Polska i Kazachstan współpracują coraz ściślej

Kazachstan niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ /?/

Kazachstan w ostatnich latach wyrasta na jednego z ważniejszych gospodarczych partnerów Polski w regionie Azji Środkowej. Nasz eksport na tamten rynek systematycznie wzrasta, także coraz więcej polskich firm tam lokuje swój biznes. Nasz przemysł jest zainteresowany kazachskimi surowcami naturalnymi. Również w wielu kwestiach dotyczących międzynarodowej polityki zajmujemy podobne stanowisko, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego.

Dlatego też dla realizacji naszego modelu budowania międzynarodowego porządku i bezpieczeństwa ważne byłoby, gdyby w latach 2017 – 2018 Kazachstan stał się niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, organizacji w pracach której Polska stara się odegrać znaczącą rolę i szuka do tego partnerów.

SONY DSC

Pałac prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, będący siedzibą jego rządów.

Kazachstan zgłosił swoją kandydaturę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-2018. Zdobycie tego stanowiska jest jednym z najważniejszych celów obecnej polityki zagranicznej kraju.

Kandydatura Kazachstanu została zgłoszona zgodnie z zasadami odpowiedniej reprezentacji wszystkich państw członkowskich Grupy Azji i Pacyfiku w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Kazachstan jest pierwszym krajem regionu Azji Środkowej, który będzie ubiegać się o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Aktualny konkurent Kazachstanu – Tajlandia – był już w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 1985-1986, i w tej kampanii występuje jako kandydat popierany przez ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej).

Dlatego dla zachowania zasady sprawiedliwego i uczciwego podziału geograficznego i dla odpowiedniej reprezentacji wszystkich państw członkowskich Grupy Azji i Pacyfiku w Radzie Bezpieczeństwa ONZ byłoby właściwe, gdyby cała grupa regionu Azji i Pacyfiku po raz pierwszy była reprezentowana w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przez kraj z Azji Środkowej czyli przez Kazachstan.

Jak twierdzą politycy z Kazachstanu, ten kraj uważa swoje ewentualne przyszłe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, jako misję i ogromną odpowiedzialność by wnieść znaczący wkład w prace tej organizacji dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Ma też spore doświadczenie w rozwiązywaniu problemów jądrowych, wodnych, żywnościowych i bezpieczeństwa energetycznego i może je przełożyć do swojej pracy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Od lat Kazachstan jest też zaangażowany w szereg pokojowych procesów regionalnych i globalnych, a także występuje jako uznany pośrednik i mediator, znany swojej nieprzekupności, efektywnego podejścia i neutralności do wszystkich międzynarodowych podmiotów, państw i organizacji, co jest wynikiem wieloletniego doświadczenia dyplomatycznego.

Fot. W+éodzimierz Amerski 015
Przypomnijmy, iż we wrześniu 2011 roku w ramach Forum Ekonomicznego „Kazachstan dzisiaj”, starogardzki producent leków podpisał umowę nabycia większościowych udziałów w największej fabryce farmaceutycznej w Kazachstanie. Fabryka zaczęła produkować leki nie tylko na rynek Kazachstanu, ale także na rynki centralnej Azji, a w późniejszym czasie także południowo-wschodniej, do takich krajów, jak Filipiny czy Wietnam.

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym 9 sierpnia 2012 r. gościł ambasador Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej J.E. Erik Utembajew wraz z kazachską delegacją. W trakcie spotkania stronom zależało na tym, aby omówić sprawy bilateralnej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej i dowiedzieć się o możliwościach wejścia firm z Kazachstanu na polski rynek. Swoje oferty handlowe i inwestycyjne przekazały firmy AzoDigital, starogardzka Polpharma i gdańska baza kontenerowa DCT.

Kazachstan ma ogromy potencjał handlowy i inwestycyjny. Biorąc pod uwagę plany Polski i regionu Pomorza, współpraca z tym krajem może okazać się bardzo owocna.

W ramach zawartej w 2012 roku umowy, starogardzka Polpharma, posiadająca 130 lat doświadczeń w produkcji leków, w swoją nową fabrykę leków Chimpharm w Szymkiencie na południu Kazachstanu, która działa pod marką Santo, przeznaczyła około 100 mln dolarów.

Od 2003 roku akcje starogardzkiej spółki notowane są na Kazachskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (Kazachstan KASE).

Fot. W+éodzimierz Amerski 103
Problem jest jednak z fachowcami w dziedzinie farmacji przemysłowej, których w Kazachstanie brakuje. Stąd potrzeba zacieśnienia współpracy z ośrodkami akademickimi w Polsce, przede wszystkim w Gdańsku. Jak zapewniał przed dwoma laty podczas pobytu w Polsce, Bahudżan Seksenbajew, rektor kazachstańskiej Państwowej Akademii Farmaceutycznej, nawiązano już współpracę z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, z którego naukowcy wyjeżdżają do Szymkientu i przygotowują tutejszych nauczycieli akademickich do wprowadzenia studiów farmacji przemysłowej.

W obecnym roku akademickim, po raz pierwszy w murach słupskiej Akademii Pomorskiej rozpoczęli naukę studenci z Kazachstanu. Wszytko dzięki podpisanej umowie bilateralnej pomiędzy Akademią Pomorską a Kazachskim Uniwersytetem Narodowym w Ałma – Acie. Po uprzedniej intensywnej nauce języka polskiego, w sumie 15 osób podjęło semestr studiów na studiach licencjackich na kierunku filologia rosyjska oraz 7 osób na studiach magisterskich na kierunku biologia.

Kazachstan centrum

Podczas zorganizowanego dla pomorskich przedsiębiorców Forum Ekonomicznego „Kazachstan dzisiaj” mogliśmy się dowiedzieć, że ten kraj rozwija się bardzo dynamicznie i chłonie różne technologie, jak np. automatyki, maszyn, artykułów spożywczych. Obecnie wzrost PKB wynosi 7 – 8 proc. rocznie. PKB na mieszkańca Kazachstanu w 2011 r. wynosiło 10 tys. dolarów, a w okresie 5 lat plan przewiduje wzrost do 15 tys. dolarów. Kraj jest atrakcyjny także dla firm budowlanych. Do 2015 roku planowano zrealizować 50 projektów o wartości 80 mld dolarów, a 28 mld dolarów miało zostać przeznaczone na rozwój infrastruktury. Sama budowa dróg miała pochłonąć 4 mld dolarów.

W 2011 roku wymiana handlowa między obu krajami wyniosła 1,6 mld dolarów, w rok później przekroczyła 2 mld dol. Ta wymiana z każdym rokiem rośnie. Rosnąc gospodarczo i ekonomicznie nie ma się czemu dziwić, że Kazachstan zgłosił swoją kandydaturę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-2018. Zdobycie tego stanowiska jest jednym z najważniejszych celów obecnej polityki zagranicznej tego kraju.

Tekst: Andrzej Kazimierski i Włodzimierz Amerski

Zdjęcia: Ambasada Kazachstanu w RP i Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *