Zaczynano m.in. od pierwszej pomocy i szkoły rodzenia.
Setki osób skorzystały z darmowych badań.
Autorka: Małgorzata Pisarewicz
Bezpłatne badania poziomu glukozy i ciśnienia krwi, szkoła pierwszej pomocy, porady m.in. dermatologa, fizjoterapeuty i dietetyka czekało na mieszkańców i turystów w pawilonie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym w Gdańsku podczas pierwszego dnia akcji „Pomorskie dla zdrowia”. W niedzielę na stoisku gościła spółka COPERNICUS Podmiot Leczniczy, zarządzająca trzema marszałkowskimi szpitalami: im. M.Kopernika w Gdańsku; na gdańskiej Zaspie oraz Wojewódzkim Centrum Onkologii. Z porad specjalistów skorzystało ponad 930 osób.
Każdy odwiedzający stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego miał okazję, by na spacerze podczas Jarmarku św. Dominika, sprawdzić stan swojego zdrowia i zasięgnąć porad specjalistów. Na stoisku odbywały się bezpłatne badania tj. pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar cukru we krwi, porady dietetyczne i pomiar BMI, badania dermatoskopem i konsultacje dermatologiczne, profilaktyka przeciwnowotworowa a w tym nauka samobadania piersi, konsultacje fizjoterapeuty, porady położnej a także pokazy pierwszej pomocy medycznej wykonywane przez doświadczonego ratownika medycznego, który przeszkolił z zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej wielu dorosłych i dzieci, odpowiadając przy okazji na pytania.
– To był naprawdę udany dzień, bowiem z naszych badań i konsultacji skorzystało łącznie 931 osób – mówił Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus. – 300 osób wzięło udział w bezpłatnych badaniach pomiaru cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego, 150 osób skorzystało z porad dietetyka i wykonało pomiar BMI, około 200 osób ćwiczyło samobadanie piersi na fantomie, zasięgając przy tym porad specjalistów onkologów; około 200 osób ćwiczyło pierwszą pomoc na fantomie, korzystając z rad doświadczonego ratownika medycznego. Dużą popularnością cieszyły się konsultacje dermatologiczne i badania dermoskopem – skorzystało z nich 81 osób; wykryto dwa przypadki, wymagające dalszych konsultacji.
Dodatkowo na stoisku prezentowało się Regionalne Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz Fundacja „Dr Clown”.
Przypomnijmy, że podczas Jarmarku św. Dominika, do 12 sierpnia włącznie, odwiedzający stoisko Urzędu Marszałkowskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad lekarskich. Punkt będzie otwarty na Targu Węglowym w Gdańsku do 14 sierpnia 2106 r. w godz. 12 – 18. Badania przeprowadzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy z 12 pomorskich szpitali – jednostek samorządu województwa pomorskiego.
Codziennie odbywać się będą pokazy i szkolenia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, badania ciśnienia i poziomu cukru we krwi, pomiary masy ciała i analizy wskaźnika BMI.
W poniedziałek przy pawilonie zaparkował krwiobus, w którym można oddać honorowo krew. Promował się Copernicus – Podmiot Leczniczy sp. z o.o., by udzielić porad i konsultacji ze specjalistami ze szkoły rodzenia. Położne przedstawiły ofertę kursów przygotowujących przyszłych rodziców do opieki nad noworodkami. Odpowiadały na pytania dotyczące pielęgnacji, opieki, poradnictwa laktacyjnego i innych wyzwań, które pojawiają się przed młodymi rodzicami. Będzie również można poznać informacje o profilaktyce przeciwnowotworowej i samobadania piersi.
We wtorek, 2 sierpnia br., Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie, zaktywizuje całe rodziny – zaplanowano gimnastykę stóp i dłoni, ćwiczenia na kręgosłup, przygotowano orbitrek, bieżnię i rowery stacjonarne. Będzie można dokonać diagnostyki wad postawy u dzieci i młodzieży i zbadać stronę podeszwową stóp oraz wysłuchać instruktażu prawidłowej postawy ciała dziecka podczas nauki i zabawy. Więcej informacji: www.pomorskie.eu .
Małgorzata Pisarewicz