Polenergia i Equinor o krok od budowy morskich farm wiatrowych. Wojewoda pomorska wydała komplet pozwoleń na budowę dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwsze prace przygotowawcze na lądzie rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsza energia z obu projektów popłynie już za trzy lata

Na ilustracji: Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Źródło: Polenergia / Equinor.

Otwarta droga do budowy pierwszych farm morskich elektrowni wiatrowych

Polenergia i Equinor są o krok od budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Realizowane przez obie spółki projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 otrzymały komplet morskich i lądowych pozwoleń na budowę – wynika z informacji, które przekazali nam Agnieszka Dietrich – Leader Communication w Equinor oraz Grzegorz Łaguna – Dyrektor ds. Komunikacji Grupy Polenergia:

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Wojewoda pomorski wydał łącznie 17 pozwoleń dla farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które dotyczą m.in. instalacji na Morzu Bałtyckim 100 turbin wiatrowych i 2 morskich stacji elektroenergetycznych, ułożenia kabli eksportowych i wewnętrznych oraz instalacji 2 stacji lądowych wraz z infrastrukturą.

– To jeden z najważniejszych dni dla projektów, które realizujemy na Morzu Bałtyckim, a zarazem wielki sukces Departamentu Morskich Farm Wiatrowych Polenergii, który odpowiadał za proces uzyskania wszystkich dokumentów. Komplet pozwoleń wydany przez pomorskiego wojewodę otwiera nam drogę do budowy projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwsze prace przygotowawcze na lądzie rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsza energia z obu projektów popłynie już za trzy lata. Realizacja morskich farm wiatrowych Bałtyk ma kluczowe znaczenie dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Ich oddanie do użytku wprowadzi Polenergię do wąskiego grona największych wytwórców energii z OZE w środkowej Europie – mówi Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Pozwolenia wydane przez wojewodę pomorskiego dotyczące projektów Bałtyk 2 i 3 obejmują m.in.: • 100 turbin wiatrowych wraz z wewnętrzną siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną • 2 morskie stacje elektroenergetyczne • podmorskie kable eksportowe • 2 lądowe stacje elektroenergetyczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą • lądowe linie kablowe 400 kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą • lądowe linie kablowe 220 kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą • drogę dojazdową do lądowej stacji elektroenergetycznej

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Equinor / Polenergia

– Uzyskanie wszystkich wymaganych pozwoleń to bardzo ważny moment dla projektów Bałtyk 2 i 3, który potwierdza wzorowe przygotowanie tych inwestycji. To pozwala nam przystąpić do kolejnego etapu realizacji morskich farm wiatrowych. Przygotowujemy się do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) i rozpoczęcia prac budowlanych. Te inwestycje to kluczowy krok w realizacji naszej strategii zrównoważonego rozwoju i wkład w transformację energetyczną kraju – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą mogły zasilić zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Elektrownie będą znajdować się w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z obu projektów ma popłynąć do sieci w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 roku.

Planowane inwestycje przebiegają zgodnie z zakładanymi harmonogramami. Projekty uzyskały decyzje środowiskowe, wraz z umowami przyłączeniowymi. W 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał każdemu z projektów kontrakty różnicowe.

W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Equinor i Polenergia rozwijają projekt Bałtyk 1 o mocy do 1560 MW, który będzie oddalony od brzegu o 81 km.

****

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Grupa angażuje się w rozwój lądowych farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych, elektromobilność oraz transformację wodorową. Strategicznym projektem realizowanym przez Polenergię jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor. Od 2005 roku akcje Polenergii są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki indeksu sWIG80 w 2018 roku. Więcej na www.polenergia.pl

Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach tj. optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe. W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu kompleksowej oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy do 3 GW, a także buduje odnawialne źródła energii na lądzie poprzez należącą do grupy platformę Wento posiadającą portfel OZE o mocy do 3 GW – poinformowali: Grzegorz Łaguna – Dyrektor ds. Komunikacji Grupy Polenergia oraz Agnieszka Dietrich – Leader Communication w Equinor.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *