Polski rząd pojedzie do Londynu po polskich fachowców. Stwarza zachęty  i ułatwienia dla zagranicznych pracowników rodem z… Polski, a nie tylko dla obcokrajowców… Pakiet propozycji zostanie przedstawiony za 10 dni w stolicy Wielkiej Brytanii – podczas Targów Pracy w Londynie.

Źródło ilustracji: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Sytuacja na polskim rynku pracy jest najlepsza od lat, a nasza gospodarka rozwija się najszybciej w Europie.

Niskie bezrobocie; szybki wzrost pensji; wsparcie państwa dla rodzin, m.in. 500 plus na dziecko; jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Europie; zmiana struktury polskiej gospodarki z imitacyjnej na bardziej innowacyjną, wiele nowych inwestycji polskich i zagranicznych firm – to tylko niektóre czynniki, które mogą przekonać Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie do powrotu do kraju i podjęcia pracy w Polsce. To dla nich Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej organizuje 12 maja w Londynie Targi Pracy – poinformował Departament Komunikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w swym komunikacie podając też wypowiedzi:

– Wciąż jest wiele niewiadomych związanych z brexitem. Polacy mieszkający na Wyspach mogą więc czuć się zaniepokojeni tym, jak będą wyglądały warunki ich pracy i życia. Tymczasem sytuacja na polskim rynku pracy jest najlepsza od lat, a Polska gospodarka rozwija się najszybciej w Europie. To dobry czas na rozważenie powrotu do rodzinnego kraju. W decyzji mogą pomóc organizowane przez nas w Londynie Targi Pracy mówi szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

– Polski rynek pracy w wielu zawodach należy dziś do pracownika, który ma coraz większy wpływ na warunki, w jakich przychodzi mu pracować. Przywiązujemy dużą wagę do wspierania rodzin. Dzięki między innymi takim programom jak Rodzina 500+, Dobry Start, Karta Dużej Rodziny czy Maluch+ rodzina stanęła w centrum polityki społecznej państwa. To wszystko sprawia, że decyzja o powrocie do Polski może być łatwiejsza, choć zdaję sobie sprawę, że powrót po latach z emigracji może napawać niepewnością. Bez względu na wiek i sytuację rodzinną wszyscy Polacy powracający do kraju nie zostaną jednak pozostawieni sami sobie – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W marcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,9 proc. Dla porównania, w marcu 2015 r. było to 11,5 proc. W ciągu tych czterech lat liczba osób zarejestrowanych w Urzędach Pracy spadła więc niemal dwukrotnie. Z kolei przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrosło w tym okresie o niemal 700 zł, a w samym tylko 2018 r. aż o 300 zł. Szybko, w porównaniu ze średnią UE oraz z krajami regionu, wzrasta też poziom naszego PKB per capita.

Te dobre dane to efekt najlepszej od lat koniunktury polskiej gospodarki. Awansowaliśmy do grona najbardziej rozwiniętych gospodarek świata według FTSE Russell. Działania rządu przyczyniły się też m.in. do poprawy warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Mówimy o setkach zmian w prawie, które sprawiają, że prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju staje się coraz łatwiejsze, co z kolei ma przełożenie na politykę rozwojową firm. Inwestorzy zagraniczni chętnie wybierają Polskę na miejsce swoich nowych przedsięwzięć. Co ważne, są to projekty zaawansowane technologicznie i oferujące dobre miejsca pracy.

O szczegółach możliwości uzyskania w Polsce zatrudnienia będzie mowa 12 maja w Londynie, podczas Targów Pracy – w godz. 9.00 -16.30 w Queen Elizabeth II Centre. Pokażą się na nich zarówno duże polskie przedsiębiorstwa (np. spółki Skarbu Państwa), jak i międzynarodowe firmy (m.in. z branży medycznej, finansowej, telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej). W Targach wezmą udział również instytucje związane z krajowym rynkiem pracy; przewidziano też część konferencyjna. W panelach dyskusyjnych wystąpią przedstawiciele firm oraz instytucji państwowych. Wstęp bezpłatny. Rejestracja: www3.paiz.gov.pl/targi_pracy_Londyn/ – zachęca Departament Komunikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *