O zbożach w Porcie Gdańsk, a wkrótce również na dożynkach, w Owidzu. Ocena zbiorów i eksportu drogą morską. W ciągu I półrocza 2024 r. przez polskie porty wywieziono 3,9 mln ton ziarna, w tym 1,5 mln przez Port Gdańsk

Fot. ZMPGdańsk; MicrosoftTeams-image.

Nic nie zapowiada „klęski urodzaju”, podobnej do tej ubiegłorocznej – informują pracownicy Morskiego Portu Gdańsk

Za kilka dni odbędą się w województwie pomorskim dożynki. Będzie to okazja do podsumowania żniw pod względem ilości uzyskanego w tym rok ziarna. Takiego podsumowania już dokonano gdzie indziej. Na przykład w Morskim Porcie Gdańsk oceniono wielkość eksportu zbóż.
Żniwa dobiegły już końca. W większości województw zbiory są gorsze od ubiegłorocznych. A niska podaż ziarna przekłada się na pracę terminali przeładunkowych w portach morskich. Te zlokalizowane w Porcie Gdańsk są przygotowane na większy ruch dopiero po zbiorach kukurydzy, które w tym roku zapowiadają się dobrze – poinformowała Aneta Urbanowicz – specjalista ds. redakcji tekstów, Text Editing Specialist w Biurze Rzecznika Prasowego Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPGdańsk):
W 2023 r., pomimo dużej konkurencji na światowym rynku zbóż Polska wyeksportowała rekordowe 13,6 mln ton zbóż i produktów zbożowych, w tym większość przez porty (9,3 mln ton zbóż). W Porcie Gdańsk obroty sięgnęły prawie 3,1 mln ton. Był to najwyższy procentowy skok przeładunków w ub.r. (o 60 proc.). W związku ze wzmożonym ruchem samochodów ciężarowych zostały utwardzone place i przygotowane nowe miejsca odstawcze. Na kilku parkingach wykonano zadaszenia rakorafów, czyli urządzeń do pobierania próbek ziarna.

Fot. ZMPGdańsk; MicrosoftTeams-image.

W tym roku jednak nic nie zapowiada „klęski urodzaju”, podobnej do tej ubiegłorocznej. Ostatnie dwa miesiące pokazały, że obroty ziarnem na rynku są niewielkie, ponieważ rolnicy, niezadowoleni z obecnych cen, decydują się na magazynowanie swoich zbiorów, zamiast ich sprzedaży.
Według Izby Zbożowo-Paszowej w lipcu br. eksport zbóż z Polski drogą morską wyniósł 238 tys. ton wobec 494 tys. ton wywiezionych w czerwcu br. oraz 748 tys. ton wyeksportowanych w lipcu ub.r.
A jak wygląda sytuacja w Porcie Gdańsk?
– Sektor przeładunku zbóż jest niepewny, fluktuacyjny, raz jest górka, raz dołek. Wymaga to od nas monitorowania warunków rynkowych i odpowiedniej reakcji ze strony portu – wyjaśnia Piotr Borowski, menedżer klienta w Porcie Gdańsk. – Pokazują to liczby. W ciągu 7 miesięcy br. przeładunki ziarna wyniosły blisko 1,7 mln ton, to prawie tyle samo co w analogicznym okresie ub.r. Do maja utrzymywały się na wysokim poziomie (ok. 300 tys. ton miesięcznie), ale w czerwcu nastąpił wyraźny spadek. Od tego czasu utrzymuje się trend spadkowy.
W Porcie Gdańsk przeładunki zbóż realizuje siedmiu operatorów. Największy z nich to GBT – Gdański Terminal Masowy. Jego średnie obroty to 110 tys. ton miesięcznie. Jednak od czerwca notuje spadki przeładunków zbóż. Tak jak inni operatorzy.

Fot. ZMPGdańsk; MicrosoftTeams-image.

Ale nie tylko niższe plony i oczekiwanie przez rolników na wyższe ceny w skupie miały wpływ na spadki obrotów zbożem w polskich portach. Przyczyniły się do tego również mniejsze ilości ukraińskiego ziarna w tranzycie. Mniejsze, oczywiście w porównaniu z dwoma poprzednimi latami. A to za sprawą funkcjonowania Ukraińskiego Korytarza Morskiego. 16 sierpnia minął dokładnie rok od kiedy pierwszy zablokowany statek opuścił port w Odessie, korzystając z tymczasowego korytarza dla statków handlowych. Od tego czasu ukraińskie porty wyeksportowały 43,5 mln produktów rolnych. Sporo ukraińskiego zboża trafia również do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym – poinformowała Aneta Urbanowicz – specjalista ds. redakcji tekstów, Text Editing Specialist w Biurze Rzecznika Prasowego Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
Ocena zbiorów zbóż w województwie pomorskim zostanie dokonana m.in. w najbliższą sobotę, 7 września i w niedzielę 8 września. O szczegółach poinformowała nas Dorota Patzer – Starszy Inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego:
W sobotę, 7 września 2024 roku, w miejscowości Owidz w tamtejszym Grodzisku, niedaleko Starogardu Gdańskiego, odbędzie się Kongres Wsi Pomorskiej „20 lat pomorskiej wsi i rolnictwa w Unii Europejskiej”.

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Oto planowany program:
10.30 -11.00 Rejestracja uczestników
11.00 -11.25 Otwarcie Kongresu
• Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
• Wioleta Strzemkowska-Konkolewska – Starosta Powiatu Starogardzkiego
• Artur Osnowski – Wójt Gminy Starogard Gdański
11.25-11.45 „Kondycja Polskiego rolnictwa po 20 latach w Unii Europejskiej” – Karol Bujoczek – Redaktor Naczelny TopAgrar
11.45-12.05 „Wsparcie rozwoju obszarów wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich” – Justyna Durzyńska – Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
12.05-12:25 „20 lat pomorskiego rolnictwa w Unii Europejskiej” – Daniel Roszak – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
12.25-12:45 „20 lat pomorskiej wsi i rolnictwa w Unii Europejskiej – wsparcie rozwoju za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa” – Andrzej Styn – Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
12.45- 13.45  Debata „Jak rozwijać Pomorskie rolnictwo i obszary wiejskie?” Moderator: Karol Bujoczek – Redaktor Naczelny TopAgrar
Uczestnicy:
• Adam Gawrylik – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego
• Justyna Durzyńska – Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
• Lucyna Herold – Członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego
• Wiesław Burzyński – Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej
• Lech Kolaska – Prezes Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej „Kociewie”.

Następnego dnia, w niedzielę 8 września 2024 roku, także w Owidzu – uroczyste święto rolnictwa województwa pomorskiego, czyli dożynki.

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

W programie:
12.30 Korowód dożynkowy
13.00 Msza św. dożynkowa
14.00 Występ Orkiestry Dętej przy OSP Pinczyn
14.30 Ceremoniał dożynkowy:
• Wręczenie podziękowań Starostom Dożynkowym
• Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu na Wieniec Dożynkowy
• Rozstrzygnięcie Konkursu: Najlepsza Prezentacja Powiatu
• Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu: Piękna Wieś

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Scena dożynkowa:
• 16.00 Na kociewską nutę:
• Zespół pieśni i tańca Kociewie Retro
• Kamila Froelke – pokaz mody inspirowanej Kociewiem
• Kapela Kociewska Fefernuski17.30 Zespół Five of’em
• 18.15 Pomorska Izba Rolnicza – losowanie nagród
• 18.30 Na słowiańską nutę:
• Białogłosy „Na Len! Na Konopie!”
• Zespół Pieśni Tradycyjnych VATRA
• Zespół Żniwa – gwiazda wieczoru
Więcej wiadomości znajduje się na stronie: https://pomorskieswietoplonow.pl/ .
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *