W Gdańsku powstał europejski akcelerator technologii nawigacji satelitarnej
Space3ac – dobry start w przestrzeń międzyplanetarną
Jesteś w zespole, mającym pomysły na projekty z wykorzystaniem technologii kosmicznych? Możesz postarać się o pomoc w realizacji waszych planów! – uzyskać wsparcie wyspecjalizowanego podmiotu, znającego problematykę przemysłu tego rodzaju. Podmiotu, który „przyszedł na świat” w piątek wieczorem, 04 grudnia 2015 roku, w Gdańsku. Wtedy, stolicy województwa pomorskiego uroczyście powołano pierwszy w Polsce “przyśpieszacz” dla próbujących wykorzystywać możliwości Wszechświata: nowy europejski akcelerator technologii kosmicznych “Space3ac”.
Na zdjęciu: Sygnatariusze porozumienia dotyczącego utworzenia akceleratora technologii kosmicznych – w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Od lewej: Dawid Kentzer – partner w grupie Black Pearls; Krzysztof Kanawka – prezes Blue Dot Solutions; Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska; Marcin Żukowski – dyrektor w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Fot. Kazimierz Netka.
Podstawą utworzenia tego systemu wsparcia dla zespołów przedsiębiorców, zamierzających wykorzystywać technologie kosmiczne, jest czterostronne porozumienie. Zostało ono zawarte pomiędzy Miastem Gdańsk, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, funduszem inwestycyjnym Black Pearls VC oraz spółką Blue Dot Solutions. Akcelerator ma na celu wsparcie młodych spółek z sektora kosmicznego. W działaniach akceleratora pomóc ma bliskość Polskiej Agencji Kosmicznej oraz trójmiejskich firm z sektora kosmicznego – informuje Iga Zacher z Blue Dot Solutions sp. z o.o. Polska Agencja Kosmiczna ma swa centralę w GPNT – w którym odbywały się uroczystości.
Na zdjęciu: Wojciech Drewczyński – dyrektor ds. badań i rozwoju w Black Pearls VC, przedstawia zasady funkcjonowania “Space3ac”. Fot. Kazimierz Netka.
– Stworzenie akceleratora to wyjście naprzeciw potrzebom, jakie ma polski przemysł kosmiczny – mówił Wojciech Drewczyński – dyrektor ds. badań i rozwoju w Black Pearls VC. – Akceleratory są najskuteczniejszymi sposobami testowania nowych pomysłów biznesowych. Na świecie działa ich kilkaset i każdego roku zapraszają do siebie różne talenty. Ponad 6000 startupów (młodych firm) skorzystało z tego wsparcia. Trzeba jednak mieć interesująca ofertę, by talenty do siebie przyciągnąć. Akceleratory zaczynają więc się specjalizować. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot ma szansę stać się new space (nową przestrzenią dla przedsiębiorczych) na mapie Europy i świata. Tym bardziej, że pierwszy polski projekt, jaki był realizowany w sektorze kosmicznym i uzyskał unijne wsparcie z programu Horyzont 2020, powstał właśnie w Gdańsku, a Gdański Park Naukowo-Technologiczny (GPNT) to miejsce, w którym ludzie tworzą interesujące projekty, tu ma swą centrale Polska Agencja Kosmiczna. Prowadzimy programy badawczo – rozwojowe, na przykład Galileo Masters; Startup Weekend Space; Hevelius – skupiający się na badaniach balonowych stratosferycznych; realizujemy SpaceForMed – projekt dla Jordanii wspierany przez Europejską Agencję Kosmiczną – pomagając z Gdańska zarządzać gospodarką wodną w Jordanii. Gdańsk jest oknem na świat, posiada lotnisko, łatwo tu dotrzeć, mamy infrastrukturę Big Data (warunki oraz urządzenia do analizowania bardzo dużych ilości informacji, danych) mogącą być potrzebną przy realizacji specjalistycznych projektów. Jest też unikatowy na skalę polską potencjał produkcyjny. Dlatego Gdańsk może być ośrodkiem new space.
Sektor kosmiczny dla Polski jest bardzo ważny. Co roku do budżetu ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej – wpłacamy około 30 mln euro. Te pieniądze wracają do nas tylko w części, bo w zaledwie 30 procentach. Tymczasem polski sektor kosmiczny liczy kilkaset firm. W najbliższym czasie w europejskim sektorze kosmicznym powstanie 100 000 miejsc pracy. Ile z tego utworzymy w Polsce? Musimy walczyć, by tych miejsc było u nas jak najwięcej, by inne kraje, wdrażające przemysł kosmiczny, nas nie wyprzedziły.
Na zdjęciu: Uczestnicy spotkania i konferencji kosmicznej w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym; świadkowie powołania “Space3ac”. Od lewej, w pierwszym rzędzie: Katarzyna Tylingo-Chmielewska – dyrektor organizacyjny Polskiej Agencji Kosmicznej; płk Marek Malawski – szef Departamentu Obronności Polskiej Agencji Kosmicznej; prof. Marek Moszyński – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Fot. Kazimierz Netka.
Misją akceleratora jest doprowadzenie do tego, by Gdańsk stał się New Space. By tu mogły się rozwijac ekosystemy związane z firmami skupiającymi się na downstreamie, wytwarzającymi aplikacje do obserwowania Ziemi, zajmującymi się rozwiązaniami telekomunikacyjnymi. Atutem jest też partnerstwo Gdańska z Bremą, która jest największym ośrodkiem sektora kosmicznego w Niemczech. W Gdańsku jest też wiele startupów. Chcemy pomagać firmom w rozwoju – zapewnia Wojciech Drewczyński – dyrektor ds. badań i rozwoju Black Pearls VC .
Działalność akceleratora technologii kosmicznych ma przynieść korzyści całemu regionowi. Ma tu powstać centrum doskonałości, mające przyczyniać się do przyciągania talentów, by na bazie absolwentów programu akceleratora budować wartość całego ekosystemu, stworzyć solidne fundamenty do budowania i realizowania dużych projektów.
Pierwszy nabór zespołów do akceleratora odbędzie się w przyszłym roku. Potem w ciągu roku mają być po dwa nabory. Przewidziane jest uruchomienie programu dla firm, a za 5 lat eksportowanie go do innych krajów, działających w zakresie downstreamu (u podstaw, na niższym szczeblu) i potrzebujących takiego programu.
Akcelerator ma być na przykład dla laureatów konkursów Galileo Masters i Copernicus Masters. Twórcy “przyśpieszacza” liczą też na zespoły akademickie, startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa planujące działania w sektorze kosmicznym.
Kwalifikując zespoły do korzystania z usług akceleratora technologii kosmicznych w Gdańsku, oceniane będą: wiedza techniczna, znajomość rynku, pomysły.
Na zdjęciu: Uczestnicy debaty pt. „Rozwój technologii kosmicznych i wykorzystywanie potencjału systemów satelitarnych w Polsce i na świecie” – w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Fot. Kazimierz Netka.
Każdy zakwalifikowany zespół będzie miał opiekuna, siedzibę – biuro, warsztaty do ciężkiej pracy przez 6 tygodni, wsparcie techniczne, naukę zarządzania projektem kosmicznym, wsparcie biznesowe w tym naukę jak na podstawie swego pomysłu zbudować przedsiębiorstwo, które poradzi sobie na rynku. Absolwentom programu akceleracyjnego będzie oferowane dodatkowe wsparcie.
Pomysł powołania akceleratora podoba się wiceprezydentowi Gdańska, Piotrowi Grzelakowi.
– Gdańsk jest gotowy do funkcjonowania akceleratora kosmicznego – powiedział prezydent Piotr Grzelak. – Tu jest silne środowisko akademickie. Widzimy też duży potencjał w startupach. Mamy morze, a mówi się że innowacje w gospodarce morskiej są podobnymi do innowacji w Kosmosie. Posiadamy doświadczenie w rozwijaniu takich projektów. Cieszymy się z tej inicjatywy i dziękuję za utworzenie akceleratora technologii kosmicznych.
Powołanie akceleratora „Space3ac” nastąpiło w obecności zagranicznych gości, m.in. z Niemiec, a także z Chin, które reprezentowała delegacja licząca prawie 10 osób; było elementem uroczystej Gali Finałowej Konkursu Galileo Masters – European Satellite Navigation Competition (ESNC).
Na zdjęciu: Reprezentanci polskich laureatów Galileo Masters i organizatorów tego europejskiego konkursu. Fot. Kazimierz Netka.
W konkursie Galileo Masters zwyciężył zespół twórców projektu „Pastguide”, w którym rekonstruowane są miejsca historyczne przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. Drugie miejsce przypadło dla „Airbone collision avoidance system for skydivers, paragiders, gliders, civilian aircrafts” – projektu autorstwa Stanisława Rzewuskiego i Marka Pachwicewicza. Trzecie miejsce zajął „InsectAlert”, którego autorami są Szymon Moliński, Anna Molińska oraz Łukasz Ratajczak.
Uroczyste wręczenie nagród połączone było z debatą na temat rozwoju technologii kosmicznych oraz wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce i na świecie. W panelu dyskusyjnym brali udział wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Moszyński, prezes Blue Dot Solutions dr Krzysztof Kanawka, a także przedstawiciele z chińskich i niemieckich instytucji związanych z nawigacją satelitarną.
Na zdjęciu: Podsumowanie kosmicznej, międzynarodowej konferencji, która w piątek, 4 grudnia, odbyła się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Od lewej: Agata Kukwa – prowadząca międzynarodowe spotkanie; Anna Kacprzyk – dyrektor Departamentu Programów Pilotażowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Fot. Kazimierz Netka.
Patronatów honorowych tym wydarzeniom udzieliły Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Słowa uznania dla konkursu, a także dla akceleratora technologii kosmicznych, wyraziła, obecna na uroczystości, Anna Kacprzyk – dyrektor Departamentu Programów Pilotażowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), deklarując wsparcie. Nic dziwnego, że warto przemysł ten rozwijać, bo jak poinformował Wojciech Drewczyński – dyrektor ds. badań i rozwoju w Black Pearls VC, jedno euro zainwestowane w rozwój sektora kosmicznego daje korzyści pięciokrotnie większe – w Europie zachodniej. W Polsce jeszcze nie osiągamy takiego poziomu.
Kazimierz Netka