Źródło ilustracji: NFZ.
Już w 207 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej na Pomorzu pacjenci mogą korzystać z opieki koordynowanej. Opieka ta pozwala na szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie oraz leczenie chorób przewlekłych
O rosnącej popularności opieki koordynowanej świadczy fakt, że w ubiegłym roku skorzystało z niej w naszym regionie ponad 26,5 tysięcy osób, a w okresie od stycznia do lipca tego roku już ponad 40 tysięcy – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia:
W ubiegłym roku w ramach opieki koordynowanej zarejestrowano w województwie pomorskim blisko 66 tysięcy świadczeń, a w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku 150 tysięcy. Najwięcej pacjentów w województwie pomorskim w ramach opieki koordynowanej leczyło się na choroby układu krążenia. W 2023 i w 2024 roku było to około 63 % ogółu leczonych. Na kolejnym miejscu znalazły się zaburzenia wydzielania wewnętrznego oraz odżywiania i przemiany metabolicznej.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić pacjentom w sytuacjach medycznie uzasadnionych badania, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla lekarza specjalisty. Leczenie jest oparte na indywidualnym planie opieki medycznej i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.
Opieka koordynowana przeznaczona jest dla pacjentów ze schorzeniami najczęściej występującymi w Polsce z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii i chorób nerek. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych dziedzin, lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę i ustala indywidualny plan leczenia. Dzięki zastosowaniu opieki koordynowanej lekarze POZ zyskują możliwość kierowania pacjentów na badania, które do tej pory leżały jedynie w kompetencjach lekarza specjalisty. Celem poszerzenia katalogu badań w POZ jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie diagnostyki, szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia. Nowym rozwiązaniem, jest możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Opieka koordynowana w POZ pozwala pacjentowi na korzystanie z wizyt, badań i ewentualnych konsultacji w jednym miejscu, daje mu również możliwość pozyskania większej wiedzy na temat jego choroby oraz zwiększa dostępność do badań diagnostycznych i lekarzy specjalistów.
Listę pomorskich placówek, które przystąpiły do opieki koordynowanej znaleźć można pod internetowym adresem:
https://koordynowana.nfz.gov.pl/przychodnie-poz-realizujace-opieke-koordynowana/
– poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl