Fot. Kazimierz Netka.
Pomorskie jest jednym z województw, najskuteczniej broniących się przed koronawirusem
Województwo pomorskie jest w dość dobrej sytuacji, jeśli chodzi o rozwój czwartej fali covid w naszym kraju. Znajduje się na drugim miejscu śród województw pod względem liczby zaszczepionych na 10 000 mieszkańców, a odnośnie osób w wieku 70+ Pomorskie jest liderem. Mimo to, podejmowane są dodatkowe działania, by to utrzymać, a nawet polepszyć. O szczegółach mówiono w piątek, 12 listopada, 2021 roku w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, podczas posiedzenia zespołu kryzysowego ds. monitorowania zagrożeń związanych z covid-19, a potem w trakcie konferencji. Zespół, który powstał około półtora roku temu, obraduje zwykle w środy. Teraz, dodatkowo się zebrał, w piątek, ze względu na wzrost zachorowań na covid.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas breifingu prasowego o sytuacji kowidowej w Pomorskiem mówili: Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego; Piotr Kobzdej – pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. szczepień i szpitali tymczasowych.
Szczegółowe informacje zawarte są też na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego https://www.gdansk.uw.gov.pl/5622-o-sytuacji-epidemicznej-w-pomorskiem :
W najbliższych 3 – 4 tygodniach, w związku z kolejną falą epidemii, liczba osób hospitalizowanych z powodu covid 19 może wzrosnąć.
Fot. Kazimierz Netka.
– Podjęliśmy adekwatne do sytuacji działania i apelujemy do mieszkańców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialne zachowania. Najbliższy miesiąc będzie kluczowy – mówił wojewoda.
Przed spotkaniem z mediami, wojewoda uczestniczył w wideokonferencji zespołu ds. monitorowania zagrożeń związanych z covid-19. Złożony z przedstawicieli urzędu, konsultantów wojewódzkich, sanepidu, NFZ, służb, jednostek ochrony zdrowia zespół – pracuje pod przewodnictwem wojewody od początku 2020 roku. Dariusz Drelich podkreślił, że dzięki bardzo dobrej współpracy członków zespołu, a także samorządów, w Pomorskiem mamy wysoki poziom szczepień. A to ma duży wpływ na funkcjonowanie szpitali. Plany tworzenia dodatkowych miejsc dla pacjentów z covid 19 są konstruowane tak, by jak najmniej dotkliwie wpływały na tzw. przyjęcia planowe pacjentów wymagających hospitalizacji (ale nie z powodu covid 19).
Fot. Kazimierz Netka.
O bardzo dobrej współpracy, która przekłada się na szybkie realizowanie decyzji wojewody, mówił także dr Jerzy Karpiński.
– Otwartość, bieżący kontakt, działania adekwatne do sytuacji – wymieniał szef wydziału zdrowia PUW w Gdańsku.
Podczas briefingu zapytaliśmy też o stan epidemiczny, jaki istniał w Pomorskiem przed rokiem. Czy jest lepiej czy gorzej? W zeszłym roku o tej porze było dwa razy gorzej niż jest teraz. Obecna, dobra sytuacja, mimo wzrostu zachorowań, to efekt szczepień i działań profilaktycznych, realizowanych m.in. z inicjatywy zespołu ds. monitorowania zagrożeń związanych z covid-19 – wynika z informacji, które przekazał dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia PUW.
Fot. Kazimierz Netka.
Cały czas trwają działania związane z informacją i promocją dotyczącymi szczepień – mówił Piotr Kobzdej – pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. szczepień i szpitali tymczasowych. Teraz, w około 460 punktach szczepień w całym województwie podawane są trzecie dawki, tak zwane przypominające, gdyż po około pół roku od ostatniego szczepienia, nasza samoobrona przed koronawirusem słabnie. W Pomorskiem kursuje „szczepibus” – docierający do gmin, w których odsetek zaszczepionych jest najniższy.
Rozstrzygnięto konkurs pt. „Rosnąca odporność”. Nagrody wnoszą od 1 miliona zł do 250 000 dla gminy, zależnie od miejsca jakie zajmie w powiecie. Szczegóły znajdują się na stronie PUW: https://www.gdansk.uw.gov.pl/5622-o-sytuacji-epidemicznej-w-pomorskiem .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl