Okolice Zatoki Gdańskiej pokazywane są na 30. Targach Nieruchomości MIPIM w Cannes. Na stoisku województwa pomorskiego odbędzie się dyskusja pt. „Waterfront regeneration – Challenges and opportunities” poświęcona zagospodarowaniu nabrzeży.

Fot. z Archiwum Agencji Rozwoju Pomorza.

Nadmorska wizytówka atrakcji dla zagranicznych inwestorów w Polsce przed oczami obywateli świata we Francji.

Województwo pomorskie po raz kolejny bierze udział w rozpoczynających się dzisiaj targach MIPIM (Le marché international des professionnels de l’immobilier – Międzynarodowe Profesjonalne Targi Nieruchomości) w Cannes. Agencja Rozwoju Pomorza ponownie łączy największe miasta w regionie w celu wspólnej promocji inwestycyjnej. Na stoisku województwa pomorskiego zaprezentują się Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia oraz Pruszcz Gdański wraz ze swoimi najważniejszymi projektami inwestycyjnymi. Największe wydarzenie branży nieruchomościowej w Europie potrwa do 15 marca.

Województwo pomorskie na targach MIPIM

Tegoroczna edycja targów to jubileuszowa, trzydziesta odsłona tego wydarzenia. Dzięki tak długiej tradycji przyciąga ona największych inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych, fundusze inwestycyjne, deweloperów, liderów politycznych i przedstawicieli miast z całego świata. To łącznie ponad 25 tysięcy uczestników reprezentujących ponad 100 państw.

Poprzednie lata pokazały, że relacje biznesowe nawiązywane w Cannes owocują nowymi inwestycjami w naszym regionie. Dotychczasowym efektem spotkań w trakcie targów było wybudowanie Galerii Bałtyckiej przez firmę ECE, biurowca Tryton przez grupę Echo Investment czy zabudowa targu Rakowego i Siennego przez firmę Multi Development. Miasto Rumia podczas zeszłorocznego wydarzenia nawiązało współpracę z firmą Panattoni, która dzisiaj buduje w jego granicach centrum logistyczne. W zeszłym roku w trakcie targów właściciele terenu Stoczni Cesarskiej podpisali umowę z pracownią architektoniczną Henning Larsen z Kopenhagi na projekt Młodego Miasta. Podczas targów promowane były wielkie projekty miejskie, takie jak Sea City i Międzytorze w Gdyni, Wyspa Spichrzów w Gdańsku i dziesiątki hektarów powierzchni inwestycyjnych przeznaczonych pod logistykę. Targi w Cannes to doskonała platforma do rozpoczęcia negocjacji inwestycyjnych i nieruchomościowych, których kontynuacja trwa i ma swoje efekty w przestrzeniach miejskich – poinformowała nas Anna Bochyńska z Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza S.A., w swym komunikacie publikując też wypowiedzi:  

Co w tym roku?

Tegoroczna oferta inwestycyjna województwa pomorskiego jest równie bogata i różnorodna jak w poprzednich latach. Łącznie zaprezentujemy blisko 520 hektarów powierzchni inwestycyjnych na terenie całego województwa w tym tereny przeznaczone pod produkcję i logistykę, branżę hotelarską, rekreacyjną oraz mieszkaniową. – mówi Ryszard Świlski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Miasto Gdańsk wraz z INVESTGDA [Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.] podczas najbliższych targów MIPIM w Cannes, zamierza zaprezentować i wypromować zagospodarowanie obszarów objętych rewitalizacją, takich jak: Dolne Miasto, Nowy Port (realizowane w formule PPP) oraz terenów portowych i Młodego Miasta – mówi Piotr Grzelak zastępca Prezydenta Miasta Gdańsk. INVESTGDA dodatkowo prezentuje tereny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Gdańskiego Portu i terminalu DCT związanych z rozwojem terenów okołoportowych oraz wzrostem przeładunków na terminalu DCT.

Targi MIPIM to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych i znakomita okazja do przyciągnięcia strategicznych inwestorów. Podczas jubileuszowej, trzydziestej edycji targów, Gdynia zostanie wyróżniona prestiżowym tytułem – Miasto Przyszłości 2019/2020 i Miasto z najlepszym potencjałem ekonomicznym 2019/2020. Po raz kolejny zajęliśmy najwyższe pozycje w brytyjskim rankingu prowadzonym przez Financial Times. Jednak nie jedziemy do Cannes tylko po odbiór tytułów. Jako miasto nowoczesne, przedsiębiorcze i silnie związane z morzem, jak zawsze stawiamy na identyfikacje z dużymi europejskimi ośrodkami, które również posiadają waterfronty. Dlatego też, w trakcie trwania Targów, organizujemy na stoisku panel dyskusyjny, podczas którego wraz z reprezentantami Lizbony, Belfastu i Rotterdamu dzielić się będziemy doświadczeniami w zakresie efektywnych rozwiązań przy tworzeniu przestrzeni waterfrontowych. To nasz wkład seminaryjny w Mipim, jaki możemy zaproponować będąc członkami – założycielami „Waterfront Cities”. Niezmiennie stawiamy na branże hotelową. W Gdyni wciąż brakuje kolejnych hoteli o wysokim standardzie. W mieście są działki w unikalnych lokalizacjach, usytuowane w pasie nadmorskim – to właśnie te tereny będą tematem rozmów z kluczowymi inwestorami. Poprzez swoją obecność na targach, prezentujemy potencjał rozwojowy Gdyni i zachęcamy międzynarodowych graczy do inwestowania właśnie u nas – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Miasta Gdyni.

Sopot, zielony kurort atrakcyjny przez cały rok to nie tylko idealne miejsce do życia, ale także prestiżowa lokalizacja inwestycyjna. Zależy nam na pozyskaniu inwestorów z branży hotelowej, z dużym naciskiem na usługi kuracyjno – uzdrowiskowe w oparciu o sopocką solankę. Przygotowujemy się do sprzedaży z takim przeznaczeniem bardzo interesującej nieruchomości o powierzchni 0,5 h w pasie nadmorskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Zdroju św. Wojciecha – źródła solanki. Ponadto będziemy kontynuować sprzedaż działek pod budownictwo mieszkaniowe w Gdańsku. W ofercie będziemy mieli teren o powierzchni około 5,3 ha na Zakoniczynie. W latach kolejnych 2020-2021 planujemy ogłosić kolejny przetarg na sprzedaż nieruchomości w trybie przetargowym na Łostowicach w Gdańsku. Spółka Ergo Arena poszukuje inwestora, który wybuduje hotel, a po zakończeniu inwestycji będzie nim zarządzał, lub znajdzie operatora – mówi Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu.

Rumia należy do najszybciej rozwijających się miast regionu pomorskiego, czego potwierdzeniem jest stały, coroczny wzrost liczby mieszkańców, a także nowych firm. Posiadamy w swojej ofercie 130 hektarów atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, przeznaczonych pod przemysł, usługi i logistykę, które już w tym roku będą wyposażone w całą niezbędną infrastrukturę sieciową i drogową – mówi Michał Pasieczny, Burmistrz Rumi. –  Zaletą tego obszaru jest również bliskość bocznicy kolejowej, umożliwiającej transport towarów wielkogabarytowych o nieokreślonych kształtach i stwarzającej warunki do utworzenia w tym miejscu platformy multimodalnej. Umiejscowienie naszych terenów przemysłowych w Dolinie Logistycznej Portu w Gdyni czyni Rumię drugą najbardziej atrakcyjną inwestycyjnie lokalizacją na Pomorzu, zaraz po Gdańsku. 

Miasto Pruszcz Gdański na tegoroczne targi MIPIM w Cannes przygotowało szeroką ofertę terenów inwestycyjnych w różnych częściach miasta o łącznej powierzchni ok. 43 hektarów. Oferowane tereny przeznaczone są głównie pod zabudowę usługową, produkcyjną, mieszkaniową oraz logistykę. Wyznacznikiem atrakcyjności oferty inwestycyjnej Pruszcza Gdańskiego jest znakomite połączenie z najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi Pomorza – autostradą A1, obwodnicą Trójmiasta, główną trakcją kolejową łączącą Gdańsk z Warszawą – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel.

Gdynia – Polskie Miasto Przyszłości

Już dzisiaj odbędzie się ceremonia rozdania nagród dla najlepszych lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych – Polskie Miasta Przyszłości 2019/2020, organizowana przez fDi Intelligence oraz GIS Planning. Miasto Gdynia uplasowała się w czołówce w aż 7 kategoriach, przy czym pierwszą nagrodę otrzyma w kategorii „Top 5 Mid-sized Polish Cities of the Future 2019/2020 – Economic Potential” oraz „Top 5 Mid-sized Polish Cities of the Future 2019/2020 – Overall”.

Waterfronty na pierwszym planie

Podczas drugiego dnia targów na stoisku województwa pomorskiego odbędzie się panel poświęcony tematyce zagospodarowania nabrzeży – „Waterfront regeneration – Challenges and opportunities”. Wydarzenie organizowane przez Miasto Gdynię poprowadzi profesor Greg Clark – urbanista, autor zagadnień dotyczących rozwoju miast i inwestycji biznesowych, doradca i mentor dla wielu aglomeracji i firm na całym świecie. Swoimi doświadczeniami w projektowaniu waterfrontów podzielą się przedstawiciele Rotterdamu, Lizbony, Belfastu i Gdyni.

Dynamiczne zmiany na pomorskim rynku nieruchomości

Pomorski rynek nieruchomości oferuje ogromne możliwości dla wszystkich sektorów gospodarki. Stały rozwój obecnych na pomorskim rynku firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, jak i napływ nowych inwestycji stymuluje rozwój sektora nieruchomości biurowych. Obecnie Trójmiasto dysponuje ponad 775 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej, co stawia je na czwartym miejscu w rankingu największych rynków nieruchomości w Polsce. Według najnowszych danych Colliers, Olivia Prime, będąca częścią kompleksu Olivia Business Centre, była największym obiektem biurowym oddanym do użytku w III kwartale 2018 roku w Polsce. Inwestycja ta dostarczyła na rynek 28 000 metrów kwadratowych nowoczesnych biur.

W fazie dynamicznego rozwoju jest także rynek powierzchni przemysłowo-magazynowych napędzany ciągłym rozwojem zlokalizowanych w Trójmieście portów morskich. Efektem ich rekordowych przeładunków jest konieczność rozbudowy zaplecza logistycznego. Według danych za III kwartał 2018 roku dla całego kraju, popyt na tego typu nieruchomości znacznie przewyższył podaż (818 000 m2 w stosunku do683 400 m2). Oznacza to duże możliwości inwestycyjne w naszym regionie. Oferta inwestycyjna województwa pomorskiego odpowiada na zapotrzebowanie na pomorskim rynku nieruchomości. Ponad 370 ha oferowanej na targach powierzchni to tereny przeznaczone właśnie pod działalność logistyczną i przemysłową.

W trakcie targów dużym zainteresowaniem cieszą się także nieruchomości dedykowane branży hotelowej oraz mieszkaniowej. Województwo pomorskie rocznie odwiedza średnio 9 milionów turystów, a liczba ta z roku na rok stale wzrasta. W ostatnich latach Trójmiasto znalazło się w wielu prestiżowych rankingach, takich jak Top Global Destinations On The Rise, opublikowanym przez portal Trip Advisor, czy European Best Destination 2017, w którym wyróżniono miasto Gdańsk. Trójmiasto znajduje się także w czołówce miast w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jest liderem w Polsce według indeksu jakości życia mierzonego między innymi poziomem bezpieczeństwa, kosztami życia czy jakością powietrza. Pokazuje to, że województwo pomorskie to atrakcyjne miejsce zarówno do spędzania urlopu, jak i stałego zamieszkania – wynika z informacji, które przekazała nam Anna Bochyńska z Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *