Fot. Kazimierz Netka.
W Polsce będzie coraz więcej obiektów jądrowych oraz podmiotów, wykorzystujących promieniowanie jonizujące
Transport odpadów radioaktywnych, zaginięcia pojemników z substancjami promieniotwórczymi, innego rodzaju takie zdarzenia mogące wywoływać szkodliwe następstwa – także z zagranicy, są możliwe w naszym kraju. Promieniotwórczość może nam dać się we znaki nawet w czasach zupełnego pokoju i spokoju. Dlatego, musimy mieć sprawny, skuteczny system wykrywania i pomiarów takich zdarzeń. Służą temu specjalne aparatury. Takie urządzenia już posiadamy – Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR); a dobrze je spożytkowaliśmy podczas awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Teraz, trzeba takie aparaty unowocześniać oraz instalować nowe. Tak też dzieje się w województwie pomorskim.
Ważne wydarzenie w tym zakresie miało miejsce 9 sierpnia 2024 roku, w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
– Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz zaprasza na konferencję prasową dot. podpisania listu intencyjnego z Państwową Agencją Atomistyki w zakresie rozpoznania i udostępnienia miejsc posadowienia stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na terenie województwa pomorskiego.
W konferencji będzie uczestniczył również Andrzej Głowacki, prezes Państwowej Agencji Atomistyki – napisało w zaproszeniu Biuro Prasowe Wojewody Pomorskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
Czego szczegółowo dotyczy ów „List Intencyjny w sprawie współpracy w zakresie rozpoznania i udostępniania miejsc posadowieni stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na terenie województwa pomorskiego”? Szczegóły zawiera informacja, którą przekazało nam Biuro Prasowe Wojewody Pomorskiej:
Rozwój monitoringu radiacyjnego – współpraca Państwowej Agencji Atomistyki z województwem pomorskim
List intencyjny w sprawie rozmieszczania stacji monitorujących poziom promieniowania jonizującego na terenie województwa pomorskiego podpisali dzisiaj Prezes Państwowej Agencji Atomistyki oraz Wojewoda Pomorska. Współpraca wspiera skuteczny rozwój monitoringu radiacyjnego, a tym samym jest ważna dla bezpieczeństwa radiacyjnego kraju.
Podpisany przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Andrzeja Głowackiego i Wojewodę Pomorską Beatę Rutkiewicz list intencyjny, określa podstawowe zasady współpracy w zakresie prowadzonego przez PAA monitoringu radiacyjnego Polski.
– Doceniamy przychylność pani Wojewody dla naszych działań w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa jądrowego – podkreślał Andrzej Głowacki, Prezes PAA. – Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi monitoring radiacyjny kraju, instalujemy w całej Polsce stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Sukcesywnie będziemy zwiększać ich liczbę w całym kraju, także na terenie województwa pomorskiego – dodał Prezes Głowacki.
Fot. Kazimierz Netka.
– Współpraca między instytucjami jest kluczowa dla wspólnego bezpieczeństwa. Te stacje są niezwykle istotne, umożliwiają bieżące monitorowanie sytuacji radiacyjnej i dają szanse na sprawną reakcję w sytuacjach kryzysowych – powiedziała Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorska.
Obecnie w Polsce działa 57 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (w skrócie PMS – ang. Permanent Monitoring Station). W ostatnich latach najwięcej takich urządzeń instalowano wzdłuż wschodniej granicy kraju. PAA będzie regularnie zwiększała liczbę tych aparatur w całej Polsce.Budowa elektrowni jądrowej w Polsce – ważna rola PAA
Państwowa Agencja Atomistyki jest instytucją dozoru jądrowego, która od ponad 40 lat działa dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. PAA sprawuje nadzór nad krajowymi obiektami jądrowymi (m.in. reaktor badawczy MARIA), ale też nad instytucjami, które wykorzystują promieniowanie jonizujące w medycynie, przemyśle, badaniach czy nauce. Liczba takich podmiotów sukcesywnie wzrasta – obecnie w Polsce jest ich ponad 5000.
Agencja będzie także nadzorować budowę oraz działalność planowanych w Polsce elektrowni jądrowych. PAA ma sprawować kontrolę już na wczesnym etapie planowania tej inwestycji – Prezes Państwowej Agencji Atomistyki odpowiada za wydanie szeregu zezwoleń, które decydują o działalności elektrowni. To przede wszystkim zezwolenie na budowę, ale też m.in. zezwolenie na rozruch i eksploatację tego obiektu. Inspektorzy dozoru jądrowego PAA będą kontrolować także proces budowy oraz później samej eksploatacji elektrowni. Zadaniem inspektorów PAA jest sprawdzenie, czy wszystkie działania podejmowane w związku z elektrownią jądrową, przeprowadzane są zgodnie z wymogami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
Rozwój monitoringu radiacyjnego
Jak wynika z Programu polskiej energetyki jądrowej, do 2033 r. w Polsce sieć monitoringu radiacyjnego liczyć powinna minimum 145 stacji PMS, które będą rozlokowane w całym kraju. Od kilku lat Państwowa Agencja Atomistyki stale rozwija system monitoringu radiacyjnego. Instalowane są nowe stacje, a wysłużone ustępują miejsca nowszym i nowoczesnym aparaturom.
Choć sama stacja nie jest urządzeniem o dużych gabarytach, to wybór lokalizacji, na której może zostać zainstalowana, wymaga szeregu analiz z zakresu m.in. ukształtowania i zabudowania terenu, zalesienia, odległości od innych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
Źródło ilustracji: Pomorski Urząd Wojewódzki.
Sieć do wykrywania skażeń promieniotwórczych – jak to działa?
Cały system polskiego monitoringu radiacyjnego tworzą nie tylko stacje PMS należące do PAA, ale też stacje ASS-500 zarządzane przez Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, a także stacje pomiarowe Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Dane z tych urządzeń przesyłane są regularnie do PAA, a wyniki udostępniane każdemu zainteresowanemu na stronie Agencji: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/
Stacje na bieżąco mierzą ilość substancji promieniotwórczych w otaczającym je powietrzu. Zagęszczenie sieci monitoringu radiacyjnego wzmocni możliwości analityczne Państwowej Agencji Atomistyki – umożliwi wcześniejsze wykrywanie potencjalnych zdarzeń radiacyjnych oraz dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju.
Opis techniczny urządzeń i wymagania dla ich prawidłowego funkcjonowania
Wstęp
Urządzenia składające się na sieć pomiarową wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych pracują w trybie pomiaru ciągłego (PMS – Permanent Monitoring System). Zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego na terenie kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pomiary te umożliwiają wykrycie pojawienia się w środowisku izotopów promieniotwórczych różnego pochodzenia. Z uwagi na bezpieczeństwo ludności Polski, konieczne jest pozyskiwanie wiarygodnych danych monitoringowych z tych urządzeń, czego warunkiem jest ich właściwe funkcjonowanie oraz umiejscowienie w terenie.
Źródło ilustracji: Pomorski Urząd Wojewódzki.
Wymagania pomiarowe
Minimalne wymagania techniczne urządzeń określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych i placówek prowadzących pomiary skażeń promieniotwórczych (Dz.U. poz. 2030).
Rozporządzenie dzieli stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na stacje podstawowe i wspomagające.
Stacje podstawowe PAA wykonują następujące zadania:
• pomiary z wykorzystaniem spektrometrii promieniowania gamma, mocy dawki tego promieniowania, w celu wykrycia jej wzrostu, spowodowanego obecnością sztucznych izotopów gamma-promieniotwórczych w otoczeniu;
• pomiary warunków atmosferycznych;
• systematyczne rejestrowanie wyników pomiarów i ich przesyłanie do Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych.
Opis stacji podstawowej
Stacja podstawowa składa się z następujących elementów:
• Zespół sond pomiarowych
• Stacja meteorologiczna
• Szafa sterująca
• Kable przyłączeniowe
• Bateria akumulatorów
Źródło ilustracji: Pomorski Urząd Wojewódzki.
Zespół sond pomiarowych
Sondy pomiarowe są umieszczone na wsporniku pozwalającym na zamontowanie sondy radiometrycznej na wysokości około 1 m nad gruntem oraz na umieszczenie sondy meteorologicznej na wysokości około 1,7 m nad gruntem.
Źródło ilustracji: Pomorski Urząd Wojewódzki.
Szafa sterująca i bateria akumulatorów
Szafa sterująca umieszczona jest w szafce metalowej, zawieszonej na ścianie w budynku odległym od zespołu sond w taki sposób, aby nie przeszkadzał on w zbieraniu danych pomiarowych. Zazwyczaj szafa jest zawieszana na ścianie, a pod nią, umieszczane na podłodze, są akumulatory.
Stacje wspomagające PAA wykonują następujące zadania:
• pomiary mocy dawki promieniowania gamma oraz średniej wartości mocy dawki promieniowania gamma;
• systematyczne rejestrowanie wyników pomiarów i ich przesyłanie do Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych.
Opis stacji wspomagającej
Stacja wspomagająca składa się z następujących elementów:
• sonda pomiarowa
• kable przyłączeniowe
• węzeł łączności internetowej w postaci szafki elektrycznej lub wolnostojącego routera
Sonda Pomiarowa
Sonda pomiarowa jest umieszczona na wsporniku pozwalającym na zamontowanie sondy radiometrycznej na wysokości około 1 m nad gruntem.
Źródło ilustracji: Pomorski Urząd Wojewódzki.
Wymagania dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń
Zespół sond pomiarowych powinien być posadowiony na płaskim otwartym terenie o możliwie małej szorstkości.
W promieniu do 20 metrów :
• preferowany jest teren porośnięty trawą lub inną roślinnością nie wyższą niż 5 cm od powierzchni gruntu;
• niewskazane jest sąsiedztwo dużych powierzchni betonowych, bruku kamiennego czy gruzowisk, jak również składowisk złomu;
• niewskazane jest zadrzewienie czy zakrzewienie terenu;
• niewskazane jest sąsiedztwo nawet jednokondygnacyjnych budynków;
• nie powinien być usuwany śnieg oraz opad suchy;
• teren powinien być niedostępny dla dużej ilości osób postronnych;
• teren powinien być drenowany.
W promieniu od 21 do 100 m:
• teren może być porośnięty rzadką roślinnością krzewiastą przy założeniu, że im bliżej stacji, roślinne przeszkody muszą być rzadsze i niższe
• przeszkody techniczne nie powinny się pojawiać w odległości do 100 m, chyba że są poniżej 2 m wysokości;
• Niewskazane jest sąsiedztwo dużych powierzchni betonowych, bruku kamiennego czy gruzowisk, jak również składowisk złomu.
Szczegółowe wymagania co do lokalizacji stacji są podane w artykule:
„Recommendations to harmonize European early warning dosimetry network systems”; H. Dombrowski, M Bleher, M.de Cort, R. Dąbrowski, S. Neumaier, U. Stöhlker; 2017 JINST 12 P12024, https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-0221/12/12/P12024 .
Bezpieczeństwo fizyczne urządzenia
Zespół sond pomiarowych powinien być nadzorowany, a pozostałe zespoły powinny znajdować się w pomieszczeniu o ograniczonym dostępie osób postronnych. W razie konieczności powinna być zainstalowana kamera nadzoru wizualnego lub wykonane ogrodzenie.
To czy kamera będzie potrzebna i czy będzie potrzebne ogrodzenie, należy ocenić podczas wyboru lokalizacji pod stację wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
Bezpieczeństwo urządzenia
Stacje podstawowe i stacje wspomagające nie zawierają żadnych źródeł promieniotwórczych. Nie stanowią zagrożenia dla osób postronnych.
Obsługa urządzenia
Pomiary wykonywane są w sposób automatyczny i nie wymagają zaangażowania lokalnego personelu. Poprawność działania stacji jest nadzorowana zdalnie przez pracowników PAA.
Dwa razy w roku serwisant będzie dokonywał konserwacji i walidacji poprawności pracy stacji. W przypadku awarii urządzenia pracownik PAA, w porozumieniu z właścicielem terenu, będzie wykonywał naprawy w miejscu posadowienia stacji – poinformowało Biuro Prasowe Wojewody Pomorskiej.
Na razie zagrożeń większych nie ma, ani z zagranicy, ani w kraju. Trzeba być jednak przygotowanym na najgorsze. Niemożliwe jest wydostawanie się substancji radioaktywnych z odwiertów, które wykonywano w Polsce, poszukując uranu – dowiedzieliśmy się podczas konferencji w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl