Źródła ilustracji: Prezentacje, pokazane podczas webinarium.
Zasady przyznawania wsparcia przez powiatowe urzędy pracy – w ramach tarczy antykryzysowej
Podczas zdalnego spotkania omówione zostały m.in.: warunki, jakie musi spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać pożyczkę, dofinansowanie do kosztów wynagrodzenia, do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej; wysokości; składanie wniosku – sposób postępowania; obowiązki przedsiębiorcy po uzyskaniu wsparcia.
Prelegentami były panie:
Jolanta Klauze – zastępca dyrektora ds. rynku pracy. Pani dyrektor omówiła udzielanie pożyczek dla mikro przedsiębiorców i jednoosobowej działalności.
Katarzyna Wrzosek – kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej (kieruje wszystkimi aktywnymi formami aktywizacji) – mówiła na temat dofinansowania części kosztów wynagrodzeń i składek ubezpieczeń społecznych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Janina Orłowska – kierownik działu form wsparcia – przedstawiła zasady dofinansowania do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Co trzeba zrobić? Złożyć wniosek. Formularz znajduje się na stronie internetowej www.praca.gov.pl .
Nie zapominać o wpisaniu nazwy firmy – bo to ułatwia przyznawanie pomocy finansowej. Wniosek trzeba składać w powiatowym urzędzie pracy, właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. W Gdyni przyjęto w krótkim czasie 10 000 wniosków. W ich rozpatrywanie i przyznawanie pomocy zaangażowanych jest 70 procent kadry Powiatowego Urzędu Pracy. Można składać wnioski elektroniczne, ale też papierowe – w dwóch egzemplarzach.
Pożyczka może być umarzana już po 3 miesiącach od dnia wpłaty jej na konto. Aby mogla być umorzona trzeba złożyć wniosek o umorzenie, z oświadczeniem, że przez te 3 miesiące prowadziło się działalność gospodarczą. Jeśli wszystkie inne warunki też są spełnione – to pożyczka jest umarzana.
Szczegóły: na nagraniu z przebiegu webinarium, pod adresem:
– poinformowali Pracodawcy Pomorza
(K.N.)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl