PGE Energia Ciepła prezentuje kompleksowe rozwiązania w zakresie finansowania i efektywnego przeprowadzenia termomodernizacji budynków

Fot. Z Archiwum PGE Energia Ciepła

Jak sfinansować i przeprowadzić projekt modernizacyjny w zarządzanych budynkach mieszkalnych – rozwiązania oparte na praktycznych przykładach, to temat zaprezentowany podczas seminarium dla pomorskich zarządców budynków.

PGE Energia Ciepła zorganizowała 11 października w Gdańsku spotkanie z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, poświęcone rozwiązaniom w zakresie finansowania oraz efektywnego przeprowadzenia termomodernizacji budynków – czytamy w komunikacie, który przekazała nam Katarzyna DudzinGłówny Specjalista ds.Komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A.

Pomorscy zarządcy mieli okazję zapoznać się z ofertą wsparcia dla sektora mieszkaniowego ze środków regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, jak również możliwością uzyskiwania funduszy w ramach systemu świadectw efektywności energetycznej, czyli białych certyfikatów, które wydawane są za uzyskany efekt energetyczny, polegający na oszczędności energii, w wyniku realizacji przedsięwzięcia modernizacyjnego. Świadectwa przyznawane są na podstawie wniosków składanych w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE). Każdy wniosek podlega indywidualnej weryfikacji i musi zawierać audyt określający efekt energetyczny realizowanego przedsięwzięcia.

PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże od ponad 6 lat rozwija współpracę z partnerami w zakresie systemu wsparcia efektywności energetycznej. W przypadku białych certyfikatów osiągnęliśmy stuprocentową skuteczność uzyskując pozytywne rozpatrzenie ponad 90 złożonych do URE wniosków” – poinformowała Ewa Barszcz, Dyrektor Departamentu Handlu Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. „Współpraca polegająca na reprezentowaniu przez PGE Energia Ciepła partnerów w systemie przetargowym oraz w postępowaniach administracyjnych jest znaczącym odciążeniem w procesie pozyskania świadectw efektywności energetycznej – białych certyfikatów” – dodaje Ewa Barszcz.

W 2012 roku, jako pierwsi rozpoczęliśmy współpracę z PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w ramach pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej tzw. Białych Certyfikatów. Dzięki tej współpracy udało nam się pozyskać znaczący zwrot poniesionych nakładów i realizować z korzyścią dla mieszkańców naszej spółdzielni kolejne prace termomodernizacyjne, takie jak docieplanie budynków i likwidacja nieefektywnych piecyków gazowych, co w sposób istotny przyczyniło się do poprawy jakości życia mieszkańców spółdzielni” – powiedziała Małgorzata Majewska, Prezes SM Brzeźno w Gdańsku.

Termomodernizacja budynków, zamiana niebezpiecznych piecyków gazowych na ciepłą wodę użytkową podgrzewaną z miejskiej sieci ciepłowniczej oraz docieplenia budynków to główne projekty, które zrealizowaliśmy w ostatnich latach dla mieszkańców. Ich realizacja pozwoliła na uzyskanie zwrotu części poniesionych nakładów poprzez uzyskanie Białych Certyfikatów. To właśnie dzięki współpracy z PGE Energia Ciepła, które reprezentowało naszą spółdzielnię w procesie uzyskania świadectw efektywności energetycznej, udało nam się uzyskać środki na kolejne inwestycje. Dziś z przekonaniem chcę powiedzieć kolegom i koleżankom z branży, ze warto ubiegać się o wsparcie w systemie Białych Certyfikatów i warto skorzystać ze współpracy z doświadczonym i skutecznym partnerem” – dodał Wiesław Wawer, Prezes Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdyni

Obecni na piątkowym spotkaniu specjaliści i praktycy podzielili się swoimi doświadczeniami. Organizacja tego typu spotkań, gdzie PGE Energia Ciepła przedstawia efektywne energetycznie i finansowo rozwiązania zarządcom, ma bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców.   

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Po zakończonej integracji aktywów ciepłowniczych, od stycznia 2019 r. do PGE Energia Ciepła przeszło sześć elektrociepłowni – w Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Kielcach, Zgierzu, Lublinie i Rzeszowie, należących wcześniej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). W wyniku integracji, PGE Energia Ciepła jest największą firmą na rynku ciepła w Polsce, posiadającą  ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także  w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku. Siedziba PGE Energia Ciepła mieści się w Warszawie, natomiast w Krakowie znajduje się Centrum Usług Wspólnych oraz Departament Badań i Rozwoju – napisano w komunikacie.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *