Fot. Kazimierz Netka.
Zmniejszenie powstawania CO2 wyniesie ponad 40 procent. Dla porównania: taki sam efekt dałoby całkowite zatrzymanie spalinowego transportu drogowego w Gdyni na 20 dni w ciągu roku
Fot. Kazimierz Netka.
Gdynia jest miastem bardzo szczęśliwym. A przede wszystkim jej mieszkańcy. Po pierwsze dlatego, że splendoru dodaje jej nowoczesny Morski Port Handlowy, ciągle się rozbudowujący. Teraz znowu Gdynia zyskuje, dzięki spółce PGE, a konkretnie PGE Energia Ciepła i dyrekcji Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku. Atmosfera znacząco się polepszy, co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia ludzi oraz rozwoju biznesu, na przykład turystycznego. 22 lutego 2023 roku byliśmy świadkami niezwykle ważnego wydarzenia: wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę drugiej już kotłowni rezerwowo szczytowej (KRS 2), która zastąpi istniejący od kilkudziesięciu lat, kocioł na węgiel.
Fot. Kazimierz Netka.
Na tę uroczystość inauguracji budowy KRS 2 przybyło wielu gości. Powitani zostali m.in.: Wojciech Dąbrowski – prezes zarządu PGE S.A.; Przemysław Kołodziejak – prezes zarządu PGE Energia Ciepła; Maciej Jankiewicz – wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła; Elżbieta Kowalewska – dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku; Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni; Marek Łucyk – wiceprezydent Gdyni do spraw rozwoju. Elżbieta Sierżęga – wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni; Michał Pasieczny – burmistrz Rumi; Krzysztof Krzemiński – burmistrz Redy; Marcin Majek – wójt gminy Kosakowo; Teresa Jakubowska – wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku; Witold Kaczmarek – prezes zarządu Energotechnika-Energorozruch S.A. – wykonawca inwestycji.
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach poinformowało Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła S.A.:
PGE Energia Ciepła rozpoczyna dekarbonizację największego źródła ciepła w Gdyni
Fot. Kazimierz Netka.
PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, rozpoczęła w gdyńskiej elektrociepłowni proces odchodzenia od węgla i przejścia na paliwo niskoemisyjne, czyli gaz. W miejscu najstarszego budynku produkcyjnego elektrociepłowni, w którym pracowały kotły mazutowe z lat siedemdziesiątych, powstaje nowoczesna Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2 z trzema kotłami wodnymi – olejowo-gazowymi, o mocy 30 MW każdy. 22 lutego 2023 roku wmurowany został akt erekcyjny pod budowę nowej kotłowni oraz podpisana została Deklaracja ekologiczna.
– Dzisiaj rozpoczynamy jedną z najważniejszych inwestycji niskoemisyjnych na Pomorzu. To kolejny krok w modernizacji polskiego ciepłownictwa. To także przejaw konsekwentnej realizacji Strategii PGE, która zakłada neutralność klimatyczną Grupy do 2050 roku. Transformacja źródeł wytwórczych w Elektrociepłowni w Gdyni, pozwoli na zredukowanie emisji CO2 o ponad 40 proc., czyli tyle ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na 20 dni w ciągu roku. Docelowo, inwestycja ta nie tylko zapewni to ciepło odbiorcom, ale również pozwoli na ograniczanie wpływu naszej działalności na środowisko i pozytywnie wpłynie na poprawę powietrza w regionie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Fot. Kazimierz Netka.
Nowa Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2 zastąpi największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który przepracował od końca lat siedemdziesiątych ok. 100 tys. godzin. Jego trwałe wycofanie z eksploatacji przyniesie wymierne efekty ekologiczne: emisja tlenków siarki obniży się ponad 40-krotnie, tlenków azotu 10-krotnie, a pyłów 20-krotnie. Zużycie paliwa węglowego zmniejszy się o 20 tys. ton rocznie, w wyniku czego do Gdyni nie będzie już wjeżdżać 330 wagonów z węglem. Docelowe dla tej inwestycji paliwo gazowe przewidziane jest w Elektrociepłowni Gdyńskiej w 2026 roku. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł.
Fot. Kazimierz Netka.
– PGE Energia Ciepła jest największym producentem ciepła w Polsce. Naszym priorytetem jest realizowanie inwestycji, które przybliżą Grupę PGE do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku. I to się już dzieje. Budowa nowych źródeł wytwórczych i wycofanie z eksploatacji najstarszego ciepłowniczego kotła węglowego w Gdyni rozpoczyna dekarbonizację w tej elektrociepłowni, ale takie inwestycje prowadzimy także w innych miastach, m.in. w Rzeszowie, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Pracownicy Elektrociepłowni Gdyńskiej oraz Dyrekcja i Zarząd PGE Energia Ciepła podpisali Deklarację ekologiczną – zobowiązanie wobec samorządów i społeczności lokalnej, że inwestycją w budowę nowych źródeł wytwórczych rozpoczyna realizację Planu Dekarbonizacji dla Elektrociepłowni Gdyńskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
– Poprzednie pokolenie ciepłowników ukształtowało dzisiejsze aktywa wytwórcze w Gdyni w latach 70 – 90-tych XX wieku i przez ten czas, modernizując i inwestując w pracujące urządzenia, czerpaliśmy z tego korzyści jako mieszkańcy i jako region. Dzisiaj realizujemy już nowe wyzwania, dla kolejnych pokoleń mieszkańców Gdyni i okolic – powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku. – Dzięki zastosowaniu w perspektywie 2030 roku miksu paliwowego: biomasy, gazu, oleju lekkiego i węgla oraz dywersyfikacji kierunków dostaw paliwa, zapewnimy mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne – dodała Elżbieta Kowalewska.
Fot. Kazimierz Netka.
Jednocześnie w Elektrociepłowni Gdyńskiej w Kotłowni Rezerwowo-Szczytowej nr 1 trwa montaż nowego kotła parowego o mocy 27 MW. Będzie on rezerwowym źródłem pary dla odbiorców zewnętrznych i na potrzeby własne elektrociepłowni. Będzie on także źródłem szczytowym w razie dużego zapotrzebowania na ciepło dostarczane mieszkańcom Gdyni, Rumi, Redy i Kosakowa. Paliwem dla nowego kotła będzie olej lekki. Wartość tej inwestycji to ok. 20 mln zł.
Fot. Kazimierz Netka.
Plan Dekarbonizacji w Elektrociepłowni Gdyńskiej zakłada, że do 2030 roku, 70 proc. produkowanego ciepła będzie pochodziło z paliw innych niż węglowe, a do roku 2050 Elektrociepłownia Gdyńska stanie się zeroemisyjna.
PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni, które w tych miastach są jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, a także największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 13.190 TJ ciepła i 1.413 GWh energii elektrycznej zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi, Redzie i Gminie Kosakowo.
Fot. Kazimierz Netka.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych – poinformowała Agnieszka Dietrich z Biura Prasowego PGE Energia Ciepła.
Fot. Kazimierz Netka.
Doprowadzenie do takiego polepszenia atmosfery nad Zatoką Gdańską, to wielka zasługa przede wszystkim pracowników i dyrekcji Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Słowa uznania dla ich wysiłków padły z ust m.in. Wojciecha Dąbrowskiego – prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej:
Fot. Kazimierz Netka.
Chcę pogratulować przede wszystkim zespołowi pani dyrektor Elżbiecie Kowalewskiej, która dzielnie dowodzi Wybrzeżem, jeszcze pod flagą kiedyś innej firmy, zagranicznej. PGE 5 lat temu w wyniku wielkiej akcji repolonizacji aktywów wytwórczych odkupiła od francuskiego wytwórcy elektrociepłownie w Gdyni, Gdańsku, a także w innych miastach Polski. Pani dyrektor od wielu lat prowadzi z wielkim powodzeniem firmę. Oddział EC Wybrzeże jest bardzo ważnym elementem na naszej mapie wytwórczej, silnym punktem dającym poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Trójmiasta. Chciałem podziękować też panu dyrektorowi Brunonowi, który jest szefem Elektrociepłowni w Gdyni; całemu zespołowi, który doprowadził do tej realizacji – powiedział pan prezes.
Działania PGE doskonale dopasowują się do bardzo ważnych realizacji i planów, jakie mają władze Gdyni. O tych zamierzeniach mówił Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni.
Doprowadzenia projektu do realizacji, gratulował również Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:
Fot. Kazimierz Netka.
– Szczęść Boże w tym wielkim dziele! – powiedział pan wojewoda na zakończenie swego wystąpienia.
Fot. Kazimierz Netka.
Na poprawę jakości życia wskazywał też Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni. Pan prezydent podkreślił, ze Gdynia ma olbrzymi atut, jakim są lasy, zajmujące około 50 procent powierzchni miasta. Żeby wykorzystać położenie Gdyni, jej zasoby, miasto zamierza rozbudowywać sieć centralnego ogrzewania – jako jednego z działań zmierzających do zmniejszenia emisji CO2. Pan prezydent Wojciech Szczurek powiedział też, że miasto w ciągu 7 lat zamierza obniżyć o 43 procent swój ślad węglowy.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl