PARP ma około 10 miliardów złotych unijnych pieniędzy do rozdysponowania do 2027 roku. Z województwa pomorskiego umowy z PARP zawarło niespełna 50 podmiotów. Seminarium w Gdańsku. Ostrzeżenia przed oszustami

Fot. Kazimierz Netka.

Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców – stan obecny oraz nowe możliwości

Fot. Kazimierz Netka.

Sala wypełniona do ostatniego miejsce i jeszcze ludzie dochodzili. Trzeba było dostawiać krzesła. Taką popularność zyskała propozycja szkolenia na temat: „Twój region. Twoja przyszłość. Jak wykorzystać Fundusze Europejskie?“ Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Spotkanie to zorganizowano 21 maja 2025 roku w ARCHE Dwór Uphagena, ul. Kieturakisa, w Gdańsku. Współorganizatorami oraz dostawcami wiedzy byli też m.in.: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Bank Gospodarstwa Krajowego, PSSE.

Fot. Kazimierz Netka.

Co przyciągnęło liczną grupę przedstawicieli firm, instytucji na to wydarzenie? Zapewne chęć zdobycia wiedzy, a także to, co napisano w zaproszeniu: Tematem spotkania będą Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców – stan obecny oraz nowe możliwości. Doświadczeni praktycy opowiedzą o nowych programach realizowanych przez PARP i MFiPR, przybliżą warunki i możliwości udziału w wybranych projektach i konkursach realizowanych z  Funduszy Europejskich 2021-2027 w programach Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) i Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Podczas spotkania zapraszamy do odwiedzenia stoisk: PIFE, BGK, PARP, Innovation Coach.

Potrzeba organizowania takich spotkań jest wyraźnie widoczna. Z województwa pomorskiego do samej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wpłynęło około 500 wniosków tylko w tym okresie finansowania (łącznie w Pomorskiem istnieje około 300 000 firm).

Fot. Kazimierz Netka.

– Mamy około 50 umów o dofinansowanie – powiedziała nam Aneta Zielińska-Sroka – zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Marketingu PARP. – No to widzimy, że jednak jest potrzeba żeby z takimi cyklami informacyjno – szkoleniowymi przyjeżdżać w różne regiony. Takich spotkań mamy 16. To jest nasze siódme spotkanie. Przed nami jeszcze kilka, więc do końca roku we wszystkich województwach będziemy obecni.

My jeszcze do dyspozycji mamy ponad 10 miliardów złotych dofinansowania, do 2027 roku – mówiła pani dyrektor Aneta Zielińska-Sroka. Projekty mają różną długość i charakter. Są to projekty inkubacyjne, kilkumiesięczne i wielomilionowe projekty inwestycyjne, więc tak naprawdę do wszystkiego trzeba się przygotować

Na pewno chcemy zainspirować przedsiębiorców. Dlatego że są różne możliwości pragniemy pokazać ich spektrum ale też instytucje, które my wspieramy, a działają w regionie i realizują projekty, do których zapraszają przedsiębiorców, wi.ec tak naprawdę chcemy pokazać, że część podmiotów jest blisko, przedsiębiorców tutaj z Gdańska, z województwa pomorskiego, a nasze informacje w tak krótkim czasie pozwalają przybliżyć przedsiębiorcom tę wiedzę no i trochę oddać im pole manewru, żeby sięgali po to dofinansowanie, bo widać, że na liczbę firm w Polsce nie tak wiele korzysta jeszcze z tego wsparcia.

Fot. Kazimierz Netka.

My jako Agencja mamy kilka programów krajowych. Tu będziemy mówili o Funduszach Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki i dla Rozwoju Społecznego. Natomiast zaprosiliśmy też przedstawicieli innych instytucji, żeby pokazali oferty regionalnych programów jakie tutaj dla przedsiębiorców są dostępne. Wyjątkowo mamy dzisiaj dużo słuchaczy. Prelegentami będą osoby z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, czyli bezpośrednio już z samego Urzędu będą przedstawiać ofertę dla przedsiębiorstw z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza – powiedziała nam przed rozpoczęciem seminarium Aneta Zielińska-Sroka – zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Marketingu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Tam gdzie są pieniądze, pojawiają się niezbyt uczciwe osoby. Przed nimi też ostrzegano podczas seminarium w Arche Dwór Uphagena na Dolnym Mieście w Gdańsku:

– Informujemy, żeby uważać na firmy zgłaszające się do przedsiębiorców. Czasami te firmy podszywają się pod nas, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. I też żeby przedsiębiorcy pamiętali, że żadna instytucja organizująca konkurs sama nie dzwoni po przedsiębiorcach, to z nami się trzeba skontaktować. Gdy dzwoni firma oferując napisanie wniosku za kilkaset złotych, to jest prawie na 100 procent próba wyłudzenia danych i pieniędzy, dlatego że po pierwsze wnioski składa się darmowo, samo złożenie wniosku jest zawsze bezpłatne. Poza tym, w dzisiejszych czasach wnioski składa się poprzez specjalne systemy. Nie ma najczęściej już teraz w ogóle wniosków papierowych.

Fot. Kazimierz Netka.

To nie są oszustwa na duże kwoty, to jest maksymalnie 800 złotych, gdyż do 800 złotych jest niska szkodliwość czynu i te firmy bazują na tym, że potem one nie są ścigane, bo to jest umarzane jakby z automatu. Bardziej tutaj model polega na tym, że się oszukuje wiele osób na małe kwoty. Ten proceder trwa już od lat i on jest bardzo – z tego, co otrzymujemy informacje od przedsiębiorców – bardzo rozpowszechniony, więc pewnie tych kwot po 800 złotych wpływa dużo do rąk oszustów.

Tutaj wchodzi w grę również wyłudzenie danych osobowych oraz o firmie. Przedsiębiorcy podają oszustom swoje dane wrażliwe do tego rzekomego wniosku, a co oszuści później zrobią z tymi danymi… Tylko wyobraźnia ich ogranicza – ostrzegały panie Aneta Jankowska i Magda Szwedowska z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gdańsku.

– Tak jak panie mówiły wcześniej jest część nieuczciwych osób próbujących naciągnąć przedsiębiorców na pomoc pod pretekstem złożenia wniosku na dofinansowanie, bądź inne finansowanie – potwierdza Krzysztof Hoffman – dyrektor Biura Projektów Bezzwrotnych UE w Departamencie Instrumentów Bezzwrotnych, Bank Gospodarstwa Krajowego. – W związku z tym tego typu firmy biorą na siebie pełen zakres usług czyli przygotowanie wniosku, jego złożenie, później obsługę. Przedsiębiorca dostaje wiadomość o finansowaniu, dopiero na sam koniec. Nieuczciwe firmy przychodzą do przedsiębiorcy np. z taką propozycją usługi: przygotujemy ci wniosek, złożymy ten wniosek, wszystko załatwimy, ty dostaniesz finansowanie. To tak nie działa. Żeby uzyskać finansowanie, po pierwsze wnioskodawca sam musi złożyć wniosek. Oczywiście, może to zlecić komuś, natomiast to nie jest tak, że wnioskodawca w zasadzie nie ma kontaktu w celu złożenia wniosku. Musi szukać jakiejkolwiek informacji, żeby ten wniosek przygotować. Oszuści mówią: proszę mi zapłacić 500 złotych, 10 000, 15 000 złotych, ja panu przygotuję wniosek, dostanie pan informację na sam koniec. W związku z tym podpowiadam podstawową zasadę: nie płać z góry, płać za efekty i oczekuj informacji zwrotnych – radzi Krzysztof Hoffman – dyrektor Biura Projektów Bezzwrotnych UE w Departamencie Instrumentów Bezzwrotnych, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Fot. Kazimierz Netka.

Oto, co przewidywał program spotkania:

– Oferta PARP dla przedsiębiorstw. Działania w ramach FENG i FERS, plany na przyszłość – Aneta Zielińska-Sroka – zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Marketingu PARP:

– Strefa Akceleracji – kompleksowy program wsparcia startupów – Agata Marszołek – kierownik Zespołu ds. Rozwoju Inicjatyw Strategicznych, Dział Parków Naukowo-Technologicznych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE);

– Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych – Twój pierwszy krok w cyfrowe jutro – Agnieszka Krzemińska – specjalista w Dziale Parków Naukowo -Technologicznych PSSE

– Rozwój zaczyna się od decyzji. Akademia Menadżera HR – Monika Kraszewska – koordynator projektu, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka;

– Wsparcie dla firm z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 – Aneta Jankowska i Magdalena Szwedowska – specjalistki ds. funduszy europejskich, Departament Programów Regionalnych, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku;

– Możliwości finansowania rozwoju przedsiębiorstw przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki – Krzysztof Hoffman – dyrektor Biura Projektów Bezzwrotnych UE w Departamencie Instrumentów Bezzwrotnych, Bank Gospodarstwa Krajowego;

– Możliwości wsparcia dla przedsiębiorców w ramach działań Innovation Coach – Marika Kowalska – ekspertka ds. komunikacji, Centrum Projektów Badawczych, Instytut PAN, Innovation Coach.

Konferencje z tego cyklu: „Twój region. Twoja przyszłość. Jak wykorzystać Fundusze Europejskie?“ odbywają się w całej Polsce. Zaczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Finał przewidziano na wrzesień 2025 roku we Wrocławiu.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *