Port Lotniczy w Gdańsku znowu obsłużył więcej pasażerów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To oznacza, że czas staje się coraz bardziej cenny. W świecie trwają próby z transportem próżniowym – hyperloop. Czy więc warto, by Polska rozwijała powolną żeglugę rzeczną?

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańskie lotnisko ustanowi kolejny rekord i przyjmie w tym roku co najmniej 5 milionów pasażerów?

Coraz więcej ludzi wybiera najszybszy środek transportu zbiorowego, jakim obecnie jest samolot. W trzecim kwartale 2018 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 1.551.551 pasażerów. Po dziewięciu miesiącach bieżącego roku, łączna liczba obsłużonych pasażerów wynosi 3.876.199 osób, co stanowi wzrost o 8,9% w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku – wynika z informacji, które przekazał nam Michał Dargacz – rzecznik prasowy, koordynator ds. obsługi klientów kluczowych Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk

Liczba obsłużonych pasażerów kształtowała się następująco: w styczniu – 320 614 pasażerów, wzrost o 11,0% w porównaniu do stycznia 2017 roku; w lutym – 310 384, wzrost o 11,7% w porównaniu do lutego 2017 roku; w marcu – 351 877 , wzrost o 12,6% w porównaniu do marca 2017 roku; w kwietniu 401 642, wzrost o 11,6% w porównaniu do kwietnia 2017 roku; w maju – 446 690, wzrost o 7,6% w porównaniu do maja 2017 roku; w czerwcu – 493 441, wzrost o 8,1% w porównaniu do czerwca 2017 roku; w lipcu – 530 500, wzrost o 6,3% w porównaniu do lipca 2017 roku; w sierpniu 535 090, wzrost o 8,0% w porównaniu do sierpnia 2017 roku; we wrześniu obsłużono 485 961 pasażerów, to wzrost o 7,3% w porównaniu do osiągnięć z września 2017 roku.

Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk

– O tym, że w tym roku lato było wyjątkowe, świadczą nie tylko amplitudy temperatur, ale również doskonałe wyniki gdańskiego lotniska. Niezmiernie jesteśmy dumni, że w ciągu dwóch typowo wakacyjnych miesięcy, jakimi są lipiec i sierpień, oprócz obsłużenia przeszło 1 mln 65 tys. pasażerów, uzyskaliśmy drugą lokatę w kraju w rankingu najpunktualniejszych lotnisk. – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Na wyniki ‘wakacyjnego kwartału’ oczywiście bardzo duży wpływ miały bijące rekordy wzrostu loty czarterowe, ale również niemal wszystkie połączenia obsługiwane przez przewoźników regularnych cieszyły się bardzo dużym obłożeniem. Mimo dobrych wyników i wykonania kolejnego wielkiego kroku, przed nami jeszcze ciężka droga do osiągnięcia jakże wyśrubowanego wyniku, jakim jest 5 mln pasażerów. Po trzech kwartałach tego roku wiemy, że cel jest w naszym zasięgu, ale czy uda się go zdobyć dowiemy się dopiero po ostatnim dniu grudnia – dodaje prezes Tomasz Kloskowski.

Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk

W sezonie letnim (do końca października) w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do:

Helsinek (Finnair); Amsterdamu (KLM); Warszawy, Krakowa, Tel Awiwu (PLL LOT); Frankfurtu, Monachium (Lufthansa); Oslo (Norwegian); Aarhus, Alicante, Aten, Belfastu, Birmingham, Bristolu, Cork, Dublina, Edynburga, Krakowa, Kijowa, Leeds Bradford, Londynu Stansted, na Maltę, Manchesteru, Mediolanu Bergamo, Neapolu, Newcastle, Oslo Torp, Pizy, Sztokholmu-Skavsta, Tel Awiwu, Vaxio, Wrocławia (Ryanair).; Bergen, Kopenhagi, Oslo i Sztokholmu Arlandy (SAS); Aberdeen, Alesund, Barcelony, Bergen, Billund, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Eindhoven, Goteborga, Hamburga, Haugesund, Kijowa, Kolonii/Bonn, Kristiansand, Liverpoolu, Lizbony, Londynu Luton, Lwowa, Malme-Sturup, Mediolanu-Bergamo, Oslo Torp, Paryża-Beauvais, Rejkjawiku, Stavanger, Sztokholmu-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku oraz Wiednia i Wilna (WizzAir); Rygi (airBaltic).

Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk

W sezonie letnim w ruchu czarterowym z Gdańska można polecieć do:

Malagi, Antalyi, Bodrum, Bourgas, Korfu, Chanii, Dalaman, Dubrownika, Girony, Heraklionu, Majorki, Salonik, Warny, Katanii, Hurgady, Tirany (nowość!), Tunezji (nowość!), Almerii (nowość!) oraz na Kos, Zakyntos, Rhodos, Fuertaventurę, Teneryfę – poinformował nas Michał Dargacz – rzecznik prasowy, koordynator ds. obsługi klientów kluczowych Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Jak napisała “Rzeczpospolita”, polska firma zamierza na przełomie lat 2019 i 2020 zbudować pierwszy 500-metrowy tor testowy kolejowego hyperloop – transportu w próżni.

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *