Ponad 140 bomb ekologicznych „podłożono“ w województwie pomorskim, w tym ponad 20 to „ładunki“ bardzo niebezpieczne. Konferencja: „Miejsca nielegalnego składowania i magazynowania odpadów – współpraca organów administracji rządowej i samorządowej”

Fot. Kazimierz Netka.

Poradzenie sobie z nielegalnymi magazynami odpadów w Polsce to koszt kilkunastu miliardów złotych

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańsk, stolica depresyjnych Żuław, żeby mógł się wyswobodzić z namułów, mokrego gruntu, co roku podwyższał powierzchnie swych ulic. Gdańska ziemia „rosła“ w tempie około 1 metra na sto lat, co widać podczas wykopalisk. Przywożono do Gdańska ziemie, piach, ale także pozostawiano odpady, co również odkrywają archeolodzy. Teraz, na całym świecie nastały takie czasy, że odpady trzeba gromadzić w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych. Cała Polska przygotowuje się do ostatecznej rozprawy z nielegalnymi składowiskami odpadów.

Fot. Kazimierz Netka.

Niestety, składowiska różnych śmieci, nawet tych bardzo niebezpiecznych, powstają w różnych miejscach, często nielegalnie. Jaki jest zasięg tego rodzaju procederu – mówiono w poniedziałek, 18 listopada w sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, podczas konferencji „Miejsca nielegalnego składowania i magazynowania odpadów – współpraca organów administracji rządowej i samorządowej”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z województwa pomorskiego oraz reprezentanci organów administracji rządowej, w kompetencjach których znajduje się gospodarka odpadami.

Celem konferencji jest omówienie zagadnień związanych z problemami dotyczącymi  miejsc nielegalnego składowania i magazynowania odpadów w zakresie kompetencji i współpracy organów administracji rządowej i samorządowej. Tematyka konferencji jest szczególnie istotna z punktu widzenia konieczności zminimalizowania przypadków nielegalnego magazynowania lub składowania odpadów – napisała w zaproszeniu Dorota Patzer – Starszy Inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– Witam państwa na konferencji „Miejsca nielegalnego składowania i magazynowania odpadów – współpraca organów administracji rządowej i samorządowej”, bardzo ważnej zwłaszcza dla nas, przedstawicieli administracji – mówił Krzysztof Pałkowski – dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prowadzący spotkanie:

Fot. Kazimierz Netka.

– O tym chcemy dzisiaj dyskutować, traktując tę konferencję jako działanie prewencyjne, Chcemy też przedstawić, w jaki sposób możemy współdziałać, by przyczynić się do tego by skuteczniej przeciwdziałać takim sytuacjom, w jaki sposób kontrolujemy, monitorujemy, jak możemy usuwać nielegalne składowiska odpadów.

W konferencji uczestniczyli i powitani zostali m.in. Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego; Adam Gawrylik – wicemarszałek województwa pomorskiego; Bogusław Michałowski – naczelnik Wydziału Interwencyjno-Operacyjnego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie; Karolina Bogdewicz – pomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska; Łukasz Tamkun – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, reprezentujący też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

– Chciałem bardzo podziękować za przyjęcie zaproszenia, że tak licznie państwo dzisiaj się pojawiliście, na tym niezwykle ważnym spotkaniu, Chcę podziękować naszym partnerom, reprezentującym administrację rządową; dziękuję, że przyjechaliście także z Warszawy bo dotykamy niezwykle ważnej kwestii – mówił Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Jakiś czas temu miałem okazję kilka razy odwiedzić gminę Cewice, w której składowanych jest kilkadziesiąt tysięcy ton odpadów tekstylnych i które co jakiś czas ulegają nazwijmy to w cudzysłowie podpaleniom; w cudzysłowie, bo rzeczywiście są podpalane, albo ktoś podpala albo to samozapłon.

To gigantycznym problem w tej gminie, przecież niezasobnej i nie jest ona w stanie tych odpadów usunąć, Oczywiście pojawia się cały ciąg różnych zdarzeń z przeszłości: jakim cudem się znalazła taka duża ilość odpadów, jak została skierowana do tej pięknej gminy, kto za to odpowiada, jak długo toczą się różnorakie postępowania prowadzone przez różne organy państwowe.

Postanowiliśmy w tej sprawie jako Urząd Marszałkowski, działać. Skierowaliśmy do wszystkich gmin pytania: czy państwo zdają sobie z tego sprawę, czy gminy zdają sobie z tego sprawę, czy na ich terenie składowane są jakiekolwiek niebezpieczne albo w ogóle jakiekolwiek odpady, które są składowane nielegalnie. Dziś możemy powiedzieć, że na podstawie tych informacji, które do nas wpłynęły takich nielegalnych składowisk w województwie pomorskim identyfikujemy na poziomie 143 w 55. gminach, w tym 21 składowisk odpadów niebezpiecznych identyfikowanych przez samorządy.

Zdajemy sobie z tego sprawę, że jeśli tylko w naszym województwie „produkujemy“ około 100 000 ton odpadów niebezpiecznych, 6000 ton odpadów medycznych, które wytwarzane są w naszych szpitalach, zakładach opieki zdrowotnej no to oczywiście mamy do czynienia niewątpliwie z problemem i widzimy, że to nie jest tylko tak, że mają się gminy same zająć tym problemem. Chcielibyśmy, żeby lepsza była współpraca z organami państwa, bo zdajemy sobie z tego sprawę, ja mam też takie przekonanie, choćby na podstawie doświadczeń gminy Cewice, że same gminy sobie nie poradzą z takimi problemami. Stąd kluczowa jest właściwą współpraca między przedstawicielami organów administracji rządowej i samorządowej zaangażowanych w sprawy nielegalnego gospodarowania odpadami w naszym regionie.

Na pewno konieczne jest zapewnienie sprawnego efektywnego systemu przekazywania informacji, a w szczególności dotyczącego podmiotów prowadzących nielegalną działalność w zakresie gospodarki odpadami a także miejsc, w których ta działalność jest po prostu realizowana, wykonywana. Wspólne działania jednostek administracji publicznej różnych organów w tej administracji pozwolą między innymi na usprawnienie karania tych nielegalnych działań, dążenie do zminimalizowania przypadków nielegalnego magazynowania i składowania odpadów, a także identyfikacja, likwidacja miejsc nielegalnie gromadzonych odpadów leży przecież w naszym wspólnym interesie gmin, wspólnot samorządowych, także organów państwa.

Chciałbym mieć taką nadzieję, że dzisiejsza konferencja to jest takie właśnie miejsce gdzie wspólnie możemy wymienić własne doświadczenia w jakimś stopniu też i rozterki, które państwo zgłaszają także do samorządu województwa i możemy wypracować konkretne rozwiązania, które przyniosą wymierne efekty, a nasz region stanie się nie tylko wzorem dla innych, ale również miejscem, w którym żyje się lepiej, w którym cechuje nas dbałość o środowisko naturalne – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.

– Jesteśmy w o tyle szczęśliwym położeniu że na terenie naszego regionu mamy instalację do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych – dodał Krzysztof Pałkowski – dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Są regiony, które takowej instalacji nie mają. To nie tylko kwestia wykrycia, sfinansowania, ale też ostatecznego unieszkodliwienia. Jesteśmy w stanie kompleksowo działać w tym zakresie ale na pewno do tego potrzebna jest nam ścisła współpraca pomiędzy nami też reprezentującymi poszczególne organy: wójta, burmistrza, prezydenta, starostę, czy marszałka województwa czy ze strony rządowej z Inspekcja Ochrony Środowiska czy Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, bo to właśnie w grupie tych organów możemy, wspólnie działając, uzyskać taki efekt, o którym mówił pan marszałek.

W części merytorycznej przedstawiono następujące kwestie:

1. Skala zjawiska nielegalnego składowania odpadów w Polsce; zgłaszanie miejsc porzucania odpadów – Bogusław Michałowski – naczelnik Wydziału Interwencyjno-Operacyjnego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie:

Fot. Kazimierz Netka.

2. System kontroli miejsc nielegalnego magazynowania odpadów na terenie województwa pomorskiego – Karolina Bogdewicz – pomorski wojewódzki inspektor ochrony Środowiska:

Fot. Kazimierz Netka.

3. Oferta NFOŚiGW w zakresie finansowania zagospodarowania porzuconych odpadów – Łukasz Tamkun – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, reprezentujący też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie:

Fot. Kazimierz Netka.

4. Naliczanie opłat podwyższonych za magazynowanie odpadów lub składowanie odpadów w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych, współpraca z gminami i WIOŚ – Tadeusz Styn – zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Fot. Kazimierz Netka.

5. Prawne obowiązki i możliwości gmin w zakresie usuwania nielegalnie nagromadzonych odpadów – Karolina Wielgosz-Rogocz – radca prawny, Departament Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *