Fot. Kazimierz Netka.
Czy to się rozwinie w nowe gałęzie nauki, gospodarki? Jakie ma znaczenie dla całego kraju, dla świata?
Fot. Kazimierz Netka.
Około setki osób przysłuchiwało się w czwartek, 19 września 2024 roku, obradom piątego Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU).
Fot. Kazimierz Netka.
Konferencję tę zorganizowano w Uniwersytecie Gdańskim, w Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to miejsce unikatowe – o czym powiedziała nam dr Elżbieta Sontag pracownik naukowy Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Fot. Kazimierz Netka.
A że tak jest, można przekonać się od razu po wejściu do tego gmachu: obejrzeć można szkielety różnych zwierząt świata, a także wypreparowane okazy fauny, m.in. z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.
Fot. Kazimierz Netka.
Jest też gablota, w której pokazano ewolucję człowieka, prezentując czaszki naszych praprzodków w różnych fazach osiągania naszej obecnej postaci. Obejrzeć też można skamieniałości sprzed setek milionów lat, a przed budynkiem – różnego rodzaju głazy, sprzed na przykład 1,5 miliarda lat, przyniesione do Polski przez lodowiec i pozostawione kilkanaście tysięcy lat temu.
Fot. Kazimierz Netka.
Unikatowe jest Muzeum Inkluzji w Bursztynie, do którego zapraszała dr Elżbieta Sontag. Tam, oprócz bałtyckiego złota, można obejrzeć także zatopione około 40 milionów lat temu w bursztynowej żywicy różne żyjątka i rośliny z tamtych czasów.
Fot. Kazimierz Netka.
Na niezwykłość tego Wydziału, zwrócił uwagę obecnych również prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego, witając członków Konwentu i gości. Pan rektor powiedział, że posiedzenie Konwentu odbywa się pod szkieletem wieloryba.
Fot. Kazimierz Netka.
Rzeczywiście, nad głowami uczestników spotkania wisiały kości jednego z najpotężniejszych ssaków na Ziemi: płetwala zwyczajnego, długości 16 metrów.
Fot. Kazimierz Netka.
Gości powitał również dr Zbigniew Canowiecki – przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, prezydent Pracodawców Pomorza. Pan przewodniczący poinformował m.in. o efektach prac w ramach spotkań dotyczących wyzwań gospodarczych województwa pomorskiego,
Fot. Kazimierz Netka.
O znaczeniu nauki dla gospodarki województwa pomorskiego mówił też Emil Rojek – wicewojewoda pomorski.
Fot. Kazimierz Netka.
Kadencja Konwentu dobiegła końca. Przewodniczącym Konwentu na następny okres ponownie został dr Zbigniew Canowiecki. Powołanie na funkcję przewodniczącego Konwentu Gospodarczego wręczył dr. Zbigniewowi Canowieckiemu prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Członkowie Konwentu przyjęli stanowisko z IV posiedzenia Konwentu.
Fot. Kazimierz Netka.
W części merytorycznej V Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańska im. Daniela Fahrenheita wypowiadali się naukowcy. Ich następujące prezentacje były wprowadzeniem do dyskusji:
1. Status kryptografii kwantowej w biznesie przedstawił prof. Wiesław Laskowski – prorektor Uniwersytetu Gdańskiego:
Fot. Kazimierz Netka.
2. Zrównoważona niebieska gospodarka – to temat, który zaprezentowała prof. Dorota Pyć, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk:
Fot. Kazimierz Netka.
3. Komputerowe projektowanie molekuł przyjaznych człowiekowi i środowisku – to temat, który omówił prof. Tomasz Puzyn:
Fot. Kazimierz Netka.
4. Badania oceanograficzne z użyciem statku r/v Oceanograf przedstawiła prof. Agata Weydmann-Zwolicka:
5. Komórki układu immunologicznego w terapii personalizowanej oraz diagnostyce nowotworów – to tytuł wystąpienia prof. Natalii Marek-Trzonkowskiej:
Fot. Kazimierz Netka.
6. Temat: Językoznawstwo komputerowe w badaniach opinii klientów i mowy nienawiści w mediach społecznościowych” scharakteryzowała prof. Anna Bączkowska:
Fot. Kazimierz Netka.
Zwieńczenie posiedzenia Konwentu było bardzo miłe. Dr Elżbieta Sontag zaprosiła uczestników wydarzenia do zwiedzania Wydziału Biologii. A jest tam co podziwiać. Warto wybrać się na Uniwersytet Gdański, do kampusu Oliwa.
Fot. Kazimierz Netka.
Nawiązując jeszcze do przebiegu V Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU), to zauważyliśmy pewne mankamenty. Po pierwsze, zbyt długi był wstęp na który potrzeba było aż około 45 minut. Powinien trwać najwyżej 10 minut. Tyle samo czasu dano bowiem każdemu z naukowców na zaprezentowanie swych unikatowych wyników badań.
Fot. Kazimierz Netka.
Po drugie, nawiązywanie do strategii województwa pomorskiego jako dokumentu bardzo dobrego, jest trochę narzucaniem osądu. Wypowiedzi na temat tej strategii powinny być raczej krytyczne ale konstruktywne, choć trzeba przyznać, że jej przyjęcie było poprzedzone szerokimi konsultacjami. Jednak, uwagi, propozycje dotyczące ewentualnej aktualizacji tej strategii rozwoju, byłyby bardzo wskazane. Na sali, podczas V posiedzenia Konwentu, było wielu wspaniałych intelektualistów. Ich wypowiedzi byłyby bardzo cenne dla województwa pomorskiego i dla Polski. Podobnie zdarzało się w trakcie spotkań dotyczących poszukiwania wyzwań rozwojowych dla województwa pomorskiego w Politechnice Gdańskiej. Jeden naukowiec miał odwagę powiedzieć coś krytycznego. Wpisanie budowy opery na listę najważniejszych, najpilniejszych wyzwań rozwojowych województwa jest chyba niezbyt trafne.
Fot. Kazimierz Netka.
Nie lekceważmy potencjału, jaki znajduje się w umysłach naszych naukowców. To nasz największy skarb i korzystajmy z niego. Musimy mieć odwagę posłuchać tego, co naukowcy mają do powiedzenia. Teraz głos krytyczny nauki wobec polityki w Pomorskiem został osłabiony. Nie marnujmy naszych najważniejszych atutów.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl