
Na zdjęciu: Centrum Starogardu Gdańskiego. Fot. Kazimierz Netka.
O wdrażaniu nowoczesnych metod zarządczych
O tym, jak doskonalić funkcjonowanie urzędów, instytucji – rozmawia się często. Zwykle jednak podczas debat poświęconych tej problematyce wypowiadają się reprezentanci tych samych środowisk, a spotkania te odbywają się zwykle w dużych ośrodkach miejskich, np. w Trójmieście. Dlatego interesująco zapowiada się, przygotowywana na Kociewiu, I KONFERENCJA MIĘDZYNARODOWA „ZARZĄDZANIE W ADMINISTRACJI. TEORIA I PRAKTYKA” W STAROGARDZIE GDAŃSKIM – miejscu, gdzie nauka spotyka praktykę. To spotkanie naukowców, samorządowców, biznesmenów reprezentantów organizacji pozarządowych odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 maja 2025 roku, w Hotelu REN w Starogardzie Gdańskim. Początek o godzinie 10.
– Pomorska Szkoła Wyższa zaprasza na wyjątkową konferencję naukową „Zarządzanie w administracji. Teoria i Praktyka”, która stanie się platformą wymiany wiedzy pomiędzy teoretykami a praktykami z sektora publicznego – poinformował dr Tomasz Smorgowicz – przedstawiciel organizatorów. – Celem wydarzenia jest dogłębna analiza wyzwań i trendów w zarządzaniu administracją publiczną, zwłaszcza w obliczu dynamicznych zmian społeczno – gospodarczych i technologicznych. Eksperci omówią zarówno teoretyczne podstawy zarządzania, jak i praktyczne rozwiązania usprawniające funkcjonowanie instytucji publicznych. Wśród kluczowych zagadnień znajdą się nowe technologie w administracji, zarządzanie jakością usług publicznych, przywództwo oraz rozwój kapitału ludzkiego.
Konferencja zgromadzi ekspertów akademickich, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy podzielą się doświadczeniami we wdrażaniu nowoczesnych metod zarządczych. To doskonała okazja do dyskusji o przyszłości administracji publicznej w Polsce i wymiany inspirujących doświadczeń.
Uczestnicy zdobędą nie tylko nową wiedzę, ale także konkretne narzędzia do efektywnego zarządzania i doskonalenia procesów administracyjnych, co przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania instytucji publicznych.
Konferencja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców. Przede wszystkim może okazać się bardzo ważna dla pracowników administracji publicznej, liderów i menedżerów sektora publicznego, ekspertów i doradców tworzących przyjazną społeczeństwu administrację, akademików i studentów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, firm technologicznych i dostawców usług dla administracji oraz dziennikarzy i analityków zajmujących się administracją i polityką społeczną. Nadarzy się bowiem sposobność do wymiany doświadczeń, nawiązania wartościowych kontaktów i zdobycia wiedzy na temat przyszłości zarządzania w administracji publicznej w naszym regionie – informuje dr Tomasz Smorgowicz – przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego międzynarodowego sympozjum pt. „ZARZĄDZANIE W ADMINISTRACJI. TEORIA I PRAKTYKA” w Starogardzie Gdańskim.
Oto, co przewiduje program:
Konferencja składać się będzie z kilku części. Uczestnicy panelu I, pt. „Polityki publiczne w administracji“, mają szukać odpowiedzi na pytanie: czy struktura organizacyjna administracji publicznej przystaje do potrzeb NGOs-ów? Przestawione zostanie też zagadnienie: Partycypacja obywatelska jako narzędzie projektowania polityk publicznych. Zaplanowano udział następujących osób: Moderator: dr Anna Janus. Paneliści: dr Marta Wysogląd, WSKZ we Wrocławiu; dr hab. Łukasz Zweiffel, PSW w Starogardzie Gdańskim; Marcin Lempkowski, Zastępca dyrektora PUP w Starogardzie Gdańskim; Bogdan Badziong, Członek Zarządu Powiatu Tczewskiego; Artur Osnowski, Wójt Gminy Starogard Gdański.
Panel II – „Europeizacja edukacji w Polsce w XXI wieku“, obejmie następujące tematy: reforma szkolnictwa wyższego i dostosowanie programów do systemu bolońskiego; programy unijne wspierające edukację w Polsce. Moderator: dr Anna Janus. Paneliści: dr hab. Tomasz Hoffmann, PSW w Starogardzie Gdańskim; dr Arseniusz Finster, Burmistrz m. Chojnice; dr hab. Natalia Karpińska, PSW w Starogardzie Gdańskim; dr Ryszard Ratajski, PSW w Starogardzie Gdańskim; Piotr Szwedowski, Starosta Powiatu Malborskiego.
Panel III, pt. „Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej“, skoncentruje się na zagadnieniach: rola kierownictwa wszystkich szczebli w zarządzaniu administracją publiczną; kompetencje urzędników samorządowych. Moderator: dr hab. Łukasz Zweiffel. Paneliści: Janusz Stankowiak, Prezydent Starogardu Gdańskiego; dr hab. Marcin Kęsy, Dyrektor Instytutu, Departamentu Finansów (UMWL); dr Andrzej Hordyj, burmistrz m. Bielawy; dr Paweł Bykowski, PSW w Starogardzie Gdańskim.
Panel IV ma tytuł: „Rola samorządu oczami praktyków“. Biorące w nim udział osoby skupią si.e na dwóch tematach: Deinstytucjonalizacja jako zmiana paradygmatu w politykach społecznych – wyzwania dla administracji i samorządu; Wyzwania i korzyści związane z wprowadzaniem cyfryzacji w administracji publicznej. Moderator: dr hab. Łukasz Zweiffel. Paneliści: prof. dr hab. Igor Britchenko; dr Anna Janus, PSW w Starogardzie Gdańskim; Krzysztof Augustyniak, Wójt Gminy Tczew; Mirosław Chyła, Burmistrz Miasta i Gminy Pelpin; Alina Fierek – Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego; dr Marek Wolanin, wójt Gminy Zgorzelec.
Strona internetowa wydarzenia: https://starogardgdanski.eu/
Organizator:
Pomorska Szkoła Wyższa (PSW) w Starogardzie Gdańskim to pierwsza uczelnia wyższa na Kociewiu. Powstała w 2001 roku. Dzięki wyszkolonej kadrze i dynamicznemu reagowaniu na potrzeby edukacyjne lokalnej społeczności, kształci studentów doskonale przygotowanych do współczesnego rynku pracy. PSW prowadzi studia pierwszego stopnia, drugiego stopnia, a także podyplomowe. Od 2024 roku działa jej pierwsza filia w Braniewie.
Pomorska Szkoła Wyższa konsekwentnie wdraża systemowe rozwiązania na poziomie lokalnym i europejskim, mające na celu budowę marki uczelni otwartej, słuchającej i odpowiadającej na potrzeby studentów, budującej relacje na pozytywnym indywidualnym doświadczeniu, której wyróżnikiem jest jakość oferty edukacyjnej i świadczonych usług. Dzięki stopniowemu rozwojowi oraz stałemu poszerzaniu oferty kształcenia praktycznego, jej absolwenci otrzymują wiedzę, umiejętności i kompetencje oczekiwane od pracodawców.
Partnerzy:
Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Starogardu Gdańskiego, Starosta Powiatu Starogardzkiego, Wójt Gminy Starogard Gdański, Powiatowy Urząd Pracy w Starogardzie Gdańskim, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa (TNOIK) – Oddział w Starogardzie Gdańskim, Polskie Towarzystwo Socjologiczne (PTS) – Oddział w Katowicach, Pracodawcy Pomorza – wynika z informacji, które przekazał nam dr Tomasz Smorgowicz – reprezentujący organizatorów I Międzynarodowej Konferencji „Zarządzanie w administracji. Teoria i praktyka”.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl