Odwiedź muzeum wody pitnej w Gdańsku. Zobacz  na wystawie jak dawniej zdobywano i doprowadzano do domów ten niezbędny do życia płyn – zapraszają spółki: Gdańskie Wody oraz obchodząca 15-lecie istnienia Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK).

Fot. Kazimierz Netka.

Na światowy dzień wody zaproszono Gdańszczan do unikatowego obiektu: Zbiornika Stary Sobieski – XX wiecznego magazynu wody dla 50 000 osób na dobę. Miejsce: Góra Szubieniczna…

 

Fot. Kazimierz Netka

W Gdańsku, z okazji Światowego Dnia Wody, otwarto wystawę czasową pod tytułem: „15 lat GIWK. Poznajcie nas. Historie współczesne”. Na ekspozycjach przedstawiono 15  lat działalności GIWK; zrealizowane inwestycje, liczne ekologiczne sukcesy, a przede wszystkim ludzi: pracowników spółki, ich codzienną pracę, zaangażowanie w rozwój gdańskich wodociągów i kanalizacji. Przy okazji można obejrzeć wystawę, obrazującą jak rozwijało się zaopatrzenie Gdańska w wodę, od czasów najdawniejszych.

O szczegółach, podczas wernisażu wystawy czasowej, mówili m.in.: Jacek Skarbek – prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Ryszard Gajewski – prezes spółki Gdańskie Wody (kiedyś dyrektor techniczny GIWK), Iwona Bolt – rzecznik prasowy GIWK, Piotr Mazurek – przewodnik turystyczny – założyciel i szef Muzeum Wolnego Miasta Gdańska, Katarzyna Kaczyńska – archeolog.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna ma tyle lat, ile liczy członkostwo Polski w Unii Europejskiej. GIWK realizowała jedne z pierwszych dużych przedsięwzięć współfinansowanych z funduszy unijnych. Można powiedzieć, że przecierała szlaki innym firmom w zdobywaniu dotacji na urzeczywistnianie różnych inwestycji. Jedno z najważniejszych dokonań GIWK to Gdański Projekt Wodno-Ściekowy, dzięki któremu Gdańsk ma teraz jeden z najlepszych, system zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

Źródło ilustracji: GIWK

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej przypadnie 1 maja 2019 roku. Dzięki wykorzystywaniu przez GIWK funduszy europejskich w ciągu 15 lat został dokonany w Gdańsku znaczący skok technologiczny, techniczny, jeśli chodzi o gospodarkę wodno – ściekową. Dzisiaj sytuacja jest taka, że w Gdańsku można wodę pić prosto z kranu i ze zdrojów ustawionych na ulicach. Pojawiają się też nowe fontanny, a także namgławiacze powietrza, które zmieniają mikroklimat w mieście, w którym podczas upałów tworzą się tzw. wyspy ciepła. Powstawanie takich gorących obszarów jest następstwem zmian klimatu na Ziemi, czyli ocieplania się. Budowanie namgławiaczy i fontann to jeden z elementów adaptacji (przystosowywania się) Gdańska oraz innych miast do zmian klimatycznych.

Gdański projekt wodno-ściekowy był pierwszym dużym, unijnym projektem, realizowanym w Gdańsku. Dopiero potem ruszyły wielkie inwestycje drogowe. Na wystawie można zobaczyć, jak i co zrealizowano.

 

Fot. Kazimierz Netka

Warto też zainteresować się tym, co działo się w gdańskiej infrastrukturze wodociągowej od czasów najdawniejszych. To zobaczymy na wystawie stałej w zbiorniku Stary Sobieski – unikatowym obiekcie, w kształcie pierścieni umieszczonych pod ziemią, a wykonanych z żelbetu.

Zbiorników na wodę pitną w Gdańsku, jest więcej. Niektóre z nich można zwiedzać, wędrując po „Gdańskim Szlaku Wodociągowym”, obejmującym m.in. nowoczesny zbiornik „Kazimierz” na Wyspie Sobieszewskiej, zbiornik „Stara Orunia” oraz „Stary Sobieski” – do którego najkrótsze dojście jest, pod górkę, od strony ul. Sobieskiego za Politechniką Gdańską, oraz od ul. Traugutta. Trzeba wejść na Górę Szubieniczną…

 

Fot. Kazimierz Netka

W 2019 roku światowy dzień wody obchodzony będzie w zbiorniku Stary Sobieski przez cały weekend 22, 23 i 24 marca 2019 – informuje GIWK. – Chcemy w ten sposób rozpocząć, wspólne świętowanie okrągłej, 15. rocznicy działalności naszej Spółki. Przez ten okres mamy zamiar być jeszcze bliżej Gdańszczan i oprócz codziennej pracy dla rozwoju systemu wodno – kanalizacyjnego zaproponować różne formy spędzania czasu w wodnym klimacie. Przez cały rok będziemy stwarzać okazje do wspólnej edukacji, rekreacji i kultury.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wystawa czasowa w zbiorniku wody „Stary Sobieski”, dotyczy najnowszej historii rozwoju systemu wodociągowego i kanalizacyjnego w Gdańsku. Sięga  2004 roku, kiedy to powołano spółkę miejską GIWK i rozpoczęto w Polsce wykorzystywanie funduszy unijnych na inwestycje infrastrukturalne. 15 lat wydaje się krótkim okresem, w perspektywie 150-lecia istnienia nowoczesnych wodociągów w Gdańsku. Rozmiar inwestycji, które realizowano w latach 2004 -2019 dowodzi jednak, że jest to okres szczególny dla poprawy jakości gdańskiej wody i systemu sanitarnego.

Wystawa „15 lat GIWK. Poznajcie nas. Historie współczesne” daje możliwość zapoznania się z ekologicznym i społecznym efektem inwestycji. Pokazuje osoby, które stoją za ich realizacją.

 

Fot. Kazimierz Netka

Kto odwiedzi tę wystawę, będzie miał szansę zapisania się na stałe w historii gdańskich wodociągów, poprzez złożenie pamiątkowego podpisu na jednym z elementów ekspozycji. Autografy Gdańszczan w przyszłości będą pokazane na stałe w Zbiorniku Wody Stary Sobieski, który jest jednym z obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Taka pamiątkowa księga, z pewnością, nabierze w przyszłości dużej wartości historycznej i sentymentalnej – zachęca Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Światowy Dzień Wody – idea

 

Źródło ilustracji: GIWK

Światowy Dzień Wody, święto ustanowione przez ONZ, obchodzony jest co roku, 22 marca. Ma na celu uświadomienie mieszkańcom Ziemi, jak wielką rolę odgrywa woda w życiu i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody mają inspirować do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody w  społecznościach lokalnych i  na świecie.

Więcej wiadomości na temat wystawy, możliwości jej zwiedzania oraz atrakcji podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody (do 24 marca, do niedzieli włącznie) znajduje się na stronie internetowej: http://www.giwk.pl/article/93912_SWIATOWY_DZIEN_WODY.htm .

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *