Fot. Kazimierz Netka.
W Polsce jest około 2 mln mikro, małych i średnich firm. Wytwarzają one prawie 50 procent naszego PKB
Jakich zmian mogą obawiać się przedsiębiorcy? A może będą to zmiany na lepsze? Być może kiedyś. W tym momencie pierwszym lękiem dla firm jest wolna wigilia. Ale to jeszcze nic. Przed tymi niewielkimi zakładami „kroi“ się biurokracja, jakiej świat nie widział. Chodzi zaś np. o obowiązek raportowania swej niefinansowej działalności, czyli pisania dodatkowych sprawozdań. Niewykluczone, że do tego raportowania trzeba będzie zatrudnić dodatkowych pracowników, przeszkolić załogi. Wymyśliła to Unia Europejska. A tymczasem aktualne jest pytanie Czepca z utworu „Wesele“ Stanisława Wyspiańskiego: Cóż tam panie w polityce? Chińczycy trzymają się mocno?
Fot. Kazimierz Netka.
W każdym razie, małym zakładom usługowym, produkcyjnym za wesoło nie jest. Niepewność jutra, nowe obowiązki, kolejne obciążenia finansowe – taki jest los nie tylko polskich przedsiębiorców w Unii Europejskiej. Jak ulżyć tym twórcom miejsc pracy? Nad tym zastanawiamy się od bardzo dawna, od zarania najnowszych dziejów, czyli od około 35 lat. Efekty są mizerne. Zamiast lepiej, jest coraz gorzej. Dlaczego? To pytanie cisnęło się na usta uczestnikom konferencji pt. „Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian“, zainicjowanej przez panią minister Agnieszkę Majewską – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, a zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, 25 listopada 2024 roku. Konferencja ta była dla przedsiębiorców okazją do spotkań, ale też źródłem wiedzy przekazanej przez prelegentów – ekspertów podczas czterech debat, dotyczących m.in.: prawa gospodarczego przyjaznego przedsiębiorcom; raportowania niefinansowego i jego wpływu na konkurencyjność sektora MŚP; zmian w Kodeksie pracy i rozwoju lub likwidacji szarej strefy; zastosowania sztucznej inteligencji w rozwoju przedsiębiorstw.
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w części tego wydarzenia. Przyciągnęło ono wielu właścicieli firm, a zwłaszcza szefów organizacji pracodawców, biznesmenów. Solidarność z przedsiębiorcami wyraźnie zaakcentowali nie tylko swą obecnością ale równie wypowiedziami, m.in.: Krzysztof Paszyk – Minister Rozwoju i Technologii; minister Marcin Stanecki – główny inspektor pracy; Beata Rutkiewicz – wojewoda Pomorska; Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego; Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska. Obecni byli tez parlamentarzyści oraz Adam Abramowicz – poprzedni rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Fot. Kazimierz Netka.
Konferencję prowadzili red. Dagmara Rybicka – rzecznik prasowy W Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz red. Sławomir Siezieniewski.
Wprowadzeniem do obrad był film, zawierający m.in wypowiedź minister Agnieszki Majewskiej – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców:
– Mim celem na najbliższe 6 lat jest podnoszenie standardów obsługi przedsiębiorców, czyli tworzenie stabilnych i przyjaznych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, które pozwolą firmom z sektora MŚP swobodnie wzrastać, Zamierzam wzmocnić wydziały legislacyjne tak, aby głos rzecznika był bardziej słyszalny.
W tym celu podjęłam współpracę z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Pracuję również nad uproszczeniem przepisów prawnych i eliminacją zbędnych barier biurokratycznych, by przedsiębiorcy mogli skupić się na rozwoju swoich firm. Docelowo będę się również starać o zmianę ustawy o rzeczniku w zakresie możliwości składania projektów ustaw, a nie tylko ich opiniowanie. Dzięki temu stanowisko rzecznika, jako reprezentanta sektora MŚP, będzie bardziej efektywne – czego oczekują przedsiębiorcy.
Nowym obszarem działalności Biura zamierzam uczynić mediacje. Chciałabym, aby wyróżnikiem moich działań był stały dialog z przedsiębiorcami. W tym celu w Biurze Rzecznika oprócz Rady Przedsiębiorców i Rady Naukowej powołałam jeszcze jedno ciało doradcze Rade Gospodarczą. Jestem przekonana, że dzięki zaangażowaniu Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, udzielimy poparcia licznym przedsiębiorcom i przyczynimy się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i dzięki temu nasz wspólny głos będzie mocniejszy.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas swego wystąpienia w Gdańsku, pomysłodawczyni konferencji, minister Agnieszka Majewska – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, powiedziała m.in:
– Są miejsca mające w sobie energię, która wydaje się nie gasnąć mimo upływu lat – powiedziała pani minister Agnieszka Majewska. – Takim miejscem jest Gdańsk, świadek wydarzeń, które zmieniły bieg historii. Jednocześnie przestrzeń, gdzie teraźniejszość łączy się z przyszłością w sposób wyjątkowy. To miasto uczy nas, że siła tkwi w solidarności, odwadze w działaniach i umiejętności patrzenia w przyszłość z nadzieją, mimo wyzwań.
Dzisiejsze spotkanie jest szczególne nie tylko ze względu na tematykę ale również wyjątkowe i symboliczne dla Gdańska miejsce jakim jest Europejskie Centrum Solidarności, a także na ludzi, którzy tutaj się zgromadzili. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim państwu za obecność, a w szczególności, przedsiębiorcom, samorządowcom i organizacjom, które od lat pokazują, jak ogromną wartość ma współpraca, odpowiedzialność i innowacyjność.
Program dzisiejszej konferencji przewiduje 4 obszary tematyczne, w których będziemy podnosić wiele ciekawych kwestii – zapowiedziała w trakcie swego wystąpienia pani minister Agnieszka Majewska.
Fot. Kazimierz Netka.
Zwieńczeniem tej części konferencji było wręczanie kwiatów i składanie życzeń pani minister Agnieszce Majewskiej.
Oto ciąg dalszy programu konferencji „Przedsiębiorcy w oblicz nadchodzących zmian“:
Fot. Kazimierz Netka.
PANEL I: Prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom. Uczestnicy: dr Izabela Hasińska – pełnomocnik rzecznika MŚP w Poznaniu – moderator; dr Mariusz Filipek – zastępca rzecznika MŚP; Bogusław Wieczorek – radca prawny, pełnomocnik zarządu Olivia Centre ds. public relations; Małgorzata Wokacz-Zaborowska – dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MŚP; Marta Handzlik-Rosuł – prawniczka specjalizująca się w Prawie Pracy i Prawie Oświatowym; prof. Katarzyna Kokocińska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
PANEL II: Raportowanie niefinansowe i jego wpływ na konkurencyjność sektora MŚP. Uczestnicy: Krzysztof Traczyk – dyrektor Gabinetu Rzecznika MŚP – moderator; Tomasz Smorgowicz – przewodniczący Zespołu ds. ESG przy Rzeczniku MŚP; Jolanta Szydłowska – prezes Forum Pracodawców Północy; Monika Hinc – dyrektor działu HR Scalac, ESG; Justyna Wysocka-Golec – KPMG Poland Consulting Partner, ESG
Fot. Kazimierz Netka.
PANEL III: Zmiany kodeksu pracy – rozwój czy likwidacja „szarej strefy”? Uczestnicy: r. pr. Monika Kościewicz – pełnomocnik Rzecznika MŚP w Gdańsku – moderator; minister Marcin Stanecki – główny inspektor pracy; Tomasz Olszówka – dyrektor Wydziału Prawno–Legislacyjnego Biura Rzecznika MŚP; r. pr. Anna Kluczek-Kollár – wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku; dr Ewa Podgórska-Rakiel – pełnomocnik Pracodawców Pomorza ds. Prawa Pracy
Wykład: Zastosowanie sztucznej inteligencji w rozwoju przedsiębiorców – Wiesław Mitura – przedsiębiorca, właściciel firmy szkoleniowej.
Poprosiliśmy przedstawicieli organizacji przedsiębiorców o ocenę spotkania zorganizowanego przez panią minister. Oto wypowiedzi:
– Cieszę się, że taka konferencja została zorganizowana i tytuł, że państwo powinno być przyjazne dla przedsiębiorców, to jest oczywista oczywistość. Tak że myślę, że rzecznik małych i średnich przedsiębiorców jest taką jedyną instytucją państwową, która wprost broni praw przedsiębiorców. Poruszane na konferencji tematy prawne ustawodawcze są bardzo ważne dla przedsiębiorców praktycznie na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej.
Myślę, że frekwencja, którą mamy na konferencji, bardzo duża, pokazuje, że to są sprawy istotne dla przedsiębiorców, tutaj dla nas lokalnie z województwa i oczywiście cieszymy się, że rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców jest pani Agnieszka Majewska, która wywodzi się w Gdańska; była rzecznikiem terenowym w Gdańsku. Traktujemy ją jako osobę, która zna problemy, które mamy tutaj. Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności jest też ważne w pewnym sensie symboliczne dla nas – tam, gdzie odrodziła się przedsiębiorczość, wolna przedsiębiorczość, wolna Polska, Dlatego uważam, że ta konferencja jest naprawdę ważna i cieszę się, że jest taka frekwencja – powiedział Marek Świeczkowski – przewodniczący Rady Klastra Logistyczno – Transportowego Północ-Południe.
Fot. Kazimierz Netka.
– W mojej ocenie pani minister Agnieszka Majewska będąc nowym rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców mierzy się z wyzwaniami, które leżą u podstaw polskiej, także pomorskiej gospodarki i prezentacja już w pierwszym panelu tego pakietu deregulacyjnego, to jest już część odpowiedzi, na które przedsiębiorcy, także pomorscy, czekają. Mamy nadzieję, że ten głos z Pomorza z racji rekomendacji i mocnego związania pani minister z Pomorzem będzie silniejszy i on będzie rezonował na decyzje po stronie administracji i legislacji, stąd taka silna obecność wszystkich organizacji. Ja oceniam tę inicjatywę absolutnie jako pozytywną i konieczną, by ten głos przedsiębiorców, często rozproszony, był lepiej słyszalny – powiedział Damian Mucha – prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.
– Generalnie bardzo dobre wydarzenie. Dobrze, że takie konferencje się odbywają. To buduje więź między Biurem Rzecznika Małych Przedsiębiorców a środowiskiem gospodarczym. Chodzi o to, żeby wzmacniać naszych przedsiębiorców, naszą gospodarkę, żeby rządzący również słuchali nas poprzez tego typu konferencje, Wydaje się, że udaje się przeforsować niektóre tematy. Oby tak dalej, więc jest to słuszna inicjatywa Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i nowej pani ministry Agnieszki Majewskiej po to, żebyśmy wspólnie budowali przyszłość i rozwój gospodarczy naszego kraju – powiedział Tomasz Limon – prezes zarządu Pracodawców Pomorza, konsul honorowy Republiki Łotewskiej.
Podczas spotkania z dziennikarzami pani minister Agnieszka Majewska – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwróciła uwagę m.in na składkę zdrowotną która będzie korzystne bo także mikroprzedsiębiorcy będą płacili tę składkę zdrowotną w o 100 złotych miesięcznie mniej, To są jak najbardziej pozytywne rozwiązania, aczkolwiek w mojej ocenie niewystarczające – powiedziała pani minister. I dodała:
Fot. Kazimierz Netka.
– Kolejną taką sprawą jest „walka“ z energią – podwyżki jeżeli chodzi o energię dotyczące przedsiębiorców. My wiemy, że premier zapowiedział odmrożenie wysokości cen energii dla przedsiębiorców. Uważam, że powinno to być skonsultowane ze środowiskiem przedsiębiorców. Tych konsultacji nie było. W tej sprawie również wystosowałam pismo do pana premiera i oczekuję na odpowiedź.
Jak wygląda współpraca między rzecznikiem a rządem? Ta współpraca dobrze się układa?
– Mam nadzieję, że ona pójdzie w dobrym kierunku. Jeżeli chodzi o ministerstwa to mam bardzo dobre relacje z wszystkimi ministerstwami. Staramy się tutaj tworzyć przepisy dla przedsiębiorców takie aby oni mogli swobodnie prowadzić działalność gospodarczą. Spotykamy się w zespołach. Ja uczestniczę w posiedzeniach komisji sejmowych. Teraz mamy w piątek, 29 listopada, dużą konferencję dla przedsiębiorców, w Senacie, gdzie jesteśmy współorganizatorami tej konferencji i też będziemy rozmawiać o problemach dotyczących MŚP.
– Jak sektor MŚP radzi sobie w województwie pomorskim, który pani zna bardzo dobrze?
– Powiem tak: sektor MŚP ogólnie ma bardzo ciężko, ponieważ od stycznia jak wiecie państwo, minimalne wynagrodzenie idzie do góry: 4666 zł. Za tym idzie ZUS do góry. Koszty energii. Prawda jest taka że od stycznia przedsiębiorca, który by zatrudniał na przykład 9 osób, on będzie miał wybór: albo będzie zwalniał pracowników z uwagi na to, że koszty mu rosną, albo będzie rezygnował z jakiś rzeczy dotyczących AI, wprowadzania nowych technologii w firmie, więc będzie musiał podjąć decyzję czy rozwijać się, czy na przykład no redukować zatrudnienie i to będzie duży problem. To nie tylko w pomorskim województwie bo to dotyczy całej Polski. Przedsiębiorcy mają bardzo duże bariery w prowadzeniu działalności. Podkreślić muszę tutaj, że jest jeden plus, że faktycznie rząd stanął na wysokości zadania i do końca listopada przedsiębiorcy mogą składać wniosek o wakacje składkowe no i wówczas za grudzień nie będą musieli płacić składki na ubezpieczenia społeczne w przyszłym roku – również i to jest na pewno plus i odciążenie dla tych najmniejszych, aczkolwiek nie jest wystarczające.
Fot. Kazimierz Netka.
O prawie przyjaznym dla przedsiębiorców mówi się od „zarania dziejów“, czyli od 35 lat. Co stoi na przeszkodzie, by takie prawo powstało?
– Też bym chciała wiedzieć. Cały czas rozmawiamy z ministerstwami. Chcielibyśmy tworzyć tak przepisy, żeby one faktycznie były przyjazne dla przedsiębiorców, No i przede wszystkim długie vacatio legis, tak żeby przedsiębiorcy mieli czas na przygotowanie swoich firm do wprowadzania nowych przepisów. Jak państwo wiecie, teraz jest kwestia dotycząca dnia wolnego jeżeli chodzi o Wigilię, 24 grudnia. Oczywiście nie mówię że jestem przeciwna, ale nie może być wprowadzona dla przedsiębiorców wolna Wigilia miesiąc przed wigilią, gdzie przedsiębiorcy mają zakontraktowane dostawy. To nie może tak wyglądać. Te vacatio legis – możemy przeprowadzić konsultacje społeczne; przedsiębiorcy powinni się wypowiedzieć; powinni mieć przynajmniej minimum pół roku na to, żeby się do tego przygotować. Jeżeli będziemy stosować to vacatio legis i będziemy wiedzieć, że jest pół roku, rok czasu, to faktycznie działalność gospodarcza będzie prowadzony inaczej. Przedsiębiorcy zamiast zajmować się tym co jutro zmieni rząd, będą faktycznie prowadzili swoje firmy.
Fot. Kazimierz Netka.
– Odnoszę wrażenie, że ciosem w przedsiębiorców jest to raportowanie niefinansowe. Czy przedsiębiorcy w innych krajach również narzekają na ESG?
– Powiem tak: narzekają, bo to są koszty dodatkowe. Teraz duzi już są objęci tym raportowaniem. Jeżeli chodzi o małych przedsiębiorców – jeszcze tego nie ma, ale oni również będą mogli raportować. To jest ważne w łańcuchu dostaw – jeżeli duży będzie miał wybór, to wybierze tego małego, który raportuje, bo jeden będzie uzależniony od drugiego, więc uważam że powinni edukować sektor MŚP jak się zachować aby nie wypaść z łańcucha dostaw.
Fot. Kazimierz Netka.
– Rozmawiając z przedsiębiorcami, wracając do tematu tej wigilii wolnej od pracy: Czy oni w ogóle w jakikolwiek sposób wskazują na to, kiedy mogłoby być to takie bardziej realne, żeby to wprowadzić bo rozumiem, że to w tym roku za szybko, ale czy jest taki realny termin, który wskazują przedsiębiorcy?
– Przedsiębiorcy oczekują przede wszystkim konsultacji, z całym sektorem MŚP i uważam, że takie konsultacje powinny się odbyć, bo one też pokażą: 2 000 000 MŚP – które tworzą prawie 50% PKB. To jest sól naszej gospodarki. Jeżeli nie będziemy słuchać głosów przedsiębiorców, to nic z tego nie będzie. To jest najważniejsze co może u nas być: sektor MŚP – podkreśliła pani minister Agnieszka Majewska – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl