Fot. Kazimierz Netka.
W Pomorskiem powstanie ponad 7000 miejsc opieki dla dzieci do trzeciego roku życia
W 2015 roku opieką żłobkową w Polsce było objęte zaledwie co dziewiąte dziecko w wieku do 3 lat. Teraz średnio co trzecie dziecko w Polsce, będące w wieku do lat 3 ma zapewniony pobyt w żłobku – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).
Fot. Kazimierz Netka.
Będzie jeszcze lepiej. Kolejne wsparcie tworzenia takich miejsc opieki dla dzieci do lat trzech, przewiduje program Maluch+ na lata 2022 – 2029. MRiPS już dokonało podziału pieniędzy z tej puli, liczącej prawie 5,5 miliarda złotych. To kolejne wsparcie poprawy jakości życia polskich rodzin.
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach poinformowano w piątek, 5 maja 2023 roku, podczas konferencji w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. O dotychczasowych dokonaniach i poprawie poziomu życia mieszkańców województwa pomorskiego mówili m.in.: Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; Piotr Karczewski – doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego; Roman Dambek – radny Sejmiku Województwa Pomorskiego; Przemysław Biesek-Talewski – burmistrz Czerska. Konferencję prowadziła Monika Kobylarz – rzecznik prasowy Wojewody Pomorskiego.
– Polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości, a szczególnie pomoc rodzinie to od początku, od 2016 roku przede wszystkim wielki program 500 plus – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:
Fot. Kazimierz Netka.
Na Pomorzu 500 plus to kwota 15 miliardów złotych. 250 milionów złotych każdego miesiąca płynące do rodzin, to program, który zmienił poziom życia szczególnie rodzin wielodzietnych, Ale to nie tylko program 500 plus. To też Program 300 plus, czyli nowy start. Na Pomorzu to kwota 90 milionów rocznie. To też 450 milionów złotych które pozwoliło rodzinom na zakup wyprawki do szkoły. To również posiłek w domu i w szkole. Posiłek w domu w szkole na Pomorzu to 30 milionów złotych rocznie; łącznie to już 200 mln złotych, które trafiło do gmin, do szkól na wsparcie dożywiania dzieci. Pamiętajmy też, że bardzo ważny program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który bezpośrednio łączy się z programem Maluch Plus, to już kwota 235 milionów złotych, a przypomnę, że ten program funkcjonuje od roku 2022, czyli to jest kwota, która rocznie w tej chwili trafia do polskich rodzin i jako kapitał opiekuńczy czyli możliwość dofinansowania właśnie opieki nad dziećmi do lat trzech.
Przechodząc do programu Maluch Plus, chciałem też przypomnieć historię. Program Maluch funkcjonuje od 2011 roku i funkcjonuje do dzisiaj, ale ta pierwsza część, która jest bez plusa, czyli Maluch, to jest 2011 – 2015. Chciałbym podać takie podstawowe dane. To jest utworzenie na terenie województwa pomorskiego nowych 944 miejsc. Kwota która została zaangażowana w budżet tego programu w latach 2011 – 2015 to 31 milionów złotych, i to kwota, która obejmuje zarówno utworzenie tych 944 miejsc jak i koszty związane z utrzymaniem miejsc, czyli dopłaty.
Natomiast Program Maluch Plus, od 2016 do 2021 czyli w podobnym okresie, to utworzenie nowych miejsc dla dzieci do lat 3, a liczba miejsc wynosi 7 693. To 123 miliony złotych. Widzimy że jest to 8 razy więcej i 4 razy wyższe finansowanie.
Przypomnę tylko, że rząd Prawa i Sprawiedliwości podniósł budżet programu Maluch Plus w 2018 roku ze 150 milinów złotych rocznie do 450 milionów, co dało efekt na Pomorzu właśnie w postaci utworzenia nowych blisko 8 tysięcy miejsc opieki dla dzieci do lat 3.
Szanowni państwo, nowa edycja, której pierwszy nabór zakończył się, to kwota 5,5 miliarda złotych w Polsce. To 88 000 nowych miejsc, przy czym zaznaczam, że celem w tej chwili tego naboru, który się zakończył, ale też kolejnego naboru, który będzie otwarty, to jest utworzenie ponad 100 000 nowych miejsc dla dzieci do lat 3.
Na Pomorzu w tym programie gminy i inne instytucje, które będą tworzyły nowe miejsca, otrzymają – w ramach 5,5 miliarda złotych – 377 milionów złotych. To jest przede wszystkim utworzenie kolejnych ponad 7000 nowych miejsc, ale też przez 3 lata utrzymanie tych miejsc, które zostaną nowo utworzone. Przypomnę, że utworzenie nowego miejsca, to jest kwota dotacji dla gminy, czyli prawie 36 tysięcy złotych, natomiast – co jest równie ważne – przez 3 lata funkcjonowania – będzie dopłata w kwocie 836 złotych do każdego miejsca. To łącznie na Pomorzu kwota na utrzymanie 214 milionów złotych i kwota na utworzenie nowych miejsc, 163 miliony złotych. To są bardzo duże środki, to jest bardzo duży budżet, to będzie budżet, który będzie umożliwiał właściwie likwidację białych plam. Likwidację miejsc, w których taka opieka nie jest dostępna a na tym nam szczególnie zależy, żeby nie było gmin na ternie Pomorza, gdzie nie ma dostępu do żłobka czy do klubu dla maluchów, tak żeby decyzje o posiadaniu dzieci były łatwiejsze dla rodziców.
Fot. Kazimierz Netka.
Przypomnijmy, ze jesteśmy województwem, jesteśmy regionem, który ma największy wskaźnik przyrostu naturalnego. To nas bardzo cieszy i chcielibyśmy, żeby to było utrzymywane. Jeżeli do tego doliczymy migracje krajowe wewnętrzne i zewnętrzne, to mamy wszędzie dodatnie wyniki. Liczba mieszkańców Pomorza rośnie. Mimo tego, że w skali kraju mamy spadek liczby mieszkańców, to na Pomorzu każdego roku mamy wzrost. Ten wzrost jest możliwy właśnie również dzięki temu, że przyrost naturalny i liczba dzieci, które się rodzą na Pomorzu jest tak duża i mamy najlepsze w tym zakresie wskaźniki. Ważne jest, żeby ten model rodziny, który jest w dużej części naszego województwa, szczególnie na Kaszubach, szczególnie na Kociewiu, żeby on był wspierany przez państwo, żeby on był wspierany w postaci dostępu do takich usług, jak właśnie opieka nad dziećmi do lat 3, jak opieka przedszkolna, jak opieka szkolna. Przypomnę, że miliardy złotych w tej chwili są inwestowane w infrastrukturę, która ma wspierać wychowanie dzieci, czyli w przedszkola, szkoły, w obiekty sportowe, które towarzyszą tym obiektom oświatowym. To między innymi wielkie inwestycje z Polskiego Ładu z Programu Inwestycji Strategicznych. To wszystko jeśli połączymy, to mamy w tej chwili inwestycje zarówno w rodzinę zarówno w tę bezpośrednia opiekę, w tworzenie nowych miejsc dla dzieci do lat 3, w budowę wielu nowych przedszkoli, nowych obiektów szkolnych. To powinno sprzyjać decyzji o tym żeby posiadać kolejne dzieci, żeby jak najwięcej osób się decydowało, żeby wskaźniki demograficzne były na jak najwyższym poziomie – zachęcał Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.
– Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspiera wszystkie programy rządowe, które służą Polkom i Polakom – mówił Piotr Karczewski – doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego:
Fot. Kazimierz Netka.
Pan wojewoda – przedstawiciel rządu na Pomorzu – w bardzo obszerny sposób przedstawił założenia programu Maluch Plus. Bardzo cieszy, że rząd Rzeczpospolitej szeroko patrzy na potrzeby naszych mieszkańców, bo oto mamy strumień pieniędzy, które płyną do samorządów na poprawę infrastruktury, na rozbudowę sieci kanalizacyjnej, dróg, budowę przedszkoli, żłobków ale również są gimnastycznych, hal sportowych, ale również patrzy na potrzeby starszych ludzi. Mamy przecież programy rządowe dotyczące starszego pokolenia, jak Senior Plus, jak 75 plus, trzynasta i czternasta emerytura. Ale rząd Rzeczypospolitej Polskiej również patrzy na młode pokolenie i programy, które pan wojewoda wspomniał, czyli 500 plus, 300 plus, zwolnienie młodych ludzi do 26 roku życia z płacenia podatków i również ten program Maluch Plus, służą Polkom i Polakom. W szczególny sposób aktywizują młode pokolenie w powrocie na rynek pracy. Te wszystkie programy są bardzo potrzebne i dziękujemy rządowi polskiemu za ich realizację – powiedział Piotr Karczewski – doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.
– Szanowni państwo, gmina Czersk to ponad 20-tysięczna gmina miejsko – wiejska położona na południu naszego województwa. Co roku przychodzi na świat ponad 200 młodych obywateli naszej gminy – powiedział Przemysław Biesek-Talewski – burmistrz Czerska:
Fot. Kazimierz Netka.
Mnożąc to razy 3, oznacza, że około 700 dzieci do lat 3 było do niedawna pozbawionych takiej instytucjonalnej opieki, a ich rodzice, przynajmniej częściowo nie mieli możliwości, powrotu na rynek pracy.
Postanowiliśmy to zmienić. W dużej mierze w zmianie tej sytuacji, pomógł nam właśnie pogram rządowy Maluch Plus. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku żłobek na 115 miejsc w Czersku, dofinansowany środkami z poprzedniej edycji programu Maluch Plus, w kwocie około 3 800 000 złotych i ten żłobek już w dużej części rozwiązał problemy rodziców, związane z opieką nad małymi dziećmi. Oczywiście, chcemy rozszerzać tę bazę, chcemy tworyć nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3, stąd złożyliśmy wniosek w nowej aktualnej edycji Maluch Plus na kolejne 80 miejsc żłobkowych i otrzymaliśmy dofinansowanie około 3 300 000 złotych na utworzenie tych miejsc i 2 400 000 złotych na funkcjonowanie przez 3 lata opieki nad dziećmi w tych żłobkach.
Pierwsze miejsca już powstają. Pierwsze dodatkowe. Budujemy przedszkole w Łęgu w gminie Czersk. Dofinansowane ze środków programu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jedno z pomieszczeń w tym budynku przedszkola będzie przeznaczone na opiekę nad dziećmi do lat 3, na pomieszczenie żłobka. 32 dzieci uzyska tam opiekę.
Kolejne miejsca żłobkowe będziemy tworzyć w Rytlu – drugiej dużej miejscowości, położonej na terenie gminy Czersk. Dzięki temu rodzice dzieci będą mogli wrócić na rynek pracy, będą mogli realizować swoje zamiary, a my zapewnimy naszym młodym obywatelom opiekę – podsumował Przemysław Biesek-Talewski – burmistrz Czerska.
– Dzisiaj mamy znów radosny dzień. W święto trzeciomajowe odsłoniliśmy pomnik założycieli Gryfa Kaszubskiego. Oni zginęli po to, żebyśmy my mogli się cieszyć wolnością w naszym kraju na Pomorzu i teraz nasz rząd przekazał następne środki finansowe, i już zostało to rozstrzygnięte Maluch Plus – mówił Roman Dambek – radny Sejmiku Województwa Pomorskiego:
Fot. Kazimierz Netka.
Byłem niedawno z Komisją Zdrowia i Rodziny w Brukseli. To była wizyta studyjna. Tam oglądaliśmy, Naszym zainteresowaniem były szpitale psychiatryczne, stan młodzieży. Proszę państwa, tam jedna trzecia społeczeństwa leczy się psychiatrycznie, w Belgii. U nas tego nie ma. Dlatego też i pokazywali nam wskaźniki, że w Belgii Polacy wracają do Polski, bo tutaj są lepsze warunki do tworzenia rodziny. Takie same statystyki są jeśli chodzi o Wielką Brytanię – o Anglię. Młodzież wraca i tu chce zakładać rodziny. Owszem, są problemy z mieszkaniem.
Mieszkałem w Stanach Zjednoczonych, byłem młody, tam zakładałem rodzinę. Nie ma czegoś takiego, ze dostanie się na raz wszystko, w tym za darmo. Trzeba do tego wszystkiego dojść. Ale tutaj, szczególnie na Pomorzu mamy tę wielką szansę, żeby rozwijać się właściwie, żeby świat wartości, który mamy dalej był takim jaki jest. Nie będzie żadnych problemów z nasza młodzieżą, jeżeli będziemy dbali o rodziny, jeżeli będziemy dbali o najmłodszych i dlatego, jeżeli się dowiadujemy, że przez ten program Maluch Plus już praktycznie 73 procent kraju zapotrzebowania w gminach będzie służyło naszym rodzinom to jest wielki sukces. Cieszmy się z tego i młodzi, zapraszam was do powiększania swoich rodzin. Są na to warunki. Są żłobki, macie wybór – zachęca Roman Dambek – radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.
Więcej wiadomości na temat Programu Maluch+ można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/maluch-2022-2029 .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl