Fot. Kazimierz Netka.
W Tczewie w 2024 roku zameldowano 295 noworodków, a zmarło 618 osób z rejestru obywateli tego miasta
Tczew to miasto, w którym od 1920 roku rodziła się polska gospodarka morska. Tutaj przez 10 lat istniała pierwsza polska Szkoła Morska, kształcąca kapitanów żeglugi wielkiej. Teraz, w Tczewie wytwarzane są elementy telefonii komórkowej – nowoczesnej technologii, generacji 5G. To zobowiązuje władze miasta do niezwykłych, pionierskich działań na rzecz polepszenia warunków życia. Na to jednak trzeba mieć pieniądze.
Jednym z najbardziej zauważalnych przejawów dążeń ku nowoczesności będzie kupno 10 autobusów elektrycznych. Są też plany odtworzenia Zakładu Komunikacji Miejskiej. O szczegółach mówiono w Urzędzie Miejskim w Tczewie, 9 stycznia 2025 roku, podczas konferencji, w której uczestniczyli m.in.: Łukasz Brządkowski – prezydent Tczewa. Andrzej Gockowski – wiceprezydent Tczewa, Krystian Jendrzejewski – dyrektor Zakładu Usług Komunalnych (ZUK). Konferencję prowadziła red. Małgorzata Mykowska – kierownik Biura Rzecznika Prasowego Urzędu Miejskiego w Tczewie.
Fot. Kazimierz Netka.
ZUK – Zakład Usług Komunalnych ma możliwości generowania znaczących przychodów do budżetu miasta. Te wpływy mogą pochodzić na przykład z opłat za zajęcie pasa drogowego, ale też z opłat za to, co zainstalowano w ziemi.
– Zaczęliśmy sprawdzać reklamy, znaki w przestrzeni publicznej, a także sieci teleinformatyczne, i różnego rodzaju infrastrukturę, na przykład gazową. – mówili reprezentanci władz Tczewa [podczas konferencji. Chcemy to weryfikować i pobieramy opłaty za to, co jest w pasie drogowym, a co powinno być dawno robione, bo te pieniądze nam uciekają. Ktoś, kto ma jakąś infrastrukturę na naszym pasie drogowym to powinien za to po prostu płacić, bo tak stanowi prawo i nie ma od tego możliwości ucieczki. A my ze strony miasta oczywiście też ten przychód generujemy, jeżeli chodzi o zajęcie terenów miejskich. Stawki mogą być różne, w zależności od rodzaju infrastruktury. Zwiększyliśmy też opłaty związane z reklamami tymczasowymi, przedwyborczymi bo to jest źródło przychodów dla mieszkańców. Dlaczego nie mielibyśmy pobierać na przykład za połowę infrastruktury gazowej, która przechodzi przez Tczew, przez nasze tereny? Tu mogą być zaległości jeszcze z lat siedemdziesiątych, więc część należności już się przedawniła. Nie może być tak, że część firm nie płaci. Kilkadziesiąt takich przypadków wykryliśmy. To będziemy porządkować. Niektóre spory toczą się przed sądem.
To są sprawy, które wynikają ze zmian prawnych, ze służebności. Czasami to jest jednorazowa opłata, czasami opłata roczna jak w przypadku zajęcia pasa drogowego. Na to jeszcze dodatkowe dochody mogą wzrosnąć w ZUKu jeżeli chodzi o zajęcie pasa dróg wewnętrznych – dotychczas to nie było uregulowane w Tczewie, nad tym też trwają prace, to jest kwestia styku przepisów o drogach publicznych i ustawy o gospodarce nieruchomościami. Skala ewentualnych dochodów nie jest jeszcze znana. To też ucywilizuje proces wchodzenia inwestora w teren – obniżenia jakości tego terenu poprzez wykopy, a potem jego odtworzenie. To będzie analogia do opłat w przypadku dróg publicznych.
Za jeden rurociąg gazowy może być kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Z firmą GPEC udało się to rozwiązać globalnie bez toczenia sporów sądowych. Teraz chcielibyśmy to załatwić z Polskim Gazownictwem, z Energą, z tymi wszystkimi firmami, jedną umową, bo wtedy one ujawnią, co mają. Będzie większy ład i porządek, jeśli chodzi o różnego rodzaju znaki, infrastrukturę. Każda działka jest osobną sprawą.
W funkcjonowaniu ZUK – zakładu Usług Komunalnych będą zatrudniane osoby skazane, ale też w ramach różnego rodzaju resocjalizacji. Tczew mamy problemy z nielegalnymi graficiarzami. My byśmy woleli, żeby osoba skazana na grzywnę, swą winę odpracowała społecznie, przy sprzątaniu w mieście, bo ta praca jest o wiele bardziej wychowawcza – powiedzieli podczas konferencji reprezentanci władz Tczewa.
A więc, zaczęła się nowa epoka w rozwoju Tczewa, dążenie ku nowoczesności, z myślą o dobru stałych mieszkańców i gości. Jakie zamierzenia sa planowane, jak przedstawia się demografia miasta – takie wiadomości zawarte są w poniżej informacji, którą przekazała nam red. Małgorzata Mykowska – kierownik Biura Rzecznika Prasowego Urzędu Miejskiego w Tczewie:
● Przetarg na zakup autobusów elektrycznych
Ogłosiliśmy przetarg na zakup 10 autobusów elektrycznych klasy MAXI. Dostarczane autobusy winny uwzględniać wymagania dostępności dla osób niepełnosprawnych. Czas realizacji zamówienia to 11 miesięcy od podpisania umowy.
Przedmiot zamówienia jest współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach Inwestycji: G 1.3.2 Zeroemisyjny transport zbiorowy.
Termin składania ofert mija 4 lutego br.
● 2024 rok w Tczewie – dane USC
W 2024 r., chociaż nieznacznie wzrosła liczba aktów urodzenia zarejestrowanych w tczewskim USC, to spadła liczna noworodków zameldowanych w Tczewie. Od kilku lat systematycznie spada liczba zawartych małżeństw. Po raz piąty z rzędu liczba ślubów cywilnych była wyższa niż ślubów konkordatowych – różnica między nimi jest z roku na rok coraz większa – na korzyść ślubów cywilnych.
1. Urodzenia:
Liczba zarejestrowanych aktów urodzenia: 803 (dla porównania: 2023 r. – 719; 2022 r. – 842, 2021 r. – 880)
w trybie rejestracji zwykłej: 676
w trybie rejestracji szczególnej (urodzenia poza granicami RP): 127.
Liczba noworodków, które zostały zameldowane w Tczewie w 2024 r.: 295 (2023 r. – 325, 2022 r. – 408, 2021 r. – 449).
Najpopularniejsze imiona:
– żeńskie: Zofia, Iga, Maja
– męskie: Nikodem, Stanisław, Antoni
Imiona rzadko nadawane: Alisa, Róża, Eulalia, Alan, Tymon, Kordian.
2. Małżeństwa:
Liczba zarejestrowanych aktów małżeństwa: 301 (w 2023 r. – 311, w 2022 r. – 350, w 2021 r. – 356), w tym:
– w trybie rejestracji zwykłej: 262 (cywilne – 166, w tym 40 ślubów poza lokalem USC, konkordatowe – 96)
– w trybie rejestracji szczególnej (małżeństwa, które zostały zawarte poza granicami RP): 39.
Najmłodsi małżonkowie: kobieta 20 lat, mężczyzna 21 lat
Najstarsi małżonkowie: kobieta 70 lat, mężczyzna 73 lata
Największa różnica wieku między małżonkami: 18 lat (kobieta 37 lat, mężczyzna 55 lat).
3. Zgony
Liczba zarejestrowanych aktów zgonu: 807 (w 2023 r. – 772, w 2022 r. – 944, w 2021 r. – 1032), w tym:
– w trybie rejestracji zwykłej: 789
– w trybie rejestracji szczególnej (zgony, które nastąpiły poza granicami RP): 18.
W 2024 r. zmarło 618 osób zameldowanych w Tczewie (w 2023 r. – 592, w 2022 – 615, w 2021 r. – 813, w 2020 r. – 692, w 2019 r. – 626).
4. Jubileusze:
Rocznice pożycia małżeńskiego obchodziły 144 pary, w tym:
– 50-lecia – 79 par
– 55- lecia – 38 par
– 60- lecia – 18 par
– 65- lecia – 8 par
– 70-lecia – 1 para
Rocznice urodzin:
– 100 rocznica urodzin: 3 osoby
– 101 rocznica urodzin: 3 osoby
– 102 rocznica urodzin: 1 osoba
– 103 rocznica urodzin: 2 osoby.
Liczba osób zameldowanych w Tczewie na dzień 31 grudnia 2024: 52 419 osób (rok wcześniej 53 268).
● Wyprawka tczewska – na dobry początek
Od 2021 nasi najmłodsi mieszkańcy, czyli noworodki zameldowane w Tczewie, mogą otrzymać pakiet powitalny – Wyprawkę Tczewską. W 2024 r. taki upominek otrzymało 122 dzieci.
Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Tczewie.
W skład tczewskiej wyprawki wchodzi: body, kocyk, maskotka, zakładka do książki, karta małego czytelnika oraz list powitalny od prezydenta Tczewa.
Aby ubiegać się o wyprawkę, należy wypełnić wniosek i złożyć do Urzędu Miejskiego. Wyprawka może być przekazana na dwa sposoby, co należy zaznaczyć we wniosku: można ją odebrać osobiście w UM lub poprzez wysyłkę pod wskazany adres. Wniosek o przyznanie wyprawki składa się w terminie do 2 miesięcy od narodzin dziecka. Regulamin oraz wniosek znajdują się na stronie internetowej www.tczew.pl
Sponsorami wyprawki są: Urząd Miejski w Tczewie, spółki miejskie (TTBS, ZUOS, ZWiK), WestRock ze Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, a partnerem Miejska Biblioteka Publiczna.
● Krystian Jendrzejewski nowym dyrektorem Zakładu Usług Komunalnych.
2 stycznia Krystian Jendrzejewski rozpoczął pełnienie obowiązków na stanowisku dyrektora Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie.
Dyrektor Krystian Jendrzejewski ukończył studia wyższe licencjackie z zakresu administracji samorządowej i finansów publicznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, w Elblągu (Akademia Nauk Stosowanych) oraz studia magisterskie z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim w Akademii Morskiej, w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski w Gdyni). Posiada dyplom studiów podyplomowych MBA oraz audytów i charakterystyki energetycznej budynków. Od 2003 roku związany jest z samorządem miasta, począwszy od Młodzieżowej Rady Miasta Tczewa. W Urzędzie Miejskim w Tczewie spędził 18 lat, piastując różne stanowiska: od referenta w Biurze Obsługi Klienta po inspektora oraz Kierownika Biura Wspierania Przedsiębiorczości. Ostatnie 8 lat był odpowiedzialny za kierowanie działalnością Domu Przedsiębiorcy w Tczewie – wynika z informacji, które przekazała nam Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl