkańcy województwa pomorskiego. Obszarowi Metropolitalnemu Gdańsk-Gdynia-Sopot udało się kupić energię elektryczną po korzystnych cenach – w porównaniu ze stawkami, jakie wynegocjowano w innych województwach.
Więcej wiadomości na temat zasad wspólnych zakupów dokonanych w 2020 roku na rok 2021 i na 2022 rok znajdujemy na stronie internetowej https://www.metropoliagdansk.pl/metropolitalne-wiadomosci/samorzady-wspolnie-robia-zakupy-i-sporo-oszczedzaja/ :
Skala oszczędności jest imponująca. Samorządy i podmioty, które przystąpiły do wspólnych zakupów w 2021 roku zaoszczędzą 39 mln zł w porównaniu ze stawkami z cennika sprzedawców:
– kompleksowa dostawa gazu ziemnego (oszczędność około 42%),
– dostawa energii elektrycznej (oszczędność 36%),
– dostawa paliwa (od 9 do 30 gr. na litrze – ok 90,8 tys. zł),
– dostawa oleju opałowego (oszczędność 8,35%).
Wspólne zakupy po raz 11.
W ramach wspólnych zakupów w OMGGS na 2022 r. powstały dwie grupy koordynowane przez Gdańsk i Gdynię. W grupie koordynowanej przez Gdańsk, wspólne postępowania będą przeprowadzone na:
– rozdzieloną dostawę energii elektrycznej (oddzielnie na dostawę i oddzielnie na przesył),
– kompleksową dostawę energii elektrycznej,
– dostawę oleju opałowego,
– dostawę paliwa do samochodów służbowych,
– świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym.
W grupie koordynowanej przez Gdynię:
– rozdzieloną dostawę energii elektrycznej (oddzielnie na dostawę i oddzielnie na przesył),
– kompleksową dostawę gazu ziemnego.
– napisano na stronie internetowej:
Teraz już widać bardzo wyraźnie korzystne efekty transakcji, zawieranych w imieniu samorządów przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS).
Warto wiedzieć, że cenami energii zajmuje się też stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza. W piątek, 15 października 2021 roku odbyło się w siedzibie tego stowarzyszenia spotkanie w ramach Forum Energii i Klimatu Pracodawców Pomorza. Omawiano na nim właśnie ceny energii. Praktycznie każdego dnia media informują o gwałtownym wzroście cen energii. Postaramy się powiedzieć co stoi za sytuacją na rynku energii, z czego biorą się takie, a nie inne ceny oraz czego możemy się spodziewać w przyszłości – zachęcali organizatorzy. Opłaci się więc interesować wiedzą, jaką mają do zaoferowania Pracodawcy Pomorza.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl