PGE wspiera 12 parków narodowych w Polsce Ostatnio pomoc otrzymał Park Narodowy „Bory Tucholskie” na zakup magazynu energii oraz na modernizację instalacji fotowoltaicznej w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie

Na zdjęciu: Jezioro Ostrowite. Fot. K. Lubińska.

PGE działa na rzecz ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej

PGE Polska Grupa Energetyczna rozszerza współpracę z polskimi instytucjami przyrodniczymi, nawiązując współpracę z Parkiem Narodowym „Bory Tucholskie”. W ramach wspólnych działań, których realizacja jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE, planowany jest zakup magazynu energii oraz modernizacja istniejącej instalacji fotowoltaicznej w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie. Łącznie PGE wspiera już 12 parków w całej Polsce – poinformował Konrad Mróz – Kierownik Komunikacji Zewnętrznej i Biura Prasowego PGE Polska Grupa Energetyczna.

Park Narodowy „Bory Tucholskie” to kolejny park, który dołączył do wspieranych przez Fundację PGE instytucji ochrony przyrody. Obszar, jaki zajmuje, charakteryzuje się unikatowym i niespotykanym na innych terenach Polski ekosystemem. Dzięki naszej współpracy będziemy mogli przybliżać zwiedzającym walory Parku Narodowego „Bory Tucholskie” i jego wartość w skali całego kraju. Cieszę się, że po raz kolejnym możemy być częścią ważnej inicjatywy na rzecz ochrony przyrody i środowiska – podkreśla Katarzyna Wasilewska, Wiceprezes Zarządu Fundacji PGE.

Kluczowym działaniem, które zostanie zrealizowane w Parku Narodowym „Bory Tucholskie” przy współpracy z Fundacją PGE, będzie zakup magazynu energii oraz modernizacja instalacji w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie, co pozwoli na lepsze wykorzystanie energii pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych.

Na zdjęciu: Bór chrobotkowy. Fot. Agnieszka Turowska.

Dyrektor Parku, mgr inż. Janusz Kochanowski, bardzo pozytywnie ocenia nawiązanie współpracy z PGE

– Zakupiony w ramach projektu magazyn energii oraz modernizacja instalacji umożliwią skuteczniejsze wykorzystywanie energii pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych, co jest niezwykle ważne dla poprawy funkcjonowania Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie. Traktujemy ten projekt jako początek naszej wspólnej drogi z PGE, która ma na celu podejmowanie kolejnych działań na rzecz ochrony i poprawy środowiska – mówi mgr inż. Janusz Kochanowski, Dyrektor Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.

Park Narodowy „Bory Tucholskie” powstał w 1996 roku i jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce. Chroni przede wszystkim unikatowy w skali Polski i Europy sandrowo-pojezierny typ krajobrazu, z jego naturalną różnorodnością biologiczną. Priorytetowym zadaniem w ochronie przyrody jest zachowanie naturalnej specyfiki jezior, zwłaszcza lobeliowych, torfowisk i borów sosnowych, w tym wyróżniających się – borów chrobotkowych.

Na zdjęciu: Lobelie w jeziorze. Fot. K. Lubińska.

Z racji swojej niewielkiej powierzchni, Park oprócz tradycyjnego zwiedzania szlakami pieszymi i rowerowymi, oferuje turystom kompleksowe Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie. Na jego terenie znajduje się budynek dydaktyczny z zieloną szkołą, Zagroda Pokazowa Zwierząt oraz nowoczesne muzeum przyrodnicze. Wszystkie działania edukacyjne mają na celu kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec środowiska naturalnego.

Fundacja PGE od lat jest zaangażowana w działania i projekty mające na celu ochronę przyrody i środowiska naturalnego. Aktywnie angażuje się w opiekę nad dzikimi ptakami – sokołami wędrownymi i bocianami białymi. Wspiera także Biebrzański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Woliński Park Narodowy i Park Narodowy „Bory Tucholskie” w działaniach na rzecz ochrony przyrody, projektach edukacyjnych i naukowo-badawczych. Fundacja PGE współpracuje także z Ligą Ochrony Przyrody by wspólnie realizować działania z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej – poinformował Konrad Mróz – Kierownik Komunikacji Zewnętrznej i Biura Prasowego PGE Polska Grupa Energetyczna.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *