„Pandora gate” oraz inne zagrożenia ale również nadzieje – na Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Czy powstaje nowa, świecka religia? Kiedyś opracowano raport: „Granice wzrostu”. Czy wyczerpaliśmy możliwości, nie tylko zużywania zasobów ziemi, ale czy też wspinamy się na Wieżę Babel, albo na Drzewo Poznania Złego i Dobrego?

Fot. Kazimierz Netka.

EFNI 2023 – rozmowy o nadziejach i zagrożeniach wynikających z nowoczesności

Fot. Kazimierz Netka.

Cyfryzacja, nowe możliwości toczenia wojen, pandemie – to jedne z wielu zagrożeń, które, oprócz pandemii, pojawiły się na Ziemi w ostatnich latach. O globalnych nadziejach, ale również niebezpieczeństwach, rozmawiają uczestnicy 12. EFNI – Europejskiego Forum Nowych Idei, w Sopocie.

Fot. Kazimierz Netka.

Tegoroczne, 12. z kolei EFNI rozpoczęło się w środę, 11 października 2023 roku.

W czwartek, 12 października, za wprowadzenie do tematyki obrad podczas tego dnia, za nakreślenie nowego świata istnienia ludzkości, naszych dążeń; można uznać spotkanie autorskie z prof. Janem Kreftem z Politechniki Gdańskiej, autorem publikacji pt.: „Władza misjonarzy. Zmierzch i świt świeckiej religii w Dolinie Krzemowej”.

Fot. Kazimierz Netka.

Nieostrożna cyfryzacja, czyli „homo tableticus” to jedno z dolegliwości ludzkości, a zwłaszcza najmłodszych. Mówiono o tym podczas EFNI 2023 w trakcie spotkania ekspertów i dyskusji w ramach „Ścieżki”: CYFROWA TRANSFORMACJA EUROPY.

Temat dyskusji oraz wypowiedzi brzmiał: „Dobrostan dzieci w cyfrowym świecie”. Oto wprowadzenie: Uzależnienie od smartfonu stało się codziennością, a narażenie na wyłudzenie danych rośnie wraz z pojawianiem się kolejnych aplikacji adresowanych także do dzieci i młodzieży. Jak uzyskać równowagę i czy stan obecny wymaga odgórnych regulacji?

Fot. Kazimierz Netka.

O powyższym problemie mówili m.in.: Magdalena Bigaj – prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa; Konrad Ciesiołkiewicz – prezes Fundacji Orange; Ada Florentyna Pawlak – antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, Uniwersytet Łódzki; Marcin Olender – Public Policy and Government Relations Manager, Google; Piotr PrósinowskiDział Profilaktyki, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni. Prowadzenie: Arkadiusz Michałowski – specjalista ds. analizy nielegalnych treści w internecie, NASK.

W tej debacie dość często wypowiadano słowa: „Pandora gate” – dotyczące skandalu z prześladowaniami dzieci przez niektórych youtuberów.

Fot. Kazimierz Netka.

W piątek, 13 października, czyli jutro, będzie podczas EFNI mowa m.in. na temat: „Przyszłość wspólnej waluty”. Oto zakres tej debaty: Europa zmaga się z licznymi problemami. Po latach znów wraca dyskusja o możliwej Unii „dwóch prędkości” i narodowych egoizmach. Czy wspólna waluta może stanowić kluczowe spoiwo działające na rzecz integracji oraz stać się źródłem stabilizacji i wspólnych wartości? Jak wypada euro w globalnej konfrontacji z dolarem czy juanem?

Oczywiście tu warto zastanowić się co ze złotym polskim – pieniądzem, który jest symbolem naszej suwerenności.

Więcej wiadomości na temat EFNI 2023 można znaleźć na stronie: https://efni.pl/wp-content/uploads/2023/10/EFNI2023_AGENDA_10.10.2023_TXT_PL.pdf .

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *